Jedynie prawda jest ciekawa


Soloch o obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie

19.01.2017

O kwestiach bezpieczeństwa, obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie i zmianach politycznych na Zachodzie rozmawiał w Jerozolimie szef BBN Paweł Soloch z przewodniczącym Gabinetu Bezpieczeństwa Narodowego Izraela Jacobem Nagelem.

Do rozmowy doszło w środę wieczorem. Soloch, który towarzyszy prezydentowi Andrzejowi Dudzie w kilkudniowej wizycie w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej, powiedział w czwartek PAP, że spotkanie z Nagelem potwierdza bliską współpracę polsko-izraelską w wymiarze strategicznym. Przypomniał, że Nagel niedawno gościł w Warszawie. 

Szef BBN poinformował, że rozmowa dotyczyła kwestii bezpieczeństwa i potwierdziła tezy prezydenta Dudy, który mówił w czwartek, że w ciągu ostatnich kilku lat historia gwałtowne przyspieszyła, pojawiły się nowe wyzwania i zagrożenia, na które powinniśmy wspólnie szukać odpowiedzi. Soloch zaznaczył, że chodzi o zmiany polityczne w świecie zachodnim: nową administrację w USA, zbliżające się wybory we Francji, Niemczech i w Holandii. 

Kolejny istotny czynnik z punktu widzenia polskiego i izraelskiego bezpieczeństwa to - jak zaznaczył - obecność Rosjan na Bliskim Wschodzie, kwestia terroryzmu, państw upadłych, migracji. 

"Izrael jest dla nas partnerem kluczowym nie tylko w kwestiach związanych ze współpracą gospodarczą, wymianą technologii, ale również w wymiarze dialogu politycznego, zwłaszcza w kontekście (...) szybkich przemian, z którymi mamy w ostatnich latach do czynienia. Bliski Wschód jest jednym z tych rejonów świata, gdzie redefinicja zasad ładu światowego bezpieczeństwa będzie się dokonywać" - ocenił Soloch. 

Dodał, że rozmawiano na temat "obecności Rosji na Bliskim Wschodzie" oraz "dalszego rozwoju wydarzeń również w kontekście ewentualnych zmian w polityce Stanów Zjednoczonych". 

"My z kolei informowaliśmy stronę izraelską o sytuacji za naszą wschodnią granicą, kwestii rosyjsko-ukraińskiej i ocenie globalnej polityki Stanów Zjednoczonych, Rosji i innych państw" - poinformował Soloch. 

Na pytanie, czy Izrael jest zaniepokojony nową administracją amerykańską, szef BBN odparł: "Raczej oczekiwane są pozytywne, korzystne dla Izraela zmiany. Zresztą na tym tle my również prezentujemy raczej postawę oczywiście oczekującą, ale raczej optymistyczną". 

Soloch podkreślił, że podstawą dla takiego stanowiska są fakty: dyslokacja wojsk amerykańskich, ustalenia szczytu NATO w Warszawie. 

"One się realizują, stąd nasz stosunek do tych zmian jest raczej spokojny. Izraelczycy generalnie są optymistyczni, jeśli chodzi o przyszłość relacji izraelsko-amerykańskich" - dodał. Pytany o izraelskie relacje z Rosją, Soloch odparł, że jest to "czynnik, z którym muszą się liczyć". 

"Zależy im na ułożeniu takich relacji z Rosją w kontekście ich obecności w Syrii, żeby ta obecność nie była zagrożeniem dla nich, bądź dla ich interesów" - wskazał. Dodał, że Izrael jak i cały świat oczekuje zakończenia konfliktu w Syrii. PAP zapytała Solocha także, czy poruszył temat konferencji z udziałem ponad 70 krajów i organizacji 15 stycznia w Paryżu, która zakończyła się wezwaniem Izraela i Palestyńczyków do położenia kresu dzielącego ich konfliktu w oparciu o zasadę dwóch państw. Izrael skrytykował konferencję, uznając ją za "jałową". 

W paryskim forum nie uczestniczyła ani delegacja palestyńska, ani izraelska. Szef BBN powiadomił, że przewodniczący Gabinetu Bezpieczeństwa Narodowego Izraela przedstawił stanowisko izraelskie w tej kwestii. Soloch zaznaczył, że polskie stanowisko w sprawie konfliktu palestyńsko-izraelskiego jest takie, jak przedstawił to prezydent, czyli, że musi on być rozwiązany na drodze bezpośrednich negocjacji między obiema stronami. 

W środę, po spotkaniu z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem, Duda powiedział, że trwały pokój na Bliskim Wschodzie jest możliwy tylko przy dwustronnym porozumieniu między władzami Izraela i Palestyny, bez narzucania obu stronom rozwiązań z zewnątrz.

wkt/PAP

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 7. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 8. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook