Jedynie prawda jest ciekawa


Śledztwo w sprawie rosyjskiej ingerencji: wkrótce pierwsze zarzuty!

30.10.2017
2310725610154805297830997694590589o
Śledztwo w sprawie rosyjskiej ingerencji: wkrótce pierwsze zarzuty!

Federalna izba przysięgłych w Waszyngtonie zatwierdziła pierwsze zarzuty w sprawie ingerencji Rosjan w wybory prezydenckie USA. Już wkrótce zostaną postawione – chociaż na razie nie wiadomo komu i czego dotyczą.

Gdy Trump zaczął wygrywać z Clinton w sondażach, część polityków lewicy oskarżyła Rosjan o wspieranie go w wyborach. Liczne przecieki, które trafiły do internetu, jak choćby fragmenty dokumentów z DNC czy z maile szefa kampanii Clinton oraz opinia służb specjalnych sprawiły, że to oskarżenie zostało potraktowane poważnie – i jeszcze przed wyborami rozpoczęło się śledztwo mające wykazać czy Trump został prezydentem dzięki wsparciu z Rosji.

W maju Departament Sprawiedliwości powołał – z powodu oskarżeń o stronniczość – specjalną niezależną komisję pod przewodnictwem byłego szefa FBI Roberta Muellera, która miała zbadać udział Kremla w wyborach. Na dniach komisja wreszcie postawi pierwsze zarzuty. Na razie nikt, poza członkami komisji i ławą, która je zatwierdziła, nie wie komu zostaną postawione. Najwięcej osób jednak obstawia Paula Manaforta. 

Brudna forsa z Ukrainy

Manafort dołączył do kampanii Trumpa w marcu 2016 i został jej szefem. Wcześniej pomagał w kilku innych kampaniach prezydenckich, między innymi Gerarda Forda, Ronalda Reagana i George'a Busha seniora. W sierpniu tego samego roku złożył dymisję gdy w mediach pojawiły się doniesienia, że mógł wziąć kilkanaście dolarów od ukraińskiej Partii Regionów. 

Manafort był bowiem również założycielem firmy lobbingowej BMSK. Jego firma często lobbowała na rzecz kontrowersyjnych polityków, takich jak np. Jonas Savimbi, lider angolskich rebeliantów UNITA czy Ferdinand Marcos, dyktator Filipin. Jednak prawdziwe kontrowersje wywołały związki Manaforta z byłym prezydentem Ukrainy, Wiktorem Janukowyczem. W 2004 roku Manafort został zatrudniony przez niego jako doradca i pozostał na tym stanowisku do 2010 roku. Wiele osób uważa, że to właśnie jemu Janukowycz zawdzięcza niespodziewane zwycięstwo nad Julią Tymoszenko w 2010 roku. 

Po Majdanie Manafort ponownie podjął współpracę z Partią Regionów. Ukraińska prasa twierdzi, że to właśnie on wymyślił Blok Opozycyjny – koalicję sześciu partii, gdzie ważne pozycje zajęli byli członkowie PR. W sierpniu 2016 ukraińskie służby antykorupcyjne ujawniły, że PR chciała przekazać mu 12,7 miliona dolarów, chociaż nie znaleziono dowodu na to, że te pieniądze faktycznie do niego trafiły. Agencja Associated Press odkryła również, że Manafort pomógł przekazać 2,2 miliona dolarów od PR dwóm waszyngtońskim firmom lobbingowym tak, aby nikt nie dowiedział się że lobbują na rzecz Ukraińców. Sam Manafort nie zarejestrował się jako lobbysta pracujący dla przedstawicieli innego państwa. Zrobił to dopiero 27 lipca tego roku, gdy mleko już się rozlało. 

Jeżeli to właśnie Manafortowi – którego działalnością FBI interesuje się od dawna – zostaną postawione zarzuty, to radość Demokratów jest przedwczesna. Liczą bowiem na to, że komisja Mullera wykaże, że Trump lub któryś z jego bliskich współpracowników współpracował z Rosjanami aby wpłynąć na wynik demokratycznych wyborów. Tymczasem wątpliwości co do Manaforta są natury korupcyjnej, a większość zarzutów pochodzi z 2014 roku, kiedy nikt jeszcze nie wiedział o tym, że Trump wystartuje na prezydenta. Zdaniem niektórych ekspertów powierzenie Manafortowi roli szefa kampanii – chociaż lekkomyślne – dowodzi wręcz jego niewinności. Gdyby naprawdę współpracował z Rosjanami, argumentują, nie powierzyłby osobie związanej z prorosyjską PR i mającą niejasne związki z kremlowskimi oligarchami tak wysokiej pozycji. 

Czekając na trzęsienie ziemi

Oczywiście zarzuty mogą być postawione komuś innemu. Corey Lewandowski, którego Manafort zastąpił na stanowisku szefa kampanii, powiedział, że jest pewien, że zarzuty nie dotyczą samego Trumpa – i nawet jeśli mają być postawione któremuś z jego współpracowników, to nie świadczy to w najmniejszym stopniu o jego współpracy z Rosjanami. Ty Cobb, prawnik prezydenta, twierdzi natomiast, że Trump nie przejmuje się komisją Muellera i jej zarzutami gdyż nie dotyczą go osobiście. Jednak amerykańskie media donoszą, że prezydenccy prawnicy i PR-owcy są w stanie najwyższej gotowości i czekają na potencjalne trzęsienie ziemi. 

Sam Trump po raz kolejny nazwał śledztwo w sprawie jego współpracy z Rosjanami polowaniem na czarownice i wezwał do bardziej zdecydowanego zajęcia się sprawą Clinton i Uranium One. W tą sprawę zamieszany jest sam Mueller, który jako szef FBI rozpoczął śledztwo w sprawie korupcyjnych praktyk Rosjan i kongresowe komisje sprawdzają teraz, czy dopełnił obowiązków i poinformował swoich przełożonych o wątpliwościach, Sugeruje również, że nasilenie zarzutów ze strony Demokratów akurat teraz ma na celu zatopienie wielkiej reformy podatkowej, którą szykują Republikanie. Kongresman Trey Gowdy, przewodniczący potężnej Komisji Nadzoru i Reformy Rządowej oskarżył również Demokratów o to, że bardziej zależy im na pogrążeniu Trumpa niż na odkryciu prawdy. 

Wiktor Młynarz

 

Warto poczytać

 1. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

 2. 1270szartinkakominka 21.05.2018

  Koszmar w Rosji, mężczyzna przez 20 lat zbierał ciała martwych dziewcząt

  Ta historia brzmi, jak scenariusz podrzędnego horroru i choć wyszła na jaw 7 lat temu, w Rosji wciąż jest o niej głośno. 52-letni profesor z Niżnego Nowogrodu Anatolij Moskwin, przez 20 lat wykopywał na cmentarzu ciała d

 3. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 4. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 5. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 6. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 7. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook