Jedynie prawda jest ciekawa


Wielka Brytania. Rząd: Setki wieżowców mogą stanąć w płomieniach!

22.06.2017

- Rzecznik brytyjskiej premier Theresy May poinformował w czwartek, że w Anglii nawet ok. 600 wieżowców podobnych do Grenfell Tower w Londynie, w którym w pożarze zginęło co najmniej 79 osób, może mieć podobną, łatwopalną elewację.

Takie dane uzyskano w wyniku korespondencji rządu z władzami lokalnymi, które informowały o użyciu takich samych lub podobnych materiałów w elewacji budynków na ich terenach.

Wcześniej May powiedziała w Izbie Gmin, że rząd zlecił przeprowadzenie testów pożarowych elewacji bloków socjalnych i w przypadku części z nich potwierdzono, że są łatwopalne. Służby prasowe na Downing Street sprecyzowały, że na razie potwierdzono co najmniej trzy takie przypadki, o czym poinformowano straż pożarną i władze lokalne.

Różnica między liczbą potwierdzonych przypadków a szacunkami wynika z bardzo niskiej liczb przeprowadzonych dotychczas badań. "Jesteśmy w stanie sprawdzić 100 budynków dziennie, a wyniki dostępne są w ciągu kilku godzin" - zapewniła szefowa rządu. Zaapelowała do właścicieli budynków o jak najszybsze przesłanie próbek do testów.

Jednocześnie podkreśliła, że w przypadku niekorzystnego wyniku badania będą zobowiązani do szybkiego przystosowania budynku do standardów przeciwpożarowych lub zapewnienia mieszkańcom alternatywnego zakwaterowania.

"Nie możemy i nie będziemy oczekiwać od ludzi, by mieszkali w niebezpiecznych domach" - podkreśliła.

May powtórzyła, że konieczne jest wyciągnięcie wniosków z pożaru Grenfell Tower oraz faktu, że władze dzielnicy Kensington and Chelsea "nie były w stanie poradzić sobie" z kryzysową sytuacją po spaleniu się budynku.

Od kilku dni wsparcie dla ofiar pożaru koordynuje na miejscu nowy zespół roboczy, stworzony przez przedstawicieli wielu dzielnic Londynu, instytucji państwowych (w tym służby zdrowia i poczty) oraz organizacji humanitarnych, np. Brytyjskiego Czerwonego Krzyża. Każda poszkodowana rodzina otrzymała także 5,5 tys. funtów na pokrycie najważniejszych wydatków.

Premier zapewniła, że władze nie będą sprawdzały, czy osoby ocalałe z pożaru przebywają w Wielkiej Brytanii legalnie. Wcześniej londyńska policja metropolitalna sygnalizowała, że jednym z powodów, dla których nie wiadomo na pewno, czy lista osób zaginionych może być uznana za listę zmarłych, jest nieuregulowany status imigracyjny części z nich.

W wyniku pożaru zniszczonych zostało 151 mieszkań - większość w Grenfell Tower, lecz także w pobliskich budynkach. Wszystkim poszkodowanym osobom zapewniono awaryjne zakwaterowanie w hotelach i - jak zapewniła May - w ciągu trzech tygodni otrzymają one ofertę stałego mieszkania zastępczego.

Rząd i władze lokalne były w stanie znaleźć w tym celu 164 lokale w bezpośredniej bliskości spalonego wieżowca, co pozwoli rodzinom na pozostanie w swojej społeczności, w tym samym rejonie, a więc nie będzie konieczna zmiana szkół i lekarzy pierwszego kontaktu.

W czwartek poinformowano, że 64 mieszkania zostaną udostępnione na nowym luksusowym osiedlu, gdzie ceny zaczynają się od 1,5 mln funtów. May podkreśliła, że deweloper i wykonawca inwestycji zgodzili się na przystosowanie całego jednego bloku do potrzeb mieszkalnictwa socjalnego "po kosztach" i obecnie "przez całą dobę trwają prace nad wyposażeniem budynku, żeby pierwsze rodziny mogły wprowadzić się jeszcze tego lata".

Brytyjska premier powtórzyła, że wkrótce powstanie komisja śledcza, która zbada dokładne przyczyny pożaru w Grenfell Tower, a poszkodowane rodziny będą miały prawo do sfinansowanej przez rząd reprezentacji prawnej.

W obliczu narastającej krytyki pod adresem władz lokalnych i centralnych May przyznała w środę, że "wsparcie dla rodzin w pierwszych godzinach nie było wystarczające". "To była porażka państwa, władz lokalnych i narodowych (...). Jako premier przepraszam za te porażki" - powiedziała, dodając, że zobowiązuje się "naprawić tę sytuację".

W nocy z 13 na 14 czerwca pożar wybuchł w 24-piętrowym wieżowcu mieszkalnym Grenfell Tower w zachodniolondyńskiej dzielnicy Kensington and Chelsea. Według policji zginęło co najmniej 79 osób, ale ta liczba może wzrosnąć.


Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

fot. Twitter/Natalie Oxford  

Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 7. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 8. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook