Jedynie prawda jest ciekawa


Seksskandal w brytyjskim parlamencie. Sekretarz obrony podaje się do dymisji

02.11.2017
westminuk02112017
Seksskandal w brytyjskim parlamencie. Sekretarz obrony podaje się do dymisji

Michael Fallon, brytyjski minister obrony, zrezygnował ze stanowiska. W liście przekazanym Theresie May stwierdza, że powodem było to, że sam nie dał rady utrzymać wysokich standardów, których wymaga od swoich podwładnych. Chodzi o sprawę sprzed 10 lat, kiedy to miał molestować zaprzyjaźnioną dziennikarkę.

Do zdarzenia miało dojść podczas uroczystej kolacji po konferencji partyjnej. Fallon, który według jego kolegów był już po kilku lampkach wina, kilkukrotnie położył rękę na kolanie zaprzyjaźnionej dziennikarki radiowej, Julii Hartley-Brewer. W końcu zirytowana dziennikarka powiedziała mu, że jeżeli nie przestanie, to uderzy go w twarz. Ona sama twierdzi teraz, że nie czuje się ofiarą – Fallon miał ją na drugi dzień przeprosić i oboje uznali sprawę za niebyłą. Nadal się przyjaźnią. 

Hartley-Brewer już jakiś czas temu opowiedziała o tym zdarzeniu, dodając że potraktowała je w kategoriach rozrywki. Nie ujawniła jednak o którego członka gabinetu chodzi – dopiero tabloid The Sun zidentyfikował, że molestującym miał być minister obrony. Cała sprawa jest błaha i w normalnych warunkach zapewne nie zakończyłaby długoletniej kariery polityka, który służył już czterem premierom i był typowany na następcę May – ale Fallon przyznał, że inne podobne historie o nim mogą wkrótce wyjść na jaw. Być może usuwając się z aktywnej polityki chce, aby osoby, które mogą je upublicznić, straciły do tego motywację. 

Zbiera się na burzę

Fallon nie jest jedynym politykiem, który ma kłopoty przez swoje podejście do kobiet. Po Londynie ma krążyć teczka, przygotowana rzekomo przez rządowych pracowników niższego szczebla, zawierająca oskarżenia pod adresem 36 prominentnych Torysów, w tym 21 którzy są członkami obecnego rządu. Część z nich to równie błahe sprawy jak ta, która kosztowała karierę Fallona, a część – dużo poważniejsze oskarżenia. Jeden z konserwatywnych polityków, o którym na razie wiadomo tylko tyle, że nie pełni żadnej ważnej funkcji, miał na przykład uprawiać seks grupowy z trzema innymi mężczyznami. Wiadomo, że jej kopie są już w rękach dziennikarzy, i wyjście na jaw faktów w niej zawartych to wyłącznie kwestia czasu. 

Na chwilę obecną znane są zarzuty pod adresem dwóch innych polityków, którzy postanowili wyprzedzić burzę i samemu się przyznać. Stephen Crab, były minister ds. Walii, przyznał się, że wysyłał frywolne SMSy dziewiętnastolatce, która starała się o pracę w jego biurze parlamentarnym. Mark Garnier, minister handlu, ujawnił za to, że zwracał się do swojej byłej współpracownicy per „cukrowe cycki” i wysyłał ją do seks-szopów aby kupowała mu wibratory. 

Theresa May obiecała, że nie będzie miała litości dla żadnego polityka, który został oskarżony o niewłaściwe zachowanie. Jednak jej sytuacja jest bardzo trudna. Mniejszościowe rządy w warunkach brytyjskich są bardzo niestabilne nawet w normalnych okolicznościach, a co dopiero w trakcie trudnych negocjacji z UE, których przebieg nie zadowala żadnej ze stron. Strata jednego z najbliższych współpracowników, a do tego polityka cieszącego się sympatią Brytyjczyków, nie zwiększa jej szans na dotarcie do końca kadencji. A gotujący się skandal o takiej skali to niemal gwarancje tego, że Brytyjczyków wkrótce znów czekają wybory. 

Wiktor Młynarz

 

Warto poczytać

 1. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

 2. turkey19012018 19.01.2018

  Turcja nie chce dotrzymać umowy w sprawie migrantów. Odrzucają pomysł partnerstwa z UE

  Turecki minister ds. UE Omer Celik ostrzegł w piątek, że obecna sytuacja nie daje władzom w Ankarze powodu, by dotrzymywać porozumienia z UE w sprawie migrantów.

 3. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 4. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 5. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 6. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

 7. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook