Jedynie prawda jest ciekawa


Separatyści w Katalonii złożyli wniosek ws. głosowania nad niepodległością

27.10.2017
Katalonia27102017
Separatyści w Katalonii złożyli wniosek ws. głosowania nad niepodległością

Dwie kluczowe partie separatystyczne w Katalonii złożyły wniosek o przeprowadzenie podczas piątkowej sesji regionalnego parlamentu głosowania nad ustanowieniem niezależnej od Hiszpanii Republiki Katalonii. Opozycja zapowiedziała bojkot głosowania.

Wniosek, który złożyły rządząca w Katalonii proniepodległościowa koalicja "Razem na Tak" (Junts pel Si) i jej sojusznicy ze skrajnie lewicowej Kandydatury Jedności Ludowej (CUP), zawiera formalną deklarację niepodległości.

Jak informuje wydawany w Barcelonie dziennik "La Vanguardia", nie wiadomo, czy wniosek zostanie poddany pod głosowanie.

- Tworzymy Republikę Katalonii jako niezależne i suwerenne państwo, państwo demokracji i prawa - tak brzmi deklaracja, cytowana przez "La Vanguardię".

Propozycja przewiduje utworzenie niezależnej Republiki Katalonii, krok, który - jak wskazuje agencja EFE - zakłada wyjęcie jej spod władzy króla Filipa IV, który jest głową państwa, jako że Hiszpania jest monarchią parlamentarną.

Deputowani z Junts pel Si i CUP dysponują niewielką większością w katalońskim parlamencie, co teoretycznie pozwoli im na przegłosowanie wniosku - pisze agencja Associated Press.

Bojkot głosowania zapowiedziała opozycja, czyli socjaliści, centroprawicowa Partia Ludowa i liberałowie z Ciudadanos.

Jednocześnie w hiszpańskim Senacie trwa posiedzenie, by zatwierdzić przedstawione w ubiegły weekend propozycje rządu centralnego w sprawie Katalonii. Mają one na celu przejęcie władzy w Katalonii, by zahamować proces odrywania się tego regionu od reszty kraju.

PAP
Fot: EPA/QUIQUE GARCIA

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook