Jedynie prawda jest ciekawa


Senator McCain apeluje do Australii, by nie porzucała sojuszu z USA

30.05.2017

McCain podkreślił, że USA potrzebują sojuszników bardziej niż kiedykolwiek, by przypominali im o ich zasadach.

Republikański senator John McCain apelował we wtorek w Sydney do Australii, by nie porzucała sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi mimo zdenerwowania z powodu Donalda Trumpa - informuje agencja Associated Press.

McCain podkreślił, że USA potrzebują sojuszników bardziej niż kiedykolwiek, by przypominali im o ich zasadach.

Senator jest w Australii na rozmowach na temat bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku. Przyznał, że Stany Zjednoczone przechodzą "burzliwy okres", ale wezwał Australię do trzymania się z USA, "by zachęcić nas do trzymania się tego, co w nas najlepsze i zawsze przypominać nam, jak wielka jest stawka".

"Zdaję sobie sprawę z tego, że niektóre z działań i oświadczeń prezydenta Trumpa zaniepokoiły przyjaciół Ameryki - mówił McCain. - Zaniepokoiły też wielu Amerykanów. W moim kraju toczy się teraz prawdziwa debata na temat tego, jakiego rodzaju rolę Ameryka powinna odgrywać na świecie i - szczerze mówiąc - nie wiem, jak się ta debata zakończy. Ale naprawdę wierzę - i nie sądzę, bym przesadzał - że przyszłość świata będzie w znacznej mierze zależeć od tego, jaki będzie rezultat tej debaty. To dlatego ja i inni walczymy tak energicznie o zapewnienie, że Ameryka będzie stała przy naszych sojusznikach i pozostanie aktywnym, pryncypialnym przywódcą na świecie".

McCain powiedział też, że mimo rozpowszechnionego wrażenia, iż USA pod rządami Trumpa stają się izolacjonistyczne i protekcjonistyczne, wielu Amerykanów wierzy, że globalizacja jest czymś dobrym.

Senator skrytykował Trumpa i rywalizującą z nim w wyborach prezydenckich Hillary Clinton za ich sprzeciw wobec transpacyficznego porozumienia o wolnym handlu (TPP). Zachęcał Australię do zabiegania o porozumienie z innymi krajami w sprawie wolnego handlu.

Wcześniej, w wywiadzie dla australijskich mediów McCain oświadczył, że jego zdaniem prezydent Rosji Władimir Putin, którego rząd próbował ingerować w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku, jest większym zagrożeniem dla bezpieczeństwa USA niż Państwo Islamskie.

"Myślę, że Państwo Islamskie może dokonywać strasznych rzeczy. Ale to Rosjanie próbowali zniszczyć podstawy demokracji - zmienić rezultaty amerykańskich wyborów" - powiedział.

AP zwraca uwagę, że McCain stał się jednym z najbardziej zaangażowanych orędowników Australii po sporze, do jakiego doszło w tym roku między Trumpem a australijskim premierem Malcolmem Turnbullem o porozumienie w sprawie uchodźców.

W lutym br. Trump skrytykował porozumienie z listopada 2016 roku, dotyczące przesiedlenia na terytorium USA 1250 uchodźców spośród ok. 1,6 tys. osób pochodzących z krajów takich jak Bangladesz, Pakistan i Iran, które ubiegają się o azyl w Australii. Biały Dom zapewnił jednak wówczas, że porozumienie to będzie respektowane. W kwietniu zapewnienie to powtórzył wiceprezydent USA Mike Pence podczas wizyty w Australii.

Trump nazwał umowę z Australią "beznadziejnie głupią". Podczas jego pierwszej rozmowy telefonicznej z premierem Australii w lutym br. miał powiedzieć Turnballowi, że "jest jego zamiarem" respektowanie porozumienia, ale w tej samej rozmowie miał też nazwać układ "najgorszą umową w historii" i zarzucił Turnbullowi, iż ten próbuje eksportować do USA "kolejnych zamachowców z Bostonu". Nawiązał w ten sposób do pochodzących z Czeczenii obywateli USA, Dżochara i Tamerlana Carnajewów, którzy przeprowadzili zamach bombowy na mecie Maratonu Bostońskiego w 2013 roku. 

PAP,pg

[foto: PAP/EPA]


Warto poczytać

 1. gaza15072018 15.07.2018

  Największe naloty na strefę Gazy od 2014 roku. Zabici i ranni wśród protestujących palestyńczyków

  Izraelskie siły powietrzne przeprowadziły w sobotę największe od 2014 roku naloty na cele w Strefie Gazy w odpowiedzi na nocne ataki moździerzowe i rakietowe ze strony palestyńskiej radykalnej organizacji Hamas - poinformowały siły zbrojne Izraela.

 2. Trump12022018 15.07.2018

  Trump zapowiedział reelekcję. "Nie widzę nikogo, kto mógłby mnie pokonać"

  Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w wywiadzie dla "Daily Mail", że zamierza ubiegać się o reelekcję w wyborach, które odbędą się w 2020 roku. Obecnie, jak stwierdził, nie ma nikogo, kto mógłby go pokonać.

 3. 1270immigrantschech 14.07.2018

  Czeski rząd nie zgodzi się na nielegalną migrację

  Czeskie MSZ oświadczyło w sobotę w odpowiedzi na uzgodniony w piątek przez kraje ONZ plan zawarcia Światowego Paktu w sprawie Migracji, że rząd w Pradze nie może się zgodzić i nie zgodzi się na nielegalną migrację.

 4. Imigranciwiki 14.07.2018

  Włosi przejęli kutry z 450 imigrantami

  450 migrantów, którzy wyruszyli z wybrzeży Afryki i dotarli kutrem rybackim w pobliże włoskiego wybrzeża, zostało zabranych na statek włoskiej Straży Przybrzeżnej i inną jednostkę patrolującą Morze Śródziemne. Teraz migranci czekają na wskazanie portu

 5. tajlandia12072018 14.07.2018

  Uratowani z jaskini chłopcy wyjdą w czwartek ze szpitala. Będą musieli zmierzyć się z innym zagrożeniem

  Chłopcy, których w skomplikowanej akcji ratowniczej wyciągnięto z zalanej wodą jaskini na północy Tajlandii, w czwartek zostaną wypuszczeni ze szpitala - poinformował w sobotę minister zdrowia tego kraju Piyasakol Sakolsatayadorn

 6. trump-putin-14072018 14.07.2018

  Ławrow: Trump i Putin z czasem mogą się zaprzyjaźnić

  "W ideale chcielibyśmy się porozumieć ws. wznowienia komunikacji i udrożnienia jej kanałów, ażebyśmy mogli pracować nad zbliżeniem stanowisk we wszystkich trudnych kwestiach" - powiedział w piątek szef rosyjskiego MSZ w wywiadzie, jakiego dzielił stacji RT

 7. marywagner13072018 13.07.2018

  Kanadyjska obrończyni życia ponownie za kratkami. Sędzia skazał ją na 7,5 miesiąca

  Mary Wagner, najsłynniejsza kanadyjska obrończyni życia, wkrótce trafi do więzienia. Sędzia w Ontario skazał ją na 7,5 miesiąca, jednak wliczając do wyroku czas, który spędziła za kratkami czekając na proces Wagner powinna wyjść po 60 dniach.

 8. trump28062018 13.07.2018

  Trump krytykuje May. Chce, by ostrzej negocjowała z UE

  W ruchu, który nie miał precedensu w annałach dyplomacji, Donald Trump udzielił wywiadu brytyjskiemu The Sun, w którym w bardzo ostrych słowach skrytykował premier May i jej plany dotyczące Brexitu.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook