Jedynie prawda jest ciekawa


Słynna sieć kawiarni oskarżona o rasizm. Lewica rozpoczyna bojkot

15.04.2018
starb15042018
Słynna sieć kawiarni oskarżona o rasizm. Lewica rozpoczyna bojkot

Słynna sieć kawiarni Starbucks znowu wpakował się w kłopoty. Tym razem z powodu pracownika, który wezwał policję aby usunęła z lokalu dwóch problematycznych klientów.

Zdarzenie miało miejsce w jednym z lokali w Filadelfii. W pewnym momencie weszło do niego dwóch mężczyzn i spytało sprzedawcę o to czy mogą skorzystać z toalety. Ten poinformował ich, że muszą najpierw coś zamówić, a po chwili, gdy było jasne że tego nie zrobią, poprosił ich o wyjście z lokalu. Mężczyźni nie zareagowali, więc pracownik wezwał policję. Na miejscu pojawiło się co najmniej sześciu policjantów, którzy zdaniem komendanta Richarda Rossa trzykrotnie nakazali im opuszczenie lokalu. Gdy mężczyźni nie posłuchali, policjanci skuli ich i wyprowadzili w kajdankach. Wkrótce ich wypuszczono gdy menedżer lokalu poinformował policjantów, że Starbucks nie ma zamiaru wnieść przeciwko nim żadnego oskarżenia.

Cała sprawa nie wzbudziła by zapewne niczyjej uwagi, gdyby nie jeden drobny detal. Obydwaj aresztowani byli czarnoskórzy. Nagrany telefonem komórkowym filmik przedstawiający moment ich aresztowania trafił szybko do sieci i wkrótce obejrzały go miliony osób. Wkrótce potem amerykańska lewica zaczęła oskarżać Starbucks o rasizm.

Rasistowscy policjanci?

Podobne oskarżenia spotkały również policjantów. Rzekomy rasizm amerykańskiej policji wobec czarnoskórych jest od dawna dla amerykańskich lewicowców jednym z głównych tematów dyskusji. Zwracają uwagę, że czarnoskórzy są znacznie częściej od białych zatrzymywani przez policję i znacznie częściej giną z rąk policjantów. Ich krytycy zwracają uwagę na fakt, że częstsze zatrzymania wynikają z tego, że czarnoskórzy statystycznie częściej od białych dokonują przestępstw, a większości głośnych przypadków śmierci z rąk policji dałoby się uniknąć gdyby zatrzymywani nie stawiali oporu. Jednak ta krytyka w niczym nie umniejszyła popularności ruchów typu Black Lives Matter, które walczą z rzekomym rasizmem policji.


 

Komendant filadelfijskiej policji Richard Ross, który nota bene sam jest czarnoskóry, odrzucił takie zarzuty. Jego zdaniem jego podwładni byli profesjonalni i nie zrobili nic, co zasługiwałoby na krytykę. Opublikowany w sieci film zdaje się potwierdzać jego zdanie gdyż widać na nim, że zatrzymanie nastąpiło w relatywnie spokojnej atmosferze a biorący w nim udział policjanci nie byli brutalni. Stwierdzi również, że jeśli firma zgłasza, że na jej terenie znajduje się ktoś, kto nie powinien się tam znajdować, to policjanci muszą zareagować. 


Starbucks przeprasza

Szefostwo Starbucks jednak najwyraźniej przestraszyło się reakcji swoich klientów i opublikowało oświadczenie, w którym przeprosiło aresztowanych mężczyzn i wszystkich klientów, którzy poczuli się urażeni tym zdarzeniem. Zapewnili także, że dołożą wszelkich starań, łącznie ze współpracą z lokalną społecznością i policją, aby do takich zdarzeń już nie dochodziło. Amerykańskie media dowiedziały się również, że rozpoczęto wewnętrzne dochodzenie w sprawie tego incydentu. Na razie nie widać jednak, aby oświadczenie to przyniosło efekt – lewica z całego świata nawołuje do bojkotu, a na twitterze pojawił się hashtag #BoycottStarbucks.

Nie jest to pierwszy bojkot w historii firmy, jednak dotychczas bojkotowała ich głównie amerykańska prawica. Najsłynniejszy bojkot spowodowany był ich specjalnymi świątecznymi kubkami, na których dziennikarz lewicowego portalu BuzzFeed dopatrzył się trzymających się za ręce lesbijek. Jednak o ile tamta sprawa była najprawdopodobniej dziennikarską kaczką, o tyle miliarder Howars Schulz, który odkupił w 1987 roku firmę od swoich szefów i zrobił z niej największą sieć kawiarni na świecie, nie ukrywa swoich lewicowych poglądów. Przed wyborami spekulowano nawet, że w razie zwycięstwa Clinton zostanie nawet sekretarzem ds. pracy.

Nie wiadomo jak obecny bojkot wpłynie na finanse jego firmy, chociaż większość ekspertów jest zgodna, że  szanse na duże straty finansowe są znikome, a cała afera skończy się tak szybko jak się zaczęła. W międzyczasie jednak amerykańska prawica ma kolejny argument za tym, że lewicowcy stali się zdecydowanie przewrażliwieni w kwestiach rasizmu.

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 2. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 3. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 4. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 5. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 6. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 7. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

 8. Puszczawiki 17.04.2018

  Jest wyrok Trybunału w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej

  Decyzje polskich władz w sprawie zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, wskazując, że nie mogą być one uzasadnione bezprecedensową gradacją kornika drukarza

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook