Jedynie prawda jest ciekawa


Seks-skandal w fabryce snów. Nazywany "bogiem Hollywood" producent wyrzucony z jego własnej firmy

09.10.2017

Harry Weinstein, założyciel studia Miramax i legendarny producent, odpowiedzialny między innymi za Pulp Fiction i Zakochanego Szekspira, ma ogromne kłopoty. Z powodu seks-skandalu odkrytego przez New York Times rada nadzorcza jego firmy, Weinstein Co. zadecydowało o zakończeniu współpracy, rozważana jest również zmiana nazwy firmy. Pojawiają się również głosy kolejnych ofiar, a na światło dzienne wychodzą kolejne ciemne sprawki Hollywoodu.

Weinstein to jeden z najbardziej znanych hollywoodzkich producentów. Zasłynął produkcją kina niezależnego, które przynosiło zyski porównywalne z filmowym mainstreamem. Wyprodukowane przez jego firmę filmy, jak np. Angielski Pacjent, Buntownik Bez Powodu czy Zakochany Szekspir otrzymały wiele nagród, w tym Oscarów. Dwudziestu aktorów odbierając statuetki Akademii podziękowało mu ze sceny – co stanowi absolutny rekord. Słynna aktorka Meryl Streep nazwała go nawet "bogiem Hollywood". 

Kariera za seks

Wszystko to się posypało, gdy New York Times odkrył, że Weinstein ma długą, sięgająca co najmniej 30 lat historię molestowania kobiet. Najczęściej oferował młodym aktorkom pomoc w karierze w zamian za seks. Co najmniej ośmiokrotnie poszedł na ugodę ze swoimi ofiarami i zapłacił im za niewnoszenie oskarżenia. 
Gdy NYT opublikował swój raport, Weinstein wydał oświadczenie, w którym przeprosił poszkodowane przez siebie kobiety i swoich współpracowników za ból, który im sprawił. Stwierdził w nim również, że ma zamiar wziąć urlop aby przejść terapię psychologiczną. 

Lisa Bloom, jego prawnik i znana feministka, stwierdziła w osobnym oświadczeniu, że Weinstein zaprzecza wielu oskarżeniom. Zagroziła również procesem sądowym dziennikarzom NYT – wygrane odszkodowanie miało być oddane organizacjom feministycznym. Wkrótce jednak sama musiała zrezygnować z obrony, być może po tym, gdy dziennikarze NYT dotarli do maili, z których wynikało, że przygotowuje kampanię dyskredytowania wiarygodności ofiar Weinsteina. Innym powodem mogło być to, że Bloom zasłynęła jako przedstawicielka kobiet w głośnych procesach o molestowanie. Bronienie kogoś takiego wyglądałoby więc wyjątkowo źle.

Skandal z Weinsteinem dopiero się rozkręca. W najbliższych dniach zapewne kolejne ofiary postanowią ujawnić swoje historie. Pierwszą z nich jest  Lauren Sivan , dziennikarka Fox News. Weinstein podrywał ją w jednym z nowojorskich klubów, a gdy odrzuciła jego awanse, zaczął się przed nią masturbować. Historia sprawiła również kłopot amerykańskiej lewicy. Producent bowiem od lat wpłacał pieniądze na kampanie wyborcze polityków Partii Demokratycznej. Czterech demokratycznych senatorów obiecało wpłacić równowartość pieniędzy otrzymanych od Weinsteina na cele dobroczynne. Inni prawdopodobnie pójdą w ich ślady. 

Kłopotów narobili sobie również znani aktorzy, Matt Damon i Russel Crowe. Sharon Waxman, była dziennikarka NYT ujawniła na łamach portalu The Wrap, że już w 2004 roku chciała ujawnić postępowanie Weinsteina. Obydwaj słynni aktorzy zadzwonili wtedy do niej, prosząc o porzucenie tego tematu. Ostateczne redakcja NYT nie wydrukowała wtedy jej artykułu. 

Pod obstrzałem znalazły się również słynne hollywoodzkie aktorki. Wielokrotnie bowiem publicznie identyfikowały się z ruchem feministycznym. Gdy tylko Trump powiedział cokolwiek umiarkowanie seksistowskiego, to ustawiały się w kolejce aby go potępić. Jednak gdy znany producent, któremu wiele z nich zawdzięcza karierę, został oskarżony o trwające dekady molestowanie seksualne, to tylko nieliczne z nich miały odwagę go skrytykować. 

Przemysł filmowy w USA, pomimo zdominowania go przez lewicę, jest uznawany za jedną z najbardziej seksistowskich dziedzin amerykańskiej gospodarki. Na przykład aktorki zarabiają jedną trzecią tego co ich koledzy – co sprawiło, że w 2015 roku amerykański rząd rozpoczął śledztwo dotyczące dyskryminacji płciowej. 

Wiktor Młynarz
  
 

Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Brytyjska policja grozi obrońcom Alfiego

  Sprawa Alfiego Evansa wzbudza całkowicie zrozumiałe oburzenie, nie tylko w Polsce.

 2. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 3. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 4. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 5. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 6. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 7. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 8. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook