Jedynie prawda jest ciekawa


Silne trzęsienie ziemi w Indonezji

07.12.2016

Do 54 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych środowego trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,5, które nawiedziło północną część wyspy Sumatra na zachodzie Indonezji - poinformował dowódca wojskowy w prowincji Aceh, gdzie doszło do tragedii. Nie ma zagrożenia tsunami.

Generał Tatang Sulaiman oświadczył, że 52 osoby zginęły w okręgu Pidie Jaya, położonego najbliżej epicentrum trzęsienia ziemi, które nastąpiło pod dnem oceanu. Dwie osoby poniosły śmierć w sąsiednim okręgu Bireuen. 

Tymczasem AFP, powołując się na lokalne władze, informuje o "52 ofiarach śmiertelnych, 73 poważnie rannych i 200 osobach z lekkimi obrażeniami". 

Najbardziej ucierpiało miasteczko Meureudu. Buldożery próbowały usunąć gruz z miejsc, gdzie najpewniej zostały zasypane trzy osoby. Według przedstawiciela lokalnych władz w okręgu Pidie Jaya ponad 40 budynków, w tym meczety, domy mieszkalne i sklepy, zostały zniszczone lub uszkodzone. Okręg ten leży 18 km na południowy zachód od epicentrum - precyzuje agencja AP. 

Według amerykańskich służb geofizycznych (USGS) płytkie trzęsienie ziemi nastąpiło około godz. 5 rano; epicentrum wstrząsów znajdowało się w odległości ok. 10 km od miejscowości Reuleuet, w prowincji Aceh, a hipocentrum trzęsienia - na głębokości 17 km. Po głównym wstrząsie zarejestrowano co najmniej pięć wstrząsów wtórnych. 

W miejscowościach Lhokseumawe i Sigli ludzie w panice wybiegali ze swoich domów szukając bezpiecznych miejsc na otwartej przestrzeni. 

W wielu rejonach prowincji zerwana została sieć energetyczna. Wysłano ekipy ratunkowe, które poszukują dalszych ofiar. 

Trzęsienie ziemi odczuwalne było w całej prowincji. Pod koniec grudnia 2004 r. prowincja Aceh została zdewastowana przez katastrofalne trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,2. Spowodowało ono gigantyczne fale tsunami sięgające 15 metrów, które spustoszyły tereny nadmorskie państw leżących wokół Oceanu Indyjskiego. Epicentrum znajdowało się wówczas ok. 250 km na południowy wschód od miasta Banda Aceh. Zginęło, według różnych szacunków, od 230 do prawie 300 tys. ludzi w ośmiu krajach, a kilka milionów straciło dach nad głową. 

Indonezja, będąca największym archipelagiem na świecie, położona jest na tzw. ognistym kręgu wulkanów i styku płyt tektonicznych; jest to rejon silnej aktywności sejsmicznej otaczający Ocean Spokojny. 

ak/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270trumpkim 24.05.2018

  Donald Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

  Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jednocześnie zachęcił Pjongang do kontaktu w przyszłości.

 2. pope24052018 24.05.2018

  Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

  Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne".

 3. Putin18052018 24.05.2018

  Cyberatak na Ukrainę. Kreml zaprzecza

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył w czwartek oskarżeniom o planowanie cyberataku z wykorzystaniem routerów internetowych na ukraińskie podmioty państwowe i prywatne.

 4. 1270putintrump 24.05.2018

  "FT": USA naciskają na kraje UE w sprawie ostrzejszych sankcji wobec Rosji

  Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa naciska na swoich europejskich sojuszników, by nałożyli ostrzejsze sankcje na Rosję m.in. w celu zwalczania rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej i cyberataków - pisze w czwartek "Financial Times".

 5. 1270jerseyity 24.05.2018

  Radni Jersey City przegłosowali zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego

  Radni miasta Jersey City w stanie New Jersey przegłosowali w czwartek nad ranem czasu polskiego zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego w tym mieście. Nie jest to jednak ostateczna decyzja. Sprawa będzie przedmiotem powtórnej debaty 13 czerwca.

 6. labour23052018 23.05.2018

  45-letni mężczyzna chce zostać urzędniczką ds. kobiet. "Bo w środy czuje się kobieco"

  Oddział brytyjskiej Partii Pracy w Basingstoke szuka kandydatki na stanowisko urzędnika ds. kobiet.

 7. 1270gruzjavsrussia 23.05.2018

  Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

  Gruzja oskarżyła w środę Rosję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka na gruzińskim terytorium w trakcie konfliktu zbrojnego między tymi państwami w 2008 roku.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook