Jedynie prawda jest ciekawa


Seul pokazał "białą księgę" zjednoczeniową Korei

02.05.2017

Oba państwa koreańskie oficjalnie są wciąż w stanie wojny.

Południowokoreański komitet prezydencki ds. zjednoczenia Korei zaprezentował we wtorek białą księgę, podsumowującą trzy lata prac nad metodami przeprowadzenia unifikacji Północy i Południa. Dokument zawiera zarys wytycznych, jak taki proces przeprowadzić. 

Komitet został powołany w lipcu 2014 r. w celu ułatwienia wymiany informacji między rządem a ekspertami sektora prywatnego w kwestii zjednoczenia Półwyspu Koreańskiego. Jednocześnie zadaniem tego gremium miało być zwiększenie świadomości opinii publicznej o tym procesie. 

W skład komitetu wchodzi 50 osób, w tym minister ds. zjednoczenia, minister spraw zagranicznych, szefowie pięciu innych resortów, dyrektorzy państwowych think tanków oraz 30 ekspertów sektora prywatnego. Pierwotnie przewodniczącą komitetu była prezydent Park Geun-hye, obecnie odsunięta od władzy i sądzona za korupcję. 

Park powiedziała w styczniu 2014 r., że zjednoczenie półwyspu byłoby prawdziwą "bonanzą" dla obu  państw koreańskich. Z biegiem czasu, w miarę pojawiania się kolejnych prowokacji militarnych oraz prób rakietowych ze strony Pjongjangu komitet napotykał narastające trudności. Korea Płn. skrytykowała jego powstanie, mówiąc o podważaniu suwerenności KRLD.

Na przełomie lat 2014 i 2015 eksperci chcieli zaangażować przedstawicieli północnokoreańskiego  reżimu w bezpośredni dialog poświęcony możliwościom zjednoczenia. Półwysep Koreański pozostaje podzielony między dwa państwa od 1953 roku na skutek trzyletniego konfliktu zbrojnego. Oficjalnie znajdują Korea Południowa i Północna są wciąż w stanie wojny, bo w 1953 roku podpisane zostało jedynie zawieszenie broni. 

Obserwatorzy oraz przedstawiciele instytutów zajmujących się sprawami zjednoczenia zgodnie  twierdzą, że nawet wstępne oszacowanie kosztów unifikacji jest bardzo trudne.

pg/PAP

[foto: Pixabay]

Warto poczytać

 1. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 2. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 3. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 4. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 5. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 6. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 7. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook