Jedynie prawda jest ciekawa


Sensacyjny zwrot w sprawie Izraela. Saudowie zmieniają zdanie

03.04.2018
Jerozolima
Sensacyjny zwrot w sprawie Izraela. Saudowie zmieniają zdanie

Izraelczycy mają prawo do pokojowego życia w swoim państwie - oświadczył w wywiadzie dla magazynu "The Atlantic" saudyjski następca tronu Muhammad ibn Salman. Światowe media oceniają to jako zaskakującą deklarację, gdyż Rijad oficjalnie nie uznaje Izraela.

- Wierzę, że zarówno Palestyńczycy jak i Izraelczycy mają prawo do posiadania własnego kraju, ale musimy zawrzeć pokój gwarantujący wszystkim stabilność i normalne stosunki - powiedział w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie saudyjski książę.

Stanowisko to jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, że wiele państw arabskich, w tym Arabia Saudyjska, nie utrzymuje oficjalnych kontaktów dyplomatycznych z państwem żydowskim - wskazuje portal Fox News.

Na pytanie czy Saudyjczycy nie mają religijnych zastrzeżeń do istnienia państwa Izrael Muhammad ibn Salman odpowiedział: "Mamy motywowane religijnie obawy dotyczące przyszłości świętego meczetu w Jerozolimie (meczet Al-Aksa na Wzgórzu Świątynnym - PAP) oraz praw Palestyńczyków. (...) Nie mamy żadnych zastrzeżeń do innych ludzi".

Przebywający z wizytą w USA saudyjski książę zapewnił również w wywiadzie, że jeśli doszłoby do porozumienia pokojowego, to "byłoby dużo interesów między Izraelem i członkami Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej (CCG)".

Muhammad ibn Salman skrytykował też porozumienie nuklearne z Iranem oraz politykę władz tego kraju. Porównał do Adolfa Hitlera najwyższego duchowo-politycznego przywódcę Iranu Alego Chameneia i oskarżył go o "próbę podbicia świata".

Deklaracja Muhammada ibn Salmana to kolejny publiczny znak ocieplenia relacji między Arabią Saudyjską a Izraelem - ocenił Reuters, przypominając, że w lutym Rijad zezwolił na przelot nad saudyjskim terytorium komercyjnego samolotu lecącego do Izraela. Jak zaznaczyła agencja Reutera, zbliżenie tych państw może być spowodowane wzrostem napięć na linii Teheran-Rijad.

 Sunnicka Arabia Saudyjska i szyicki Iran od lat rywalizują o wpływy na Bliskim Wschodzie. W Jemenie koalicja pod wodzą Rijadu zwalcza wspieranych przez Teheran rebeliantów Huti. Z kolei w Syrii Arabia Saudyjska popiera niektóre z grup rebelianckich próbujących obalić syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, sojusznika Iranu.

32-letni Muhammad ibn Salman obiecuje zreformowanie i modernizację Arabii Saudyjskiej oraz uniezależnienie jej od wpływów z eksportu ropy naftowej. Elementem reform jest zwiększenie swobód obywatelskich kobiet, m.in. umożliwienie prowadzenia samochodu. 

PAP

Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 5. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 6. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 7. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook