Jedynie prawda jest ciekawa


Seks-skandal w fabryce snów. Nazywany "bogiem Hollywood" producent wyrzucony z jego własnej firmy

09.10.2017

Harry Weinstein, założyciel studia Miramax i legendarny producent, odpowiedzialny między innymi za Pulp Fiction i Zakochanego Szekspira, ma ogromne kłopoty. Z powodu seks-skandalu odkrytego przez New York Times rada nadzorcza jego firmy, Weinstein Co. zadecydowało o zakończeniu współpracy, rozważana jest również zmiana nazwy firmy. Pojawiają się również głosy kolejnych ofiar, a na światło dzienne wychodzą kolejne ciemne sprawki Hollywoodu.

Weinstein to jeden z najbardziej znanych hollywoodzkich producentów. Zasłynął produkcją kina niezależnego, które przynosiło zyski porównywalne z filmowym mainstreamem. Wyprodukowane przez jego firmę filmy, jak np. Angielski Pacjent, Buntownik Bez Powodu czy Zakochany Szekspir otrzymały wiele nagród, w tym Oscarów. Dwudziestu aktorów odbierając statuetki Akademii podziękowało mu ze sceny – co stanowi absolutny rekord. Słynna aktorka Meryl Streep nazwała go nawet "bogiem Hollywood". 

Kariera za seks

Wszystko to się posypało, gdy New York Times odkrył, że Weinstein ma długą, sięgająca co najmniej 30 lat historię molestowania kobiet. Najczęściej oferował młodym aktorkom pomoc w karierze w zamian za seks. Co najmniej ośmiokrotnie poszedł na ugodę ze swoimi ofiarami i zapłacił im za niewnoszenie oskarżenia. 
Gdy NYT opublikował swój raport, Weinstein wydał oświadczenie, w którym przeprosił poszkodowane przez siebie kobiety i swoich współpracowników za ból, który im sprawił. Stwierdził w nim również, że ma zamiar wziąć urlop aby przejść terapię psychologiczną. 

Lisa Bloom, jego prawnik i znana feministka, stwierdziła w osobnym oświadczeniu, że Weinstein zaprzecza wielu oskarżeniom. Zagroziła również procesem sądowym dziennikarzom NYT – wygrane odszkodowanie miało być oddane organizacjom feministycznym. Wkrótce jednak sama musiała zrezygnować z obrony, być może po tym, gdy dziennikarze NYT dotarli do maili, z których wynikało, że przygotowuje kampanię dyskredytowania wiarygodności ofiar Weinsteina. Innym powodem mogło być to, że Bloom zasłynęła jako przedstawicielka kobiet w głośnych procesach o molestowanie. Bronienie kogoś takiego wyglądałoby więc wyjątkowo źle.

Skandal z Weinsteinem dopiero się rozkręca. W najbliższych dniach zapewne kolejne ofiary postanowią ujawnić swoje historie. Pierwszą z nich jest  Lauren Sivan , dziennikarka Fox News. Weinstein podrywał ją w jednym z nowojorskich klubów, a gdy odrzuciła jego awanse, zaczął się przed nią masturbować. Historia sprawiła również kłopot amerykańskiej lewicy. Producent bowiem od lat wpłacał pieniądze na kampanie wyborcze polityków Partii Demokratycznej. Czterech demokratycznych senatorów obiecało wpłacić równowartość pieniędzy otrzymanych od Weinsteina na cele dobroczynne. Inni prawdopodobnie pójdą w ich ślady. 

Kłopotów narobili sobie również znani aktorzy, Matt Damon i Russel Crowe. Sharon Waxman, była dziennikarka NYT ujawniła na łamach portalu The Wrap, że już w 2004 roku chciała ujawnić postępowanie Weinsteina. Obydwaj słynni aktorzy zadzwonili wtedy do niej, prosząc o porzucenie tego tematu. Ostateczne redakcja NYT nie wydrukowała wtedy jej artykułu. 

Pod obstrzałem znalazły się również słynne hollywoodzkie aktorki. Wielokrotnie bowiem publicznie identyfikowały się z ruchem feministycznym. Gdy tylko Trump powiedział cokolwiek umiarkowanie seksistowskiego, to ustawiały się w kolejce aby go potępić. Jednak gdy znany producent, któremu wiele z nich zawdzięcza karierę, został oskarżony o trwające dekady molestowanie seksualne, to tylko nieliczne z nich miały odwagę go skrytykować. 

Przemysł filmowy w USA, pomimo zdominowania go przez lewicę, jest uznawany za jedną z najbardziej seksistowskich dziedzin amerykańskiej gospodarki. Na przykład aktorki zarabiają jedną trzecią tego co ich koledzy – co sprawiło, że w 2015 roku amerykański rząd rozpoczął śledztwo dotyczące dyskryminacji płciowej. 

Wiktor Młynarz
  
 

Warto poczytać

 1. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 2. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 3. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 4. paryz16072018 16.07.2018

  Podpalania, kradzieże, starcia z policją. Francuzi "świętują" mistrzostwo na ulicach [WIDEO]

  W kilku francuskich miastach radość ze zdobycia przez "Trójkolorowych" tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli. Na słynnej Champs Elysees w Paryżu plądrowano sklepy i walczono z policją, do zamieszek doszło też m.in. w Lyonie i Marsylii.

 5. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

 6. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 7. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook