Jedynie prawda jest ciekawa


Senator McCain apeluje do Australii, by nie porzucała sojuszu z USA

30.05.2017

McCain podkreślił, że USA potrzebują sojuszników bardziej niż kiedykolwiek, by przypominali im o ich zasadach.

Republikański senator John McCain apelował we wtorek w Sydney do Australii, by nie porzucała sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi mimo zdenerwowania z powodu Donalda Trumpa - informuje agencja Associated Press.

McCain podkreślił, że USA potrzebują sojuszników bardziej niż kiedykolwiek, by przypominali im o ich zasadach.

Senator jest w Australii na rozmowach na temat bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku. Przyznał, że Stany Zjednoczone przechodzą "burzliwy okres", ale wezwał Australię do trzymania się z USA, "by zachęcić nas do trzymania się tego, co w nas najlepsze i zawsze przypominać nam, jak wielka jest stawka".

"Zdaję sobie sprawę z tego, że niektóre z działań i oświadczeń prezydenta Trumpa zaniepokoiły przyjaciół Ameryki - mówił McCain. - Zaniepokoiły też wielu Amerykanów. W moim kraju toczy się teraz prawdziwa debata na temat tego, jakiego rodzaju rolę Ameryka powinna odgrywać na świecie i - szczerze mówiąc - nie wiem, jak się ta debata zakończy. Ale naprawdę wierzę - i nie sądzę, bym przesadzał - że przyszłość świata będzie w znacznej mierze zależeć od tego, jaki będzie rezultat tej debaty. To dlatego ja i inni walczymy tak energicznie o zapewnienie, że Ameryka będzie stała przy naszych sojusznikach i pozostanie aktywnym, pryncypialnym przywódcą na świecie".

McCain powiedział też, że mimo rozpowszechnionego wrażenia, iż USA pod rządami Trumpa stają się izolacjonistyczne i protekcjonistyczne, wielu Amerykanów wierzy, że globalizacja jest czymś dobrym.

Senator skrytykował Trumpa i rywalizującą z nim w wyborach prezydenckich Hillary Clinton za ich sprzeciw wobec transpacyficznego porozumienia o wolnym handlu (TPP). Zachęcał Australię do zabiegania o porozumienie z innymi krajami w sprawie wolnego handlu.

Wcześniej, w wywiadzie dla australijskich mediów McCain oświadczył, że jego zdaniem prezydent Rosji Władimir Putin, którego rząd próbował ingerować w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku, jest większym zagrożeniem dla bezpieczeństwa USA niż Państwo Islamskie.

"Myślę, że Państwo Islamskie może dokonywać strasznych rzeczy. Ale to Rosjanie próbowali zniszczyć podstawy demokracji - zmienić rezultaty amerykańskich wyborów" - powiedział.

AP zwraca uwagę, że McCain stał się jednym z najbardziej zaangażowanych orędowników Australii po sporze, do jakiego doszło w tym roku między Trumpem a australijskim premierem Malcolmem Turnbullem o porozumienie w sprawie uchodźców.

W lutym br. Trump skrytykował porozumienie z listopada 2016 roku, dotyczące przesiedlenia na terytorium USA 1250 uchodźców spośród ok. 1,6 tys. osób pochodzących z krajów takich jak Bangladesz, Pakistan i Iran, które ubiegają się o azyl w Australii. Biały Dom zapewnił jednak wówczas, że porozumienie to będzie respektowane. W kwietniu zapewnienie to powtórzył wiceprezydent USA Mike Pence podczas wizyty w Australii.

Trump nazwał umowę z Australią "beznadziejnie głupią". Podczas jego pierwszej rozmowy telefonicznej z premierem Australii w lutym br. miał powiedzieć Turnballowi, że "jest jego zamiarem" respektowanie porozumienia, ale w tej samej rozmowie miał też nazwać układ "najgorszą umową w historii" i zarzucił Turnbullowi, iż ten próbuje eksportować do USA "kolejnych zamachowców z Bostonu". Nawiązał w ten sposób do pochodzących z Czeczenii obywateli USA, Dżochara i Tamerlana Carnajewów, którzy przeprowadzili zamach bombowy na mecie Maratonu Bostońskiego w 2013 roku. 

PAP,pg

[foto: PAP/EPA]


Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 7. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 8. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook