Jedynie prawda jest ciekawa


Soloch o obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie

19.01.2017

O kwestiach bezpieczeństwa, obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie i zmianach politycznych na Zachodzie rozmawiał w Jerozolimie szef BBN Paweł Soloch z przewodniczącym Gabinetu Bezpieczeństwa Narodowego Izraela Jacobem Nagelem.

Do rozmowy doszło w środę wieczorem. Soloch, który towarzyszy prezydentowi Andrzejowi Dudzie w kilkudniowej wizycie w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej, powiedział w czwartek PAP, że spotkanie z Nagelem potwierdza bliską współpracę polsko-izraelską w wymiarze strategicznym. Przypomniał, że Nagel niedawno gościł w Warszawie. 

Szef BBN poinformował, że rozmowa dotyczyła kwestii bezpieczeństwa i potwierdziła tezy prezydenta Dudy, który mówił w czwartek, że w ciągu ostatnich kilku lat historia gwałtowne przyspieszyła, pojawiły się nowe wyzwania i zagrożenia, na które powinniśmy wspólnie szukać odpowiedzi. Soloch zaznaczył, że chodzi o zmiany polityczne w świecie zachodnim: nową administrację w USA, zbliżające się wybory we Francji, Niemczech i w Holandii. 

Kolejny istotny czynnik z punktu widzenia polskiego i izraelskiego bezpieczeństwa to - jak zaznaczył - obecność Rosjan na Bliskim Wschodzie, kwestia terroryzmu, państw upadłych, migracji. 

"Izrael jest dla nas partnerem kluczowym nie tylko w kwestiach związanych ze współpracą gospodarczą, wymianą technologii, ale również w wymiarze dialogu politycznego, zwłaszcza w kontekście (...) szybkich przemian, z którymi mamy w ostatnich latach do czynienia. Bliski Wschód jest jednym z tych rejonów świata, gdzie redefinicja zasad ładu światowego bezpieczeństwa będzie się dokonywać" - ocenił Soloch. 

Dodał, że rozmawiano na temat "obecności Rosji na Bliskim Wschodzie" oraz "dalszego rozwoju wydarzeń również w kontekście ewentualnych zmian w polityce Stanów Zjednoczonych". 

"My z kolei informowaliśmy stronę izraelską o sytuacji za naszą wschodnią granicą, kwestii rosyjsko-ukraińskiej i ocenie globalnej polityki Stanów Zjednoczonych, Rosji i innych państw" - poinformował Soloch. 

Na pytanie, czy Izrael jest zaniepokojony nową administracją amerykańską, szef BBN odparł: "Raczej oczekiwane są pozytywne, korzystne dla Izraela zmiany. Zresztą na tym tle my również prezentujemy raczej postawę oczywiście oczekującą, ale raczej optymistyczną". 

Soloch podkreślił, że podstawą dla takiego stanowiska są fakty: dyslokacja wojsk amerykańskich, ustalenia szczytu NATO w Warszawie. 

"One się realizują, stąd nasz stosunek do tych zmian jest raczej spokojny. Izraelczycy generalnie są optymistyczni, jeśli chodzi o przyszłość relacji izraelsko-amerykańskich" - dodał. Pytany o izraelskie relacje z Rosją, Soloch odparł, że jest to "czynnik, z którym muszą się liczyć". 

"Zależy im na ułożeniu takich relacji z Rosją w kontekście ich obecności w Syrii, żeby ta obecność nie była zagrożeniem dla nich, bądź dla ich interesów" - wskazał. Dodał, że Izrael jak i cały świat oczekuje zakończenia konfliktu w Syrii. PAP zapytała Solocha także, czy poruszył temat konferencji z udziałem ponad 70 krajów i organizacji 15 stycznia w Paryżu, która zakończyła się wezwaniem Izraela i Palestyńczyków do położenia kresu dzielącego ich konfliktu w oparciu o zasadę dwóch państw. Izrael skrytykował konferencję, uznając ją za "jałową". 

W paryskim forum nie uczestniczyła ani delegacja palestyńska, ani izraelska. Szef BBN powiadomił, że przewodniczący Gabinetu Bezpieczeństwa Narodowego Izraela przedstawił stanowisko izraelskie w tej kwestii. Soloch zaznaczył, że polskie stanowisko w sprawie konfliktu palestyńsko-izraelskiego jest takie, jak przedstawił to prezydent, czyli, że musi on być rozwiązany na drodze bezpośrednich negocjacji między obiema stronami. 

W środę, po spotkaniu z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem, Duda powiedział, że trwały pokój na Bliskim Wschodzie jest możliwy tylko przy dwustronnym porozumieniu między władzami Izraela i Palestyny, bez narzucania obu stronom rozwiązań z zewnątrz.

wkt/PAP

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 5. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 6. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook