Jedynie prawda jest ciekawa


Sondaż: Rosjanie popierają agresywną politykę Putina

30.01.2017

W ocenie większości Rosjan ich kraj powinien mimo sankcji Zachodu kontynuować swą politykę oraz nastawić się na życie w warunkach restrykcji - wynika z sondażu niezależnego Centrum Lewady. Zdaniem Rosjan kraje rozwinięte uważają Rosję za konkurenta i wroga.

Jedynie 26 proc. Rosjan ocenia, że kraj powinien dążyć do zniesienia sankcji, natomiast 62 proc. ocenia, że powinien nastawiać się na życie w warunkach tych restrykcji.

Na pytanie, jaka powinna być odpowiedź na ograniczenia wprowadzone przez kraje zachodnie, 67 proc. badanych odpowiedziało, że Rosja "powinna kontynuować swą politykę mimo sankcji", a niespełna jedna czwarta (23 proc.) oceniła, że należałoby iść na kompromis.

To wyniki przypominające te, które socjolodzy rejestrują od 2014 roku, kiedy wprowadzono sankcje. Jednakże najwięcej zwolenników utrzymania własnej polityki było w Rosji w maju 2016 roku – 75 procent.

Zapytani o to, jak większość krajów rozwiniętych odnosi się obecnie do Rosji, jedynie 3 proc. badanych wybrało odpowiedź: "jak do przyjaciela", a 16 proc. - "jak do partnera". Według 39 proc. jest to postawa "jak do konkurenta", a zdaniem 30 proc. kraje te odnoszą się do Rosji "jak do wroga".

Rośnie liczba Rosjan, którzy uważają, że ich ojczyzna obecnie dorównuje najbardziej wpływowym krajom świata. Obecnie uważa tak 41 proc. obywateli Rosji, a przeciwnego zdania jest 37 procent. Tymczasem przez ostatnich kilka lat proporcje były odwrotne: w 2016 roku 38 procent oceniało, że Rosja nie dorównuje tym głównym krajom, a nieco mniej - 36 proc. - oceniało, że jednak tak jest.

Po raz ostatni Rosjanie byli przekonani o takim statusie swojego państwa w latach 2007-2009. W roku 2008 aż 45 procent oceniało, że Rosja dorównuje światowym potęgom, a zaledwie 25 procent było przeciwnego zdania.

Ci Rosjanie, którzy wątpią w porównanie z najbardziej wpływowymi krajami (obecnie 37 proc.), uzasadniają swoją opinię przede wszystkim zapóźnieniem w rozwoju gospodarczym kraju.

Zachód nałożył sankcje na Rosję po zaanektowaniu przez nią ukraińskiego Krymu i za wzniecenie konfliktu zbrojnego w Donbasie.

Ryb, PAP

Fot. [freeimages.com]

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 5. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook