Jedynie prawda jest ciekawa


Sensacyjna zapowiedź! Amerykanie chcą wrócić na Księżyc

12.12.2017
trump12122017
Sensacyjna zapowiedź! Amerykanie chcą wrócić na Księżyc

Donald Trump podpisał rozkaz, który nakazuje Amerykańskiej Agencji Kosmicznej skupienie się nad programami, które pozwolą ludziom po raz kolejny wylądować na Księżycu. Tym razem zostaną tam na dłużej, a następnym krokiem ma być załogowy lot na Marsa.

Ludzie po raz pierwszy stanęli na Księżycu 20 lipca 1969 roku. Program Apollo został rozpoczęty  przez prezydenta Kennedy'ego w 1961 roku, według jego słów pierwszy Amerykanin miał stanąć na Srebrnym Globie przed upływem dekady. Inżynierowie, z których najbardziej znany jest Werner Von Braun, który opracowywał pociski V1 dla Hitlera, wyrobili się szybciej i już po upływie ośmiu lat Apollo 11 wyniósł Neila Amstronga i Buzza Aldrina na naszego satelitę. W sumie w taką podróż poleciało 12 osób, sami Amerykanie. Ostatni ludzie stanęli na jego powierzchni w 1972 roku. Nowy rozkaz został podpisany dokładnie w rocznicę misji Apollo 17. 

Kolektywny wysiłek

Trump nie jest pierwszym prezydentem który chce powrotu na Księżyc. Podobne pomysły mieli chociażby Bushowie. Na przeszkodzie stanęły jednak kwestie budżetowe. Tym razem zapewne też będzie krucho z pieniędzmi, a dodatkowo nominacja nowego szefa NASA jest nadal niepotwierdzona. Jim Bridenstine, kongresmen z Oklahomy, nadal czeka na głosowanie senatu, jest jednak bardzo atakowany przez demokratycznego senatora Billa Nelsona, który ma duży wpływ na program kosmiczny.

Jest jednak nadzieja, że tym razem nie skończy się na planach. Poprzednie loty przyniosły wprawdzie wiele cennych z naukowego punktu widzenia informacji, jednak ich głównym celem było pokazanie wyższości amerykańskiej techniki nad techniką ZSRR. Tym razem nie ma takiej presji ideologicznej, więc rozkaz prezydenta nakazuje NASA zbadanie możliwości współpracy z innymi państwami – i domyślnie podzielenie się z nimi kosztami. W programie ma również wziąć udział sektor prywatny, firmy takie jak SpaceX czy Virgin Galactic. Podział obowiązków i kosztów być może pozwoli na realizację tego ambitnego projektu.

Nowa misja na Księżyc będzie się różnić od poprzednich w jednym kluczowym aspekcie. Trump chce aby tym razem amerykańscy astronauci „nie tylko wbili flagę i zostawili ślady butów”, ale zostali na dłużej na Srebrnym Globie. Być może Amerykanie będą chcieli zbudować tam stałą bazę, gdzie astronauci będą mogli mieszkać i pracować całymi miesiącami.

Księżyc to tylko początek

Kolejnym krokiem w eksploracji kosmosu ma być załogowy lot na Marsa. Dotychczasowa strategia NASA, wprowadzona przez Obamę w 2010 roku, zakładała jedynie wysłanie statku, który przeleci po orbicie, co miało stać się do końca lat trzydziestych. Planowano również lądowanie na jednej z asteroid poza orbitą księżyca. Obecnie po powierzchni czerwonej planety jeżdżą tylko dwa łaziki badawcze, Opportunity i Curiosity – z trzecim, Spirit, utracono kontakt.

Opracowując strategię dla NASA Trump kierował się radami Narodowej Rady Kosmicznej (NSC). Organizacja to została powołana do życia przez Busha seniora w 1989 roku i rozwiązana w 1993, a następnie reaktywowana przez Trumpa w październiku. Jej przewodniczącym jest wiceprezydent Mike Pence.

Nie wiadomo, kiedy ludzie ponownie staną na powierzchni Księżyca albo polecą na Marsa. Technologia z lat siedemdziesiątych jest już przestarzała, a lata cięć budżetowych i skupienie się NASA na bliskiej orbicie ziemskiej i monitorowaniu globalnego ocieplenia sprawiły, że nowa jest dopiero w powijakach. Jednak być może dzięki nowej strategii ludzkości amerykańskie plany zaczną się ziszczać szybciej, niż moglibyśmy do niedawna przpypuszczać.

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. israel17062018 17.06.2018

  Rząd Izraela ma coś do ukrycia? Będzie kara więzienia za filmowanie żołnierzy

  Rząd Izraela jest w trakcie przyjmowania ustawy dzięki której tamtejsze sądy będą mogły karać więzieniem za nagrywanie żołnierzy Izraelskich Sił Obrony (IDF) oraz udostępnianie tych filmów w internecie. Osobom łamiącym nowe prawo może grozić nawet 10 lat więzienia.

 2. einstein17062018 17.06.2018

  Genialny uczony czy rasista? Ujawnione zapiski pokazują, co naprawdę myślał

  Był nie tylko genialnym fizykiem, pod koniec życia stał się także autorytetem moralnym dla obrońców praw obywatelskich. Słusznie?

 3. czaputowicz20012018 17.06.2018

  Sensacyjny tekst w austriackim dzienniku. „Niemieckie służby podsłuchują polskich polityków”

  Informacje austriackiego dziennika "Der Standard" budzą uzasadnione zaniepokojenie.

 4. merkel17062018 17.06.2018

  Angela Merkel zaczyna odczuwać presję Niemców w sprawie imigrantów. Zamierza prosić Europę o pomoc

  Niemiecka kanclerz Angela Merkel pracuje nad zorganizowaniem spotkania o migracji z przedstawicielami kilku państw Unii Europejskiej

 5. 1270moscowtaxi 16.06.2018

  Taksówka wjechała w tłum ludzi w centrum Moskwy

  Taksówka, której kierowca prawdopodobnie stracił panowanie nad kierownicą, wjechała w sobotę w tłum ludzi w centrum Moskwy - podały tamtejsze służby ratunkowe. Pierwsze dane o poszkodowanych mówią o siedmiu rannych. Według policji rannych jest ośmioro.

 6. papiez-franciszek-16062016 16.06.2018

  Papież zdecydowanie o aborcji "Nie różni się od działań dokonywanych przez nazistów"

  Papież Franciszek porównał w sobotę dokonywanie aborcji z powodu chorób i wad płodu do działań nazistów. Mówił o tym podczas spotkania z Forum 500 stowarzyszeń włoskich rodzin. Dodał, że rodzina na wzór Boga jest jedna; to mężczyzna i kobieta

 7. Interwencja-w-Jemenie-16062016 16.06.2018

  Francuska interwencja w Jemenie. Konflikt w tym rejonie się zaogni?

  Francuskie siły specjalne operują w Jemenie, gdzie współpracują z oddziałami Zjednoczonych Emiratów Arabskich - podał w sobotę dziennik "Le Figaro", powołując się na dwa wojskowe źródła. Wojska ZEA są częścią arabskiej koalicji walczącej z rebeliantami Huti

 8. Imigranciwiki 16.06.2018

  Mocne słowa szefa niemieckiego MSZ "Niemcy popełniły wiele błędów w temacie migracji"

  Szef MSZ Niemiec Heiko Maas powiedział w wywiadzie dla "Corriere della Sera" w sobotę, że jeśli w UE nie potraktuje się poważnie strachu i zaniepokojenia ludzi w związku z migracją, pomagać będzie się tym, którzy chcą podzielić Europę

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook