Jedynie prawda jest ciekawa


Sondaż: Rosjanie popierają agresywną politykę Putina

30.01.2017

W ocenie większości Rosjan ich kraj powinien mimo sankcji Zachodu kontynuować swą politykę oraz nastawić się na życie w warunkach restrykcji - wynika z sondażu niezależnego Centrum Lewady. Zdaniem Rosjan kraje rozwinięte uważają Rosję za konkurenta i wroga.

Jedynie 26 proc. Rosjan ocenia, że kraj powinien dążyć do zniesienia sankcji, natomiast 62 proc. ocenia, że powinien nastawiać się na życie w warunkach tych restrykcji.

Na pytanie, jaka powinna być odpowiedź na ograniczenia wprowadzone przez kraje zachodnie, 67 proc. badanych odpowiedziało, że Rosja "powinna kontynuować swą politykę mimo sankcji", a niespełna jedna czwarta (23 proc.) oceniła, że należałoby iść na kompromis.

To wyniki przypominające te, które socjolodzy rejestrują od 2014 roku, kiedy wprowadzono sankcje. Jednakże najwięcej zwolenników utrzymania własnej polityki było w Rosji w maju 2016 roku – 75 procent.

Zapytani o to, jak większość krajów rozwiniętych odnosi się obecnie do Rosji, jedynie 3 proc. badanych wybrało odpowiedź: "jak do przyjaciela", a 16 proc. - "jak do partnera". Według 39 proc. jest to postawa "jak do konkurenta", a zdaniem 30 proc. kraje te odnoszą się do Rosji "jak do wroga".

Rośnie liczba Rosjan, którzy uważają, że ich ojczyzna obecnie dorównuje najbardziej wpływowym krajom świata. Obecnie uważa tak 41 proc. obywateli Rosji, a przeciwnego zdania jest 37 procent. Tymczasem przez ostatnich kilka lat proporcje były odwrotne: w 2016 roku 38 procent oceniało, że Rosja nie dorównuje tym głównym krajom, a nieco mniej - 36 proc. - oceniało, że jednak tak jest.

Po raz ostatni Rosjanie byli przekonani o takim statusie swojego państwa w latach 2007-2009. W roku 2008 aż 45 procent oceniało, że Rosja dorównuje światowym potęgom, a zaledwie 25 procent było przeciwnego zdania.

Ci Rosjanie, którzy wątpią w porównanie z najbardziej wpływowymi krajami (obecnie 37 proc.), uzasadniają swoją opinię przede wszystkim zapóźnieniem w rozwoju gospodarczym kraju.

Zachód nałożył sankcje na Rosję po zaanektowaniu przez nią ukraińskiego Krymu i za wzniecenie konfliktu zbrojnego w Donbasie.

Ryb, PAP

Fot. [freeimages.com]

Warto poczytać

 1. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 2. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 3. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 4. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 5. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 6. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 7. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 8. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook