Jedynie prawda jest ciekawa


Seryjny morderca w Niemczech. Mógł zabić nawet 21 osób

29.06.2018
trucizna29062018
Seryjny morderca w Niemczech. Mógł zabić nawet 21 osób

Niemiecka policja podejrzewa, że zatrzymany w maju mężczyzna oskarżany o próbę zatrucia kolegi z pracy może mieć na sumieniu nawet 21 ofiar. Miał ich zatruć przy pomocy octanu ołowiu.

Klaus O., 56-letni pracownik fabryki armatury ARI Armaturen wpadł w maju, kiedy jeden z jego kolegów zauważył, że dosypał mu jakiegoś proszku do kanapki. Przestraszony zgłosił sprawę przełożonym. Ci szybko sprawdzili, że nagranie z kamery monitoringu faktycznie pokazuje, jak Klaus majstruje przy kanapce, ale początkowo uznali, że to jakaś forma żartu. Zdecydowali się jednak przekazać sprawę policji, a ta ustaliła, że proszek który dosypał był tzw. cukrem ołowianym – czyli octanem ołowiu(II), śmiertelnie groźną substancją mogącą spowodować poważne schorzenia. Przeszukanie mieszkania wykazało, że niemiecki robotnik posiadał inne groźne chemikalia. Został aresztowany pod zarzutem próby morderstwa.

Już po jego aresztowaniu zorientowano się, że mógł nie być to odosobniony przypadek. W ciągu ostatnich osiemnastu lat w firmie w której pracował doszło bowiem do 21 przypadków zgonów pracowników, które mogły być spowodowane zatruciem metalami ciężkimi. Dodatkowo dwóch pracowników jest ciężko chorych. Jeden od dwóch lat jest w śpiączce, a drugi musi regularnie dokonywać dializ po tym jak wysiadły mu nerki.

Klaus O., jeżeli faktycznie jest winien tych śmierci, mógł działać przez tyle lat gdyż zatrucie ołowiem jest bardzo trudne do wykrycia. Ofiary umierały na raka, zawały serca czy też niewydolność narządów, i lekarze uznawali ich zgony za naturalne. Nawet jeśli podejrzewano udział metali ciężkich, to nie budziło to niczyjego zaniepokojenia. Mowa w końcu o pracownikach firmy przemysłu stalowego, gdzie podobne schorzenia są częścią ryzyka zawodowego. Gdyby Klaus O. nie został zauważony w trakcie podkładania octanu ołowiu koledze, to mógłby jeszcze długo kontynuować swój proceder.

Największą tajemnicą w całej sprawie pozostają na razie motywy sprawcy. Według niemieckich mediów Klaus był cichym odludkiem i nie zaprzyjaźniał się z współpracownikami, ale nie był również z nikim skonfliktowany, co zdaje się wykluczać motywy osobiste. Większość osób z którymi pracował nie była w stanie nic o nim powiedzieć.

Niemiecka policja rozważa przeprowadzenie ekshumacji ofiar aby sprawdzić, czy faktycznie ich zgony nie nastąpiły z przyczyn naturalnych.

Wiktor Młynarz

Fot: Pixabay

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 5. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 6. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 7. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 8. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook