Jedynie prawda jest ciekawa


Sondaż: Schulz dorównuje Merkel

27.01.2017

W bezpośrednim głosowaniu na kanclerza Martina Schulza wybrałoby 41 proc. Niemców, dokładnie tylu co Merkel – wynika z sondażu ARD-Deutschlandtrend, cytowanego przez portal „Deutsche Welle”.

Najnowszy sondaż, przeprowadzony przez instytut Forsa na zlecenie niemieckiej sieci telewizji publicznych ARD, zdaje się potwierdzać, że roszada na czele kierownictwa niemieckiej socjaldemokracji była z punktu widzenia interesów partii słuszną decyzją. Aż 64 proc. ankietowanych uznało Martina Schulza za dobrego kandydata SPD na kanclerza (wśród sympatyków SPD 81 proc.). Przeciwnego zdania było 14 proc. respondentów (sympatycy SPD: 4 proc.).

Gdyby można było bezpośrednio wybierać kanclerza szanse Merkel i Schulza byłyby wyrównane – zagłosowałoby na nich równo po 41 proc. ankietowanych. Także pod względem wiarygodności wynik jest niemal identyczny, z jednopunktową przewagą Schulza nad Merkel (65 do 64 proc.). Co więcej – za sympatycznego Schulza uznaje 69 proc., a Merkel 64 proc. respondentów.

Interesujący jest przy tym jeszcze inny wynik – 65 proc. ankietowanych przyznaje, że nie wie, jaką politykę chciałby prowadzić Schulz, a pomimo to ocenia go pozytywnie. Dla porównania dotychczasowego szefa SPD i wicekanclerza Sigmara Gabriela za wiarygodnego uznaje 40 proc., a za sympatycznego 45 proc. respondentów.

Szef sondażowni Forsa Manfred Gellner ostrzega jednak przed wyciąganiem pochopnych wniosków. "Schulz nie ma jak dotąd jasnych politycznych konturów" - powiedział w wywiadzie dla gazety "Nordwest - Zeitung". Dodał, że polityk SPD zyskał renomę jako przewodniczący Parlamentu Europejskiego, ale „Europą nie sposób wygrać wyborów do Bundestagu".

Po zapowiedzi rezygnacji Sigmara Gabriela z funkcji szefa SPD i ministra gospodarki oraz kandydowania na kanclerza, polityk ten chce kontynuować karierę jako minister spraw zagranicznych. Zastąpić ma on na tym stanowisku partyjnego kolegę Franka-Waltera Steinmeiera, który objąć ma urząd prezydenta RFN.

Schulz, wchodząc do niemieckiej polityki, może zwiększyć szanse na powstanie wielkiej koalicji, ale jeżeli uzyska lepszy wynik od spodziewanego może nawet doprowadzić do powstania koalicji lewicowej, co z punktu widzenia Warszawy wiązałoby się z dużą niepewnością.

Lewicowa koalicja pod wodzą SPD zapewne zaangażowałaby się w pogłębienie strefy euro, co mogłoby doprowadzić do powstania tzw. Europy dwóch prędkości. Poza tym taka koalicja pewnie skłaniałaby się do stopniowego znoszenia sankcji wobec Rosji.

Ryb, Deutsche Welle

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 2. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 3. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 4. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

 5. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 6. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook