Jedynie prawda jest ciekawa


Sensacyjne odkrycie w sprawie śmierci Kennedy'ego

28.10.2017
JFKwiki
Sensacyjne odkrycie w sprawie śmierci Kennedy'ego

Przed zamordowaniem prezydenta Johna F. Kennedy'ego angielska gazeta "Cambridge News" otrzymała telefon z informacją, aby oczekiwać "wielkiego wydarzenia" w Ameryce. Informacja o telefonie znajduje się wśród ujawnionych w czwartek dokumentów dotyczących tego zamachu.

O zagadkowym telefonie do mało znanego brytyjskiego dziennika poinformował dyrektora FBI Edgara Hoovera, wicedyrektor CIA James Angleton w notatce służbowej.

Anonimowy rozmówca powiedział reporterowi "Cambridge News", który odebrał telefon, "aby zadzwonił do ambasady USA w Londynie "po wielkie wiadomości"po czym odłożył słuchawkę.

Angleton w swojej notatce poinformował, że funkcjonariusze brytyjskiego wywiadu M-5 ustalili, że reporter "Cambridge News" odebrał telefon ok. 25 minut przed śmiertelnymi strzałami, które ugodziły prezydenta Kennedy'ego 22 listopada 1963 roku w teksańskim mieście Dallas.
Informację o tajemniczym telefonie podał już wcześniej brytyjski prawnik Michael Eddowes, który utrzymywał, że tożsamość Lee Harveya Oswalda, 24 letniego byłego żołnierza piechoty morskiej, przejął sowiecki agent, który zamordował amerykańskiego prezydenta.

Eddowes w roku 1981 doprowadził do ekshumacji, która wykazała, że w grobie znajdują się zwłoki Lee Harveya Oswalda a nie kogoś innego.

Notatka służbowa wicedyrektora CIA dla szefa FBI Edgara Hoovera nie jest jedyną potencjalną pożywką dla zwolenników licznych teorii spiskowych stworzonych do wyjaśnienia okoliczności śmierci młodzieńczego, charyzmatycznego amerykańskiego prezydenta. Wszystkie te teorie łączy przekonanie, że Lee Harvey Oswald - zdaniem władz amerykańskich samotny sprawca morderstwa Kennedy'ego, nie działał w pojedynkę, ale był bezwolnym wykonawcą poleceń wpływowych konspiratorów.

Lee Harvey Oswald utrzymywał, że to nie on zamordował prezydenta Kennedy'ego i robi się z niego "kozła ofiarnego", ponieważ mieszkał w Związku Sowieckim, a jego żona jest Rosjanką.

Wśród ok. 5 mln stron dokumentów, ujawnionych na polecenie Trumpa przez Narodowe Archiwa w czytelni w miejscowości College Park pod Waszyngtonem oraz na internetowym portalu https://www.archives.gov/research/jfk, najwięcej miejsca zajmują materiały FBI i CIA, w tym relacje agentów o reakcjach władz na Kremlu na zamordowanie prezydenta USA i informacje o przebiegu dochodzenia FBI i poczynaniach ówczesnego dyrektora FBI Edgara Hoovera.

Ujawnione materiały zawierają także, niezwiązane bezpośrednio z zamachem jednak bezcenne dla historyków, sprawozdania z operacji wywiadowczych CIA w Ameryce Płd., w tym plany zgładzenia kubańskiego dyktatora Fidela Castro.

Wśród dokumentów FBI znajduje się m.in obszerna zbiór analiz reakcji Kremla na zamordowanie Kennedy'ego w tym opracowanie datowane 1 grudnia 1966.Autorzy opracowania powołując się na źródła w KGB "największej na świecie machinie szpiegowskiej i bezpieczeństwa państwa" utrzymują, że "KGB posiada informacje wskazujące, że ówczesny wiceprezydent Lyndon Johnson a po zamordowaniu Kennedy'ego prezydent Stanów Zjednoczonych jest odpowiedzialny za ten zamach".

Prezydenta Donald Trump na podstawie ustawy podpisanej 25 lat temu przez prezydenta George'a H.W. Busha ujawnił w czwartek 2891 zbiorów dokumentów z 3815 do tej pory zaklasyfikowanych jako "ściśle tajne" zbiory materiałów dotyczących zamachu na J.F. Kennedy'ego.

45. prezydent USA, pod wpływem nacisków CIA i FBI, wykorzystał jeden z zapisów ustawy z roku 1992 do zablokowania ujawnienia 924 zbiorów dokumentów.

Donald Trump zarządził objęcie nieujawnionych do tej pory 924 dokumentów tajemnicą państwową przez następne sześć miesięcy, podczas których zostanie przeprowadzona analiza pod względem ich znaczenia dla bezpieczeństwa USA.

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

 2. abo22052018 22.05.2018

  Te pieniądze miały przekonywać do legalizacji zabijania dzieci. Zgadnijcie, kto płacił

  Ostatni pro-aborcyjny spot Amnesty International wywołał falę negatywnych komentarzy.

 3. Pozarlasuwiki 22.05.2018

  Nastolatek wywołał pożar lasu. Teraz będzie musiał zapłacić

  Ponad 36,6 mln dolarów odszkodowania musi zapłacić amerykański nastolatek za spowodowanie pożaru lasu w stanie Oregon - poinformował lokalny sąd. Ogień wywołany fajerwerkami strawił tereny leśne o powierzchni 200 km kwadratowych

 4. SzwecjawojskoFlickr 22.05.2018

  Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

  Aż 4,5 miliona szwedzkich gospodarstw otrzyma informacje na temat tego, jak radzić sobie w czasie wojny - informuje agencja Reutersa. To pierwsza taka akcja od czasów zimnej wojny

 5. AIspot 22.05.2018

  Nie możesz pomalować paznokci u stóp, więc dokonaj aborcji. Oto rada od Amnesty International [WIDEO]

  W sprawie Alfiego Evansa milczeli, za to do aborcji namawiają ochoczo. Tak wygląda smutna prawda na temat Amnesty International

 6. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

 7. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook