Jedynie prawda jest ciekawa


Silna trucizna u imigranta z Tunezji. Miała posłużyć do zamachu terrorystycznego?

14.06.2018
germany14062018
Silna trucizna u imigranta z Tunezji. Miała posłużyć do zamachu terrorystycznego?

Niemiecka policja znalazła w mieszkaniu imigranta z Tunezji niebezpieczną substancję, najprawdopodobniej rycynę. Teraz wymiar sprawiedliwości bada, czy 29-letni mieszkaniec Kolonii, który przybył do Niemiec w szczycie kryzysu migracyjnego w 2016 roku, chciał jej użyć do przeprowadzenia ataku terrorystycznego.

Służby obserwowały Siefa Allaha H. od dłuższego czasu. Zainteresowały się nim, kiedy zamówił przez internet nasiona rącznika pospolitego oraz młynek do kawy. W końcu postanowiły interweniować. Policyjni komandosi z jednostki SEK dokonali nalotu na jego mieszkanie, gdzie został aresztowany razem z żoną, Niemką która przeszła na Islam. Kobieta została szybko zwolniona i według policji nie postawiono jej żadnych zarzutów. 

Komandosom towarzyszyli członkowie specjalnych grup zajmujących się niebezpiecznymi substancjami chemicznymi. Rozstawili na miejscu mobilne laboratorium aby sprawdzić czy substancja znaleziona w mieszkaniu Siefa H. faktycznie jest niebezpieczna. Lokalne media podają, że policjanci znaleźli dużą ilość rycyny, jednak jak na razie brak oficjalnego potwierdzenia – policja czeka na wyniki testów laboratoryjnych. 

Rycyna jest jedną z najgroźniejszych trucizn znanych człowiekowi. Można się nią zatruć poprzez spożycie, inhalację lub krew. Po zatruciu wywołuje ból, zapalenie, nudności, wymioty i wiele innych równie bolesnych symptomów. Jej przedawkowanie może spowodować śmierć, a leczenie jest bardzo trudne. W chwili obecnej nie jest znane żadne skuteczne antidotum. A dawka śmiertelna jest bardzo niska – już połknięcie pięciu zmiażdżonych nasion rącznika może okazać się śmiertelne. W wypadku zatrucia przez aerozol wystarczą trzy mikrogramy na kilogram masy ciała. Użycie rycyny zostało zakazane w 1997 roku przez międzynarodową konwencję o broni chemicznej. 

Na chwilę obecną nie wiadomo, czy imigrant faktycznie przygotowywał zamach terrorystyczny i czy miał jakieś związki z islamskimi organizacjami terrorystycznymi, chociaż lokalne media podają, że sympatyzował z Państwem Islamskim. Wcześniej nie był oskarżany o żadną działalność przestępczą czy terrorystyczną. Jednak nawet jeśli nie uda się znaleźć dowodów na to, że chciał użyć rycyny do przeprowadzenia ataku, to i tak za samo posiadanie najprawdopodobniej spędzi parę lat w więzieniu. 

Wiktor Młynarz, za DW.com

Warto poczytać

 1. nigeria-25062018 25.06.2018

  Tragedia w Nigerii! Muzułmanie zaatakowali chrześcijańskich rolników. Spora liczba ofiar

  Co najmniej 86 osób zginęło w centralnej części Nigerii w kilkudniowych walkach między chrześcijańskimi rolnikami z muzułmańskimi pasterzami - poinformowała miejscowa policja

 2. erdogan-25062018 25.06.2018

  Wielkie zwycięstwo Erdogana. Wybory w Turcji zakończone

  Recep Tayyip Erdogan otrzymał 52,5 proc. głosów i wygrał w niedzielę w pierwszej turze wybory prezydenckie w Turcji - poinformowała turecka komisja wyborcza (YSK). W wyborach parlamentarnych zwyciężył wyborczy blok z udziałem jego partii AKP

 3. trump-25062018 25.06.2018

  Trump: Imigranci to najeźdźcy. Trzeba ich natychmiast deportować!

  Prezydent USA Donald Trump oświadczył w niedzielę na twitterze, iż wszystkie osoby, które będą próbowały nielegalnie przekroczyć granicę USA, powinny być natychmiast odsyłane do swojego kraju bez żadnego procesu sądowego

 4. abo22052018 25.06.2018

  Aborcjoniści walczą w sądzie o finansowanie edukacji seksualnej

  Przedstawiciele sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w wielu amerykańskich miastach podali do sądu administrację Donalda Trumpa. Chcą, aby prowadzone przez nich programy edukacji seksualnej nadal były elementem edukacji w publicznych szkołach.

 5. usa24062018 24.06.2018

  Presja światowej opinii publicznej złamała Trumpa. Dzieci imigrantów ponownie z rodzicami

  Amerykańskie ministerstwo ds. bezpieczeństwa narodowego poinformowało, że 522 dzieci imigrantów oddzielonych od rodziców zatrzymanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Meksyku do USA, spotkało się już z rodzicami.

 6. polska24062018 24.06.2018

  Transparent na meczu Polska – Senegal rozwścieczył władze FIFA. Surowa kara i poważne ostrzeżenie!

  Aż 40 tysięcy złotych kary będą musiały zapłacić władze naszej federacji piłkarskiej.Wszystko z powodu jednego z transparentów, który nie spodobał się Komitetowi Dyscyplinarnemu FIFA.

 7. trump23062018 24.06.2018

  Sto drewnianych trumien na granicy obu Korei. Przywieźli je Amerykanie

  Amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że na granicę z Koreą Północną przewieziono sto sztuk trumien. Nie są to jednak przygotowania do wojny: KRLD użyje tych trumien aby oddać USA zwłoki ich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej.

 8. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook