Jedynie prawda jest ciekawa


Sondaż: Schulz dorównuje Merkel

27.01.2017

W bezpośrednim głosowaniu na kanclerza Martina Schulza wybrałoby 41 proc. Niemców, dokładnie tylu co Merkel – wynika z sondażu ARD-Deutschlandtrend, cytowanego przez portal „Deutsche Welle”.

Najnowszy sondaż, przeprowadzony przez instytut Forsa na zlecenie niemieckiej sieci telewizji publicznych ARD, zdaje się potwierdzać, że roszada na czele kierownictwa niemieckiej socjaldemokracji była z punktu widzenia interesów partii słuszną decyzją. Aż 64 proc. ankietowanych uznało Martina Schulza za dobrego kandydata SPD na kanclerza (wśród sympatyków SPD 81 proc.). Przeciwnego zdania było 14 proc. respondentów (sympatycy SPD: 4 proc.).

Gdyby można było bezpośrednio wybierać kanclerza szanse Merkel i Schulza byłyby wyrównane – zagłosowałoby na nich równo po 41 proc. ankietowanych. Także pod względem wiarygodności wynik jest niemal identyczny, z jednopunktową przewagą Schulza nad Merkel (65 do 64 proc.). Co więcej – za sympatycznego Schulza uznaje 69 proc., a Merkel 64 proc. respondentów.

Interesujący jest przy tym jeszcze inny wynik – 65 proc. ankietowanych przyznaje, że nie wie, jaką politykę chciałby prowadzić Schulz, a pomimo to ocenia go pozytywnie. Dla porównania dotychczasowego szefa SPD i wicekanclerza Sigmara Gabriela za wiarygodnego uznaje 40 proc., a za sympatycznego 45 proc. respondentów.

Szef sondażowni Forsa Manfred Gellner ostrzega jednak przed wyciąganiem pochopnych wniosków. "Schulz nie ma jak dotąd jasnych politycznych konturów" - powiedział w wywiadzie dla gazety "Nordwest - Zeitung". Dodał, że polityk SPD zyskał renomę jako przewodniczący Parlamentu Europejskiego, ale „Europą nie sposób wygrać wyborów do Bundestagu".

Po zapowiedzi rezygnacji Sigmara Gabriela z funkcji szefa SPD i ministra gospodarki oraz kandydowania na kanclerza, polityk ten chce kontynuować karierę jako minister spraw zagranicznych. Zastąpić ma on na tym stanowisku partyjnego kolegę Franka-Waltera Steinmeiera, który objąć ma urząd prezydenta RFN.

Schulz, wchodząc do niemieckiej polityki, może zwiększyć szanse na powstanie wielkiej koalicji, ale jeżeli uzyska lepszy wynik od spodziewanego może nawet doprowadzić do powstania koalicji lewicowej, co z punktu widzenia Warszawy wiązałoby się z dużą niepewnością.

Lewicowa koalicja pod wodzą SPD zapewne zaangażowałaby się w pogłębienie strefy euro, co mogłoby doprowadzić do powstania tzw. Europy dwóch prędkości. Poza tym taka koalicja pewnie skłaniałaby się do stopniowego znoszenia sankcji wobec Rosji.

Ryb, Deutsche Welle

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 2. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 3. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 4. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 5. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 6. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 7. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 8. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook