Jedynie prawda jest ciekawa


Schäuble chce zmniejszyć uprawnienia KE

30.07.2015

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble obawia się, że rosnące polityczne znaczenie Komisji Europejskiej utrudni jej niezależne wykonywanie swych zadań - informują niemieckie media. Bruksela nie kryje zaskoczenia przemyśleniami Schaeublego

"Nie widzieliśmy żadnej oficjalnej deklaracji w tej sprawie (...) Komisja Europejska nie będzie komentować pogłosek, które krążą w gazetach" - powiedziała w czwartek rzeczniczka KE Mina Andreewa, pytana o doniesienia niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung", który poinformował o pomysłach niemieckiego ministra.

Według "FAZ" Schäuble chce rozdzielić tradycyjne zadania KE, która ma stać na straży przestrzegania unijnych traktatów, od jej co raz aktywniejszej politycznej działalności. Niemiecki polityk miał nawet sugerować powierzenie takich zadań, jak czuwanie nad przestrzeganiem unijnych zasad konkurencji oraz reguł rynku wewnętrznego niezależnym instytucjom, zamiast KE.

"FAZ" pisze, że holenderski minister finansów i szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem chce uczynić ten temat jednym z punktów ciężkości holenderskiego przewodnictwa w UE w pierwszej połowie 2016 roku.

Rzeczniczka ministerstwa finansów w Berlinie potwierdziła w czwartek, że dwa tygodnie temu na spotkaniu ministrów finansów państw UE Schäuble poruszył temat roli unijnych instytucji. "Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, by Komisja utrzymywała właściwą równowagę między swoją funkcją polityczną a rolą strażnika traktatów" - powiedziała rzeczniczka, cytowana przez agencję Reutera. Rozmawiano m.in. o tym, w jakim stopniu KE jest zdolna w sposób neutralny wymuszać na krajach UE przestrzeganie dyscypliny finansowej, na czym szczególnie zależy władzom w Berlinie.

Rzeczniczka zaprzeczyła jednak doniesieniom "FAZ", by Schäuble dążył do osłabienia Komisji Europejskiej, pozbawiając ją kluczowych zadań w sferze polityki konkurencji i ochrony wspólnego rynku.

Według "FAZ" pomysły Schaeublego mają związek z problemami wokół negocjacji z Grecją w minionych miesiącach. KE była jedną z instytucji tzw. trojki, reprezentujących wierzycieli Aten, które kontrolowały wdrażanie uzgodnionych reform przez Grecję. Berlinowi nie podobało się to, że szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker nie ograniczał roli KE do instytucji nadzorującej wdrażanie programu pomocy, ale też angażował się w negocjacje z premierem Aleksisem Ciprasem.

Od chwili objęcia urzędu w listopadzie 2014 roku Juncker podkreśla, że kierowana przez niego KE ma być bardziej polityczna, niż poprzednie. Argumentuje, że jest pierwszym szefem KE wskazanym w drodze wyborów do Parlamentu Europejskiego.

"Jesteśmy w nowej sytuacji instytucjonalnej, bo po raz pierwszy ustanowiono bezpośredni związek między wyborami do PE a mianowaniem przewodniczącego Komisji" - powiedziała w czwartek rzeczniczka KE Mina Andreewa. Dodała, że zgodnie z traktatem UE rola Komisji Europejskiej wykracza poza inicjowanie i wdrażania przepisów unijnych. Zadaniem KE jest także promowanie ogólnego interesu UE - podkreśliła.

Pomysły Schaeublego wpisują się w dyskusję o reformie i wzmocnieniu unii gospodarczej i walutowej, do której rządy państw UE powrócą jesienią. Projekt przygotowali przewodniczący pięciu unijnych instytucji, w tym Juncker.

Prezydent Francji François Hollande zaproponował niedawno utworzenie rządu strefy euro, wraz ze specjalnym budżetem, jak i parlamentem. Według tygodnika "Der Spiegel" Schäuble zasygnalizował, że byłby otwarty na propozycję powołania ministra finansów eurolandu oraz przeznaczenia części wpływów podatkowych do budżetu strefy euro.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 2. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 3. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 4. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 5. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 6. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook