Jedynie prawda jest ciekawa


Wielka Brytania. Rząd: Setki wieżowców mogą stanąć w płomieniach!

22.06.2017

- Rzecznik brytyjskiej premier Theresy May poinformował w czwartek, że w Anglii nawet ok. 600 wieżowców podobnych do Grenfell Tower w Londynie, w którym w pożarze zginęło co najmniej 79 osób, może mieć podobną, łatwopalną elewację.

Takie dane uzyskano w wyniku korespondencji rządu z władzami lokalnymi, które informowały o użyciu takich samych lub podobnych materiałów w elewacji budynków na ich terenach.

Wcześniej May powiedziała w Izbie Gmin, że rząd zlecił przeprowadzenie testów pożarowych elewacji bloków socjalnych i w przypadku części z nich potwierdzono, że są łatwopalne. Służby prasowe na Downing Street sprecyzowały, że na razie potwierdzono co najmniej trzy takie przypadki, o czym poinformowano straż pożarną i władze lokalne.

Różnica między liczbą potwierdzonych przypadków a szacunkami wynika z bardzo niskiej liczb przeprowadzonych dotychczas badań. "Jesteśmy w stanie sprawdzić 100 budynków dziennie, a wyniki dostępne są w ciągu kilku godzin" - zapewniła szefowa rządu. Zaapelowała do właścicieli budynków o jak najszybsze przesłanie próbek do testów.

Jednocześnie podkreśliła, że w przypadku niekorzystnego wyniku badania będą zobowiązani do szybkiego przystosowania budynku do standardów przeciwpożarowych lub zapewnienia mieszkańcom alternatywnego zakwaterowania.

"Nie możemy i nie będziemy oczekiwać od ludzi, by mieszkali w niebezpiecznych domach" - podkreśliła.

May powtórzyła, że konieczne jest wyciągnięcie wniosków z pożaru Grenfell Tower oraz faktu, że władze dzielnicy Kensington and Chelsea "nie były w stanie poradzić sobie" z kryzysową sytuacją po spaleniu się budynku.

Od kilku dni wsparcie dla ofiar pożaru koordynuje na miejscu nowy zespół roboczy, stworzony przez przedstawicieli wielu dzielnic Londynu, instytucji państwowych (w tym służby zdrowia i poczty) oraz organizacji humanitarnych, np. Brytyjskiego Czerwonego Krzyża. Każda poszkodowana rodzina otrzymała także 5,5 tys. funtów na pokrycie najważniejszych wydatków.

Premier zapewniła, że władze nie będą sprawdzały, czy osoby ocalałe z pożaru przebywają w Wielkiej Brytanii legalnie. Wcześniej londyńska policja metropolitalna sygnalizowała, że jednym z powodów, dla których nie wiadomo na pewno, czy lista osób zaginionych może być uznana za listę zmarłych, jest nieuregulowany status imigracyjny części z nich.

W wyniku pożaru zniszczonych zostało 151 mieszkań - większość w Grenfell Tower, lecz także w pobliskich budynkach. Wszystkim poszkodowanym osobom zapewniono awaryjne zakwaterowanie w hotelach i - jak zapewniła May - w ciągu trzech tygodni otrzymają one ofertę stałego mieszkania zastępczego.

Rząd i władze lokalne były w stanie znaleźć w tym celu 164 lokale w bezpośredniej bliskości spalonego wieżowca, co pozwoli rodzinom na pozostanie w swojej społeczności, w tym samym rejonie, a więc nie będzie konieczna zmiana szkół i lekarzy pierwszego kontaktu.

W czwartek poinformowano, że 64 mieszkania zostaną udostępnione na nowym luksusowym osiedlu, gdzie ceny zaczynają się od 1,5 mln funtów. May podkreśliła, że deweloper i wykonawca inwestycji zgodzili się na przystosowanie całego jednego bloku do potrzeb mieszkalnictwa socjalnego "po kosztach" i obecnie "przez całą dobę trwają prace nad wyposażeniem budynku, żeby pierwsze rodziny mogły wprowadzić się jeszcze tego lata".

Brytyjska premier powtórzyła, że wkrótce powstanie komisja śledcza, która zbada dokładne przyczyny pożaru w Grenfell Tower, a poszkodowane rodziny będą miały prawo do sfinansowanej przez rząd reprezentacji prawnej.

W obliczu narastającej krytyki pod adresem władz lokalnych i centralnych May przyznała w środę, że "wsparcie dla rodzin w pierwszych godzinach nie było wystarczające". "To była porażka państwa, władz lokalnych i narodowych (...). Jako premier przepraszam za te porażki" - powiedziała, dodając, że zobowiązuje się "naprawić tę sytuację".

W nocy z 13 na 14 czerwca pożar wybuchł w 24-piętrowym wieżowcu mieszkalnym Grenfell Tower w zachodniolondyńskiej dzielnicy Kensington and Chelsea. Według policji zginęło co najmniej 79 osób, ale ta liczba może wzrosnąć.


Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

fot. Twitter/Natalie Oxford  

Warto poczytać

 1. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 2. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 3. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 4. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 5. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 6. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 7. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 8. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook