Jedynie prawda jest ciekawa


Socjalizm znowu ma zalać świat?

03.06.2017

- Chiński Główny Urząd Prasy, Wydawnictw, Radia i Telewizji (tzw. SAPPRFT) wydał oświadczenie wymagające od nadawców dystrybucji programów promujących "podstawowe wartości socjalistyczne".

Zaprotestowano też przeciw treściom promującym hedonizm i uwielbienie pieniędzy. Piątkowe oświadczenie wymienia ponadto uprzedzenia rasowe oraz "feudalne poglądy" jako treści, przeciw którym SAPPRFT zgłasza "ostry sprzeciw".

Zwrócono uwagę nie tylko na telewizję, radio i prasę, ale także na treści przekazywane za pośrednictwem serwisów internetowych. "Programy dostępne online powinny stanowczo promować chińską kulturę rewolucyjną", wartości patriotyczne, sławić ojczyznę oraz jej bohaterów - poinformował urząd. 

Agencja Kyodo przypomina, że w ub.r. rząd podjął walkę z "niedozwolonymi treściami" w internecie, w szczególności rozpowszechniane przez rosnące w siłę serwisy streamingowe, których roczne przychody szacuje się na 4,4 mld dolarów. W lipcu 2016 r. ministerstwo kultury podjęło decyzję o zamknięciu
4313 programów nadawanych online i o zwolnieniu lub ukaraniu ponad 18 tys. prowadzących. Za "promowanie obsceniczności, przemocy oraz działanie na szkodę społecznej moralności" nałożono kary na 12 serwisów internetowych.

Obserwatorzy podkreślają, że prezydent Chin Xi Jinping podjął walkę z mediami, które nie propagują poglądów zgodnych z tymi wyznawanymi przez kierownictwo partii. Zwiększono także nacisk na promocję tradycyjnych chińskich wartości jak uczciwość, jedność, samodoskonalenie i poleganie na sobie.

W sierpniu ub.r. SAPPRFT zapowiedziało, że nie będzie dłużej tolerować audycji zachęcających do prowadzenia zachodniego stylu życia. W piątkowym oświadczeniu podkreślono, że nie będzie zgody na "bezproduktywne podążanie za mrzonkami, podejrzane gierki i luksusowe świętowanie" prezentowane w telewizyjnych programach, serialach i filmach. Urząd zachęca za to do promowania moralności i talentów. Dystrybutorzy treści telewizyjnych, radiowych oraz internetowych nie mogą również nadawać
programów w wersjach "surowych", nie zaakceptowanych przed emisją przez władze. 

Z Pekinu Rafał Tomański (PAP)

Warto poczytać

 1. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 2. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 3. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 4. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 5. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook