Jedynie prawda jest ciekawa


Sondaż: Schulz dogania Merkel

05.02.2017

Nominacja byłego szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza na kandydata na kanclerza Niemiec spowodowała wyraźny wzrost poparcia dla jego partii SPD. W sondażu "Bild am Sonntag" gotowość głosowania na socjaldemokratów zadeklarowało 29 proc. wyborców.

W porównaniu z ubiegłą niedzielą poparcie dla SPD wzrosło o sześć punktów procentowych. Blok partii chadeckich CDU/CSU stracił w tym czasie cztery punkty procentowe i może liczyć na 33 proc. głosów. Dystans pomiędzy chrześcijańskimi demokratami a SPD skurczył się tym samym w ciągu jednego tygodnia z 14 pkt. proc. do 4 pkt. proc. Tak niewielka różnica między tymi ugrupowaniami panowała ostatnio w lipcu 2012 roku.

Gdyby Niemcy wybierali bezpośrednio szefa rządu, urzędująca kanclerz Angela Merkel mogłaby liczyć na 41 proc., a Schulz na 38 proc. głosów. W sondażu Deutschlandtrend telewizji ARD opublikowanym w czwartek Schulz po raz pierwszy zdystansował Merkel.

Zarząd SPD nominował Schulza na kandydata w niedzielę. Wcześniej z ubiegania się o tę funkcję zrezygnował Sigmar Gabriel, który oddał Schulzowi także kierownictwo partii. Od tego czasu notowania SPD stale rosną. Poseł CDU Wolfgang Bosbach powiedział „Welt am Sonntag",
że wyniki sondażu są „dzwonkiem alarmowym" dla CDU.

Politolodzy przestrzegają jednak przed przecenianiem tej tendencji i wyciąganiem zbyt pochopnych wniosków przed wyborami parlamentarnymi wyznaczonymi na 24 września. Szef sondażowni Forsa Manfred Gellner podkreślił, że „Schulz nie ma jak dotąd jasnych politycznych konturów”.

Dodał, że polityk SPD zyskał renomę jako przewodniczący Parlamentu Europejskiego, a „Europą nie sposób wygrać wyborów do Bundestagu".

Przypominają, że kandydat SPD przed poprzednimi wyborami do Bundestagu, Peer Steinbrueck wkrótce po nominacji też uzyskiwał dobre wyniki sondażowe, by następnie w wyborach w 2013 roku uzyskać jeden z najgorszych wyników w powojennej historii SPD - 25,7 proc. 

Ryb, PAP, welt.de

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 2. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 3. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 4. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 5. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 6. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 7. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 8. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook