Jedynie prawda jest ciekawa


Schäuble chce zmniejszyć uprawnienia KE

30.07.2015

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble obawia się, że rosnące polityczne znaczenie Komisji Europejskiej utrudni jej niezależne wykonywanie swych zadań - informują niemieckie media. Bruksela nie kryje zaskoczenia przemyśleniami Schaeublego

"Nie widzieliśmy żadnej oficjalnej deklaracji w tej sprawie (...) Komisja Europejska nie będzie komentować pogłosek, które krążą w gazetach" - powiedziała w czwartek rzeczniczka KE Mina Andreewa, pytana o doniesienia niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung", który poinformował o pomysłach niemieckiego ministra.

Według "FAZ" Schäuble chce rozdzielić tradycyjne zadania KE, która ma stać na straży przestrzegania unijnych traktatów, od jej co raz aktywniejszej politycznej działalności. Niemiecki polityk miał nawet sugerować powierzenie takich zadań, jak czuwanie nad przestrzeganiem unijnych zasad konkurencji oraz reguł rynku wewnętrznego niezależnym instytucjom, zamiast KE.

"FAZ" pisze, że holenderski minister finansów i szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem chce uczynić ten temat jednym z punktów ciężkości holenderskiego przewodnictwa w UE w pierwszej połowie 2016 roku.

Rzeczniczka ministerstwa finansów w Berlinie potwierdziła w czwartek, że dwa tygodnie temu na spotkaniu ministrów finansów państw UE Schäuble poruszył temat roli unijnych instytucji. "Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, by Komisja utrzymywała właściwą równowagę między swoją funkcją polityczną a rolą strażnika traktatów" - powiedziała rzeczniczka, cytowana przez agencję Reutera. Rozmawiano m.in. o tym, w jakim stopniu KE jest zdolna w sposób neutralny wymuszać na krajach UE przestrzeganie dyscypliny finansowej, na czym szczególnie zależy władzom w Berlinie.

Rzeczniczka zaprzeczyła jednak doniesieniom "FAZ", by Schäuble dążył do osłabienia Komisji Europejskiej, pozbawiając ją kluczowych zadań w sferze polityki konkurencji i ochrony wspólnego rynku.

Według "FAZ" pomysły Schaeublego mają związek z problemami wokół negocjacji z Grecją w minionych miesiącach. KE była jedną z instytucji tzw. trojki, reprezentujących wierzycieli Aten, które kontrolowały wdrażanie uzgodnionych reform przez Grecję. Berlinowi nie podobało się to, że szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker nie ograniczał roli KE do instytucji nadzorującej wdrażanie programu pomocy, ale też angażował się w negocjacje z premierem Aleksisem Ciprasem.

Od chwili objęcia urzędu w listopadzie 2014 roku Juncker podkreśla, że kierowana przez niego KE ma być bardziej polityczna, niż poprzednie. Argumentuje, że jest pierwszym szefem KE wskazanym w drodze wyborów do Parlamentu Europejskiego.

"Jesteśmy w nowej sytuacji instytucjonalnej, bo po raz pierwszy ustanowiono bezpośredni związek między wyborami do PE a mianowaniem przewodniczącego Komisji" - powiedziała w czwartek rzeczniczka KE Mina Andreewa. Dodała, że zgodnie z traktatem UE rola Komisji Europejskiej wykracza poza inicjowanie i wdrażania przepisów unijnych. Zadaniem KE jest także promowanie ogólnego interesu UE - podkreśliła.

Pomysły Schaeublego wpisują się w dyskusję o reformie i wzmocnieniu unii gospodarczej i walutowej, do której rządy państw UE powrócą jesienią. Projekt przygotowali przewodniczący pięciu unijnych instytucji, w tym Juncker.

Prezydent Francji François Hollande zaproponował niedawno utworzenie rządu strefy euro, wraz ze specjalnym budżetem, jak i parlamentem. Według tygodnika "Der Spiegel" Schäuble zasygnalizował, że byłby otwarty na propozycję powołania ministra finansów eurolandu oraz przeznaczenia części wpływów podatkowych do budżetu strefy euro.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 2. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 3. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 4. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 5. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 6. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook