Jedynie prawda jest ciekawa


„Silny mechanizm” Turcji i Rosji ws. Syrii

10.08.2016

Turcja konstruuje z Rosją "silny mechanizm" w sprawie uregulowania konfliktu w Syrii i zgadza się, że potrzebne jest polityczne rozwiązanie kryzysu, w którym Moskwa i Ankara poparły przeciwne strony - oświadczył w środę szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu.

Dodał, że jeszcze tego dnia na rozmowy do Rosji udaje się delegacja tureckiego MSZ, wojska i służb specjalnych.

W wywiadzie dla państwowej agencji prasowej Anatolia Cavusoglu zauważył, Turcja i Rosja mają podobne poglądy na temat rozejmu w Syrii i dostarczenia tam pomocy humanitarnej. Rosyjskie siły powietrzne wspierają syryjską armię rządową, a Turcja systematycznie odpowiada ogniem na ostrzały swojego terytorium ze strony syryjskiej.

Szef tureckiej dyplomacji dodał, że prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, iż jego kraj zniesienie embargo na tureckie towary. Minister wskazał ponadto, że jeśli będzie trzeba to zostaną podpisane z Rosją dodatkowe umowy w celu zagwarantowania rozpoczęcia prac nad projektem rosyjsko-tureckiego gazociągu Turecki Potok. Projekt ten został ogłoszony pod koniec 2014 roku, kiedy Moskwa zrezygnowała z budowy gazociągu South Stream po sprzeciwie Komisji Europejskiej.

Sprawę konfliktu syryjskiego poruszyli na wtorkowym spotkaniu w Petersburgu prezydenci Rosji i Turcji. Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan głównie rozmawiali jednak na temat odbudowy stosunków dwustronnych. Putin zapowiedział stopniowe znoszenie sankcji na import produktów rolnych z Turcji i oświadczył, że przyjazdy rosyjskich turystów do Turcji, wstrzymane po ubiegłorocznym zestrzeleniu przez tureckie siły powietrzne rosyjskiego bombowca, zostaną wkrótce wznowione. Z kolei Erdogan zapowiedział poparcie wspólnych projektów energetycznych.

Ostatni kryzys na linii Ankara-Moskwa zapoczątkowało zestrzelenie w listopadzie 2015 roku bombowca Su-24. Według Ankary rosyjski samolot naruszył turecką przestrzeń powietrzną od strony Syrii, czemu Moskwa zaprzecza. Rosja wprowadziła wówczas sankcje handlowo-gospodarcze wobec Turcji, w tym wstrzymała loty czarterowe do tego kraju i zorganizowany ruch turystyczny.

Relacje zaczęły się poprawiać na początku lipca, po wysłaniu pod koniec czerwca przez Erdogana listu do Putina zawierającego - jak twierdzi Kreml - przeprosiny za listopadowy incydent. Z kolei według Ankary w liście znalazły się wyrazy ubolewania oraz prośba o wybaczenie skierowana do rodziny rosyjskiego pilota, który zginął po zestrzeleniu samolotu.


ak/PAP

[fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV]

Warto poczytać

 1. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

 2. panama-papers-21062018 21.06.2018

  Bliski współpracownik Putina uwikłany w Panama Papers. Trwa śledztwo

  W Panamie wszczęto dochodzenie w sprawie firmy należącej do wiolonczelisty Siergieja Rołdugina, przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina - podała niezależna "Nowaja Gazieta". To następstwo dziennikarskiego śledztwa dotyczącego dokumentów Panama Papers

 3. medycyna21062018 21.06.2018

  Porażające wyniki kontroli w szpitalu. Z powodu błędów lekarzy zmarło 450 pacjentów

  Niezależna komisja śledcza badająca oskarżenia dotyczące błędów lekarskich w szpitalu w Gosport w Anglii oceniła w opublikowanym w środę raporcie, że ponad 450 osób zmarło w wyniku niewłaściwego przepisywania silnych leków przeciwbólowych w latach 1989-2000.

 4. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 5. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

 6. papiez20062018 20.06.2018

  Papież Franciszek krytykuje politykę migracyjną i mówi wprost: "Cała Europa powinna przyjmować migrantów"

  Papież Franciszek w wywiadzie dla Reutersa skrytykował politykę imigracyjną administracji USA, prowadzącą do rozdzielania dzieci od rodziców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Meksykiem. Oznajmił też, że cała Europa powinna przyjmować migrantów.

 7. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook