Jedynie prawda jest ciekawa


Sensacyjna prognoza. Merkel nie dotrwa do końca kadencji!

01.01.2018
Merkel23102017
Sensacyjna prognoza. Merkel nie dotrwa do końca kadencji!

- Niemiecki historyk Herfried Muenkler ocenił w wywiadzie dla dziennika "Die Welt", że Niemcy znajdują się w okresie przejściowym, a Angela Merkel, jeżeli uda jej się stworzyć koalicyjny rząd, nie dotrwa na stanowisku kanclerza do końca kadencji.

"Jeżeli Merkel stanie jeszcze raz na czele rządu, to nie będzie nim kierowała przez całe cztery lata, lecz w połowie kadencji dojdzie zapewne albo do zmiany na stanowisku kanclerza, albo do przedterminowych wyborów" - powiedział Muenkler w rozmowie z "Die Welt", opublikowanej w poniedziałek na stronie internetowej gazety.

 "To oznacza, że znajdujemy się w okresie przejściowym. A ponieważ nie jesteśmy - w przeciwieństwie do Włochów - przyzwyczajeni do okresów przejściowych, traktujemy schyłek merkelizmu jak szczególną irytującą sytuację" - wyjaśnił renomowany historyk, zabierający często głos w politycznych dyskusjach w Niemczech.

 Muenkler ostrzegł przed niedocenianiem Merkel. Jego zdaniem szefowa CDU jest w stanie po raz kolejny dobrze pokierować niemieckim rządem. Zaznaczył, że Merkel jest zdolna do "zwrotów o 180 stopni" i przypomniał jej zaskakujące zmiany poglądów na energię atomową, obowiązkową służbę wojskową czy małżeństwa jednopłciowe. "Biorąc pod uwagę wolty, jakich dokonała w przeszłości, trzeba przyznać, że potrafi zmieniać zdanie" - zauważył historyk.

Z sondaży wynika, że duża część Niemców jest zmęczona rządzącą od 2005 roku Merkel. W opublikowanej w zeszłym tygodniu ankiecie instytutu YouGov dla agencji dpa, niemal połowa badanych (47 proc.) opowiedziała się za odejściem szefowej rządu przed końcem upływającej w 2021 roku kadencji. Tylko 36 proc. chce, by Merkel kierowała rządem przez cztery lata.

Według gazety "Bild" najwięcej zwolenników na następców Merkel mają szefowa resortu obrony Ursula von der Leyen (33 proc.) i minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere (32 proc.). Uważany przede wszystkim przez młodszych wiekiem chadeków za nadzieję na odnowę CDU Jens Spahn uzyskał jedynie 13 proc. poparcia.

W wyborach do Bundestagu 24 września blok partii chadeckich CDU/CSU pozostał największym zwycięskim ugrupowaniem, jednak ze względu na jego wynik znacznie poniżej oczekiwań (32,9 proc.), Merkel potrzebuje do rządzenia koalicjantów.

Rozmowy z FDP i Zielonymi zakończyły się fiaskiem. W przyszłym tygodniu rozpoczną się rozmowy sondażowe z dotychczasowym partnerem - SPD. Eksperci uważają, że nowy rząd powstanie nie wcześniej niż w marcu.

Od 24 października Merkel i jej ministrowie sprawują swe obowiązki jedynie komisarycznie, co ogranicza pole manewru rządu, szczególnie w kwestiach międzynarodowych. Brak rządu posiadającego poparcie nowego parlamentu wpływa negatywnie na wizerunek Merkel. W orędziu noworocznym kanclerz zapowiedziała szybkie utworzenie stabilnego rządu.

 Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

Warto poczytać

 1. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 2. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 3. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 4. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 5. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 6. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 7. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 8. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook