Jedynie prawda jest ciekawa


Sondaż: Rośnie poparcie dla polityki Trumpa

07.02.2017

50 proc. Amerykanów jest zadowolonych z polityki prowadzonej przez prezydenta Donalda Trumpa - wynika z sondażu IBD/TIIPP przeprowadzonego na przełomie stycznia i lutego. Z działań Trumpa niezadowolonych jest zaś 48 proc. ankietowanych Amerykanów – informuje niemiecki dziennik „Die Welt”, który zauważa, że sondaż wydaje się zadawać kłam tym, którzy twierdzą, że większość Amerykanów odrzuca jego politykę.

„Jest to najwyższy poziom zadowolenia z działań prezydenckiej administracji od ponad 10 lat. W 2005 roku 40 proc. Amerykanów uważało, że kraj „jest na właściwej drodze”. Dziś jest ich o 10 proc. więcej” - pisze gazeta dalej i przypomina, że w ubiegłym roku na jesieni zaledwie 29 proc. Amerykanów wyrażało zadowolenie z polityki prezydenta – wówczas jeszcze Baracka Obamy. 

Ponadto 55 proc. uważa, że sytuacja w kraju się poprawia. Na jesieni 2016 r. sądziło tak tylko 49 proc. Amerykanów. 51 proc. jest także zadowolonych z polityki gospodarczej kraju. To o 6 punktów procentowych więcej niż na jesieni minionego roku (45 proc.). 

Tym co w największej mierze decyduje o ocenie Trumpa są sympatie partyjne - z Trumpa zadowolonych jest 90 proc. Republikanów i zaledwie 10 proc. Demokratów.

Ponad połowa Amerykanów (51 proc.) popiera także dekret Trumpa, który zawieszał do odwołania przyjmowanie uchodźców z Syrii, a uchodźców z innych krajów - na 120 dni. W tym czasie władze USA miały sprawdzić, z których krajów uchodźcy stanowią najmniejsze ryzyko. 

Dekret przewidywał także wstrzymanie przez 90 dni wydawania amerykańskich wiz obywatelom siedmiu krajów muzułmańskich (Iranowi, Irakowi, Libii, Somalii, Sudanowi, Syrii i Jemenowi), które zakwalifikowano jako mające problemy z terroryzmem.

Sędzia federalny w stanie Waszyngton James Robart uchylił w ub. piątek obowiązywanie dekretu prezydenta argumentując, że jest on sprzeczny z konstytucją i szkodliwy dla interesów Stanów Zjednoczonych. Amerykański Departament Sprawiedliwości złożył do federalnego Sądu Apelacyjnego w San Francisco dokument zawierający argumenty za przywróceniem dekretu prezydenta. Decyzja ma zapaść dziś.

Z sondażu przeprowadzonego przez IBD/TIIPP wynika także, że większość Amerykanów nie ma zaufania do mainstreamowych mediów. Zaledwie 43 proc. liczy że „media będą w obiektywny sposób informować o działaniach Trumpa”.

Sondaż został przeprowadzony między 27 stycznia a 2 lutego na reprezentacyjnej próbie 885 obywateli, czyli rozpoczął się w dzień w którym Trump podpisał kontrowersyjny dekret o zakazie wjazdu dla muzułmanów. 

Ryb, Welt.de, Investor's Business Daily

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 2. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 3. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 4. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 5. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 6. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 7. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 8. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook