Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Serbia: awaria prezydenckiego samolotu

17.04.2015

Prezydent Serbii Tomislav Nikolić musiał odwołać oficjalną wizytę w Watykanie. Przyczyną była awaria jednego z silników samolotu, którym leciał do Rzymu.

Prezydent Serbii Tomislav Nikolić był zmuszony odwołać w piątek oficjalną wizytę w Watykanie z powodu awarii jednego z silników samolotu, którym leciał do Rzymu; piloci zdecydowali się zawrócić na lotnisko w Belgradzie - informuje serbska telewizja państwowa RTS.

Podała, że jeden z trzech silników Falcona 50, którym leciał prezydent, przestał pracować, gdy samolot znajdował się 10 000 m nad Adriatykiem. Usterka techniczna wymusiła zawrócenie maszyny, która bez problemów wylądowała na lotnisku Surczin w Belgradzie.

Wizyta w Watykanie, podczas której prezydent Nikolić miał się spotkać z papieżem Franciszkiem, „została odwołana z powodu awarii jednego z silników samolotu", którym prezydent Nikolić leciał do Rzymu - powiedział agencji AFP przedstawiciel służby prasowej prezydenta. Doradczyni prezydenta Nikolicia Stanislava Pak, która była w rządowym samolocie wraz z szefem państwa, powiedziała, że wizytę odroczono, nowa data zostanie uzgodniona, a Serbia ma nadzieję, że nastąpi to wkrótce.

Według dziennika "Blic" maszyna spadała prawie przez dwa kilometry.

„Tylko dzięki wielkiemu profesjonalizmowi i wyjątkowym umiejętnościom naszego pilota uniknęliśmy tragedii" - powiedziała Pak gazecie "Veczernje novosti". "Samolot stał się niestabilny, trząsł się, a nas dosłownie po nim rzucało" - opowiadał inny prezydencki doradca Ivan Mrkić.

Pak zapowiedziała, że urząd prezydenta będzie w przyszłości korzystać tylko z lotów rejsowych.

AFP przypomina, że to nie pierwsza awaria wyprodukowanego w roku 1981 samolotu Falcon 50 należącego do serbskiego rządu.

Wizyta Nikolicia w Stolicy Apostolskiej, jak zapowiadał Belgrad, miała być potwierdzeniem dobrych stosunków między Watykanem a Serbią", liczącą 7,1 mln mieszkańców, głównie wyznania prawosławnego. Prezydent Tomislav Nikolić uczestniczył w marcu roku 2013 w inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka.

 PAP/es

fot Lord of the Wings/CC BY-SA 2.0

Słowa kluczowe:

Watykan

,

Serbia

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook