Jedynie prawda jest ciekawa


Seks, narkotyki, bomby atomowe. Kolejnych dziewięciu marynarzy usuniętych z załogi HMS Vigilant.

28.10.2017
hms28102017
Seks, narkotyki, bomby atomowe. Kolejnych dziewięciu marynarzy usuniętych z załogi HMS Vigilant.

Dziewięciu marynarzy zostało usuniętych z załogi okrętu podwodnego HMS Vigilant. Testy wykazały, że zażywali kokainę w trakcie służby. To kolejny rozdział w największym od lat skandalu w Royal Navy.

We wrześniu HMS Vigilant przypłynął do portu King’s Bay w Georgii, USA, aby odebrać nowe rakiety. Marynarze zostali zakwaterowani w okolicznych hotelach – i mieli w nich rzekomo organizować głośnie imprezy, podczas których zażywali twarde narkotyki. Jeden z marynarzy miał pod ich wpływem uprawiać seks z prostytutkami w hotelowym basenie. O ich zachowaniu dowiedzieli się oficerowie i zarządzili przeprowadzenie testów na obecność narkotyków we krwi. W dziewięciu przypadkach dały pozytywny wynik na obecność kokainy.

Rysa na legendzie

Fakt, że marynarze podczas służby zażywali narkotyki, wywołał wielkie poruszenie w Wielkiej Brytanii. Royal Navy cieszy się tam bowiem wielką estymą. Michael Fallon, sekretarz obrony, miał według brytyjskich mediów wpaść w furię i zażądać od pierwszego lorda admiralicji, sir Pilipa Jonesa, wprowadzenia obowiązkowych testów narkotykowych dla wszystkich marynarzy służących na okrętach podwodnych.

Podczas tego samego rejsu doszło do jeszcze jednego skandalu. Jeden z marynarzy na parę dni przed odpłynięciem wsiadł do samolotu i odwiedził swoją dziewczynę w Anglii – bez uzyskania przepustki. Niedługo stanie z tego powodu przed sądem polowym.

O HMS Vigilant zrobiło się głośno, gdy jego kapitan i jego zastępca zostali usunięci z powodu romansów. Komandor porucznik Stuart Amstrong, dowódca okrętu wdał się w romans z o 16 lat młodszą podporucznik Rebeccą Edwards, która odpowiadała na pokładzie za uzbrojenie, a jego zastępca, komandor podporucznik Michael Seal, żonaty z dwójką dzieci, z 27-letnią porucznik Hannah Litchfield. Związki pomiędzy dowódcami i podwładnymi są w Royal Navy surowo zakazane, a związki poza drabiną dowodzenia muszą być w czasie rejsu czysto platoniczne. Obydwu kobietom pozwolono zostać na pokładzie w trakcie śledztwa. Obecnie zeszły na brzeg po zakończeniu patrolu, nie wiadomo jednak czy wezmą udział w kolejnym.

Podporucznik Edwards nie kryła się szczególnie z romansem z kapitanem. Według brytyjskiej prasy lubiła ubierać się w jego mundur i w ramach żartu wydawać innym marynarzom rozkazy. Jej zachowanie sprawiło, że pięciu oficerów zagroziło złożeniem dymisji. Dwóch kolejnych marynarzy odeszło, gdy okazało się, że z powodu trwającego śledztwa cofnięto wszystkie przepustki załodze.

Broń ostateczna

Sprawa jest o tyle poważniejsza, że HMS Vigilant – jeden z czterech 150-metrowych okrętów klasy Vanguard – jest elementem systemu odstraszania atomowego. Okręty klasy Vanguard przenoszą aż do 16 pocisków rakietowych UGM-133 Trident II, z których każdy wyposażony jest w maksymalnie dwanaście głowic bojowych o mocy 475 lub 100 kiloton. Dla porównania bomba Little Boy, którą amerykanie zrzucili na Hiroszimę, miała moc 15 kiloton. Po wycofaniu bomb lotniczych WE.177 w 1998 roku okręty klasy Vanguard zostały ostatnim nosicielem broni atomowej w brytyjskim arsenale.

Ich załogi uznawane są za elitę Royal Navy, głównie z powodu trudności ich służby. Patrole bojowe okrętów typu Vanguard trwają po kilka miesięcy, podczas których jednostka nie wynurza się na powierzchnię. W tym czasie marynarze pracują w systemie sześciogodzinnym – sześć godzin dyżury, sześć godzin odpoczynku. Mieszkają w ciasnych kajutach, w których znajduje się po 9 koi, tak niskich, że nie można w nich usiąść. Muszą się również zmagać z nieprzyjemnymi zapachami – prysznice są ściśle reglamentowane i nie wolno im używać dezodorantów z powodu systemów oczyszczania powietrza. Klaustrofobia i trwający miesiącami brak światła słonecznego i świeżego powietrza sprawiają, że trudno znaleźć chętnych do tej służby pomimo wyższych żołdów.

Kobiety na morzu przynoszą pecha

Skandale w HMS Vigilant mogą sprawić, że Royal Navy zmieni swoje podejście nie tylko do testów narkotykowych, ale także do kobiet w aktywnej służbie.  Kobiety mogły brać udział w aktywnej służbie na okrętach od 1990 roku, jednak okręty podwodne były dla nich niedostępne. Admiralicja twierdziła, że warunki na nich panujące – szczególnie relatywnie wysokie stężenie dwutlenku węgla w oczyszczanym powietrzu – może mieć negatywne skutki dla ich zdrowia. Badania jednak wykazały, że nie ma takiego ryzyka i w 2011 roku Royal Navy zniosła zakaz. Okręty klasy Vanguard były pierwszymi, które przystosowano do obecności kobiet – poprzez dodanie osobnych toalet, kajut i pryszniców. Koszt modyfikacji jednego wynosił 3 miliony funtów.

Dopuszczenie kobiet do służby na okrętach podwodnych spowodowało żywiołową reakcję  i protesty żon marynarzy. Obawiały się, że długie miesiące izolacji sprawią, że ryzyko romansu będzie duże. Historia HMS Vigilant pokazuje, że ich obawy były uzasadnione. Źle również wpłynie na plany Theresy May, która chce rozbudowy brytyjskiego potencjału nuklearnego.

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. dudatbilsisi 26.05.2018

  Prezydent Duda w Gruzji: Polaków i Gruzinów łączy umiłowanie wolności i patriotyzm.

  Polaków i Gruzinów łączy umiłowanie wolności i patriotyzm. Nie godzimy się na naruszanie granic suwerennych państw i łamanie prawa międzynarodowego - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda. Nasz region musi stać razem wobec "agresywnego świata" - zaznaczył.

 2. Ciaza 26.05.2018

  Smutny dzień dla życia. Irlandia zrywa z ochroną dzieci nienarodzonych

  Ponad dwie trzecie uczestników irlandzkiego referendum opowiedziało się w piątek za uchyleniem ósmej poprawki do konstytucji zrównującej prawo do życia kobiety i nienarodzonego dziecka - wskazują sondaże exit poll dla "Irish Times" i telewizji publicznej RTE

 3. PutinMh17 25.05.2018

  Putin znów bezczelnie udaje Greka? "To nie był rosyjski pocisk"

  Prezydent Rosji Władimir Putin zaprzeczył w piątek ocenom, że malezyjski samolot nad wschodnią Ukrainą został zestrzelony w roku 2014 pociskiem rakietowym pochodzącym z Rosji. Oświadczył też, że Moskwa nie została dopuszczona do śledztwa w tej sprawie

 4. Israelflaga 25.05.2018

  Mocne słowa władz Izraela. Oskarżają UE o promowanie antysemityzmu

  Władze Izraela oskarżyły w piątek Unię Europejską o finansowanie kilkunastu europejskich i palestyńskich organizacji pozarządowych, które "promują bojkot państwa żydowskiego", i wezwały do "natychmiastowego wstrzymania" wsparcia dla nich

 5. Irlandia25052018 25.05.2018

  Irlandia na rozdrożu. Kraj decyduje w sprawie aborcji

  W piątkowym referendum w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych ścierają się dwie wizje Irlandii: tradycyjnie konserwatywnego, katolickiego kraju chroniącego życie za wszelką cenę oraz państwa liberalnego, które stawia na prawo jednostki do wyboru

 6. 1270seku8ndeiro 25.05.2018

  Makabra w szpitalu, przez pomyłkę lekarzy mężczyzna stracił nogi i ręce

  Mimo starań wielu wspaniałych lekarzy, dla których troska o los pacjenta jest najważniejszym z priorytetów, stan polskiej służby wciąż pozostawia wiele do życzenia

 7. 1270samolotmalezja 25.05.2018

  Szef NATO wzywa Rosję do wzięcia odpowiedzialności za zestrzelenie malezyjskiego samolotu

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał w piątek Rosję do wzięcia odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu pasażerskiego linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku i do współpracy w celu ustalenia winnych

 8. 1270buraczek 25.05.2018

  Dwaj byli agenci wywiadu oskarżeni o szpiegostwo na rzecz obcego państwa

  Dwóch byłych agentów francuskiego wywiadu czeka proces o zdradę w związku z zarzutami, że przekazali tajemnice państwowe władzom obcego kraju - oświadczyło w czwartek wieczorem ministerstwo ds. sił zbrojnych Francji

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook