Jedynie prawda jest ciekawa


Sankcje wobec Białorusi podtrzymane

27.02.2017

Unia Europejska zdecydowała o utrzymaniu embargo na broń, zamrożenie aktywów i ograniczenia wizowe.

Unia Europejska przedłużyła w poniedziałek o rok sankcje wobec Białorusi, obejmujące embargo na broń oraz zamrożenie aktywów i ograniczenia wizowe wobec czterech osób zamieszanych w zaginięcie dwóch polityków opozycji, przedsiębiorcy i dziennikarza.

Jak poinformowała w komunikacie Rada UE, sankcje mają obowiązywać do 28 lutego 2018 r. Poniedziałkowa decyzja umożliwia także wyłączenie z embarga na broń, aby umożliwić eksport sprzętu biathlonowego na Białoruś. Zgodę na eksport będą musiały wydać w każdym przypadku odpowiednie organy krajowe.

Sankcje wobec Białorusi wprowadzono po raz pierwszy w 2004 r. w odpowiedzi na zaginięcie w latach 1999 i 2000 opozycyjnych polityków Wiktara Hanczara i Juryja Zacharanki, biznesmena Anatola Krasouskiego i dziennikarza Dźmitryja Zawadzkiego.

W kolejnych latach UE nałożyła dalsze sankcje na osoby powiązane z reżimem i biorące udział w łamaniu międzynarodowych standardów wyborczych oraz prawa międzynarodowego w dziedzinie praw człowieka, jak również w prześladowaniu społeczeństwa obywatelskiego i opozycji demokratycznej. W 2011 r. wprowadzono embargo na broń.

Po wybuchu konfliktu na wschodniej Ukrainie doszło do ocieplenia relacji między UE a Białorusią. Białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka pośredniczył w organizacji w Mińsku spotkania przywódców Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec w sprawie regulacji konfliktu.

15 lutego 2016 r. UE postanowiła znieść sankcje wobec 170 osób i czterech przedsiębiorstw, utrzymując jednocześnie embargo na broń oraz restrykcje wizowe i finansowe wobec czterech osób zamieszanych w zaginięcie wspomnianych opozycjonistów.

Na liście objętych sankcjami w formie zamrożenia aktywów i zakazu podróżowania do UE nadal figurują: były minister spraw wewnętrznych Białorusi i były szef ochrony prezydenckiej Uładzimir Naumau, były szef oddziałów specjalnych białoruskiego MSW Dźmitry Pauliczenka, były minister sportu i turystyki Jury Siwakou oraz były szef administracji prezydenta Wiktar Szejman.

W październiku 2016 roku UE zadeklarowała, że "przyszła polityka UE wobec Białorusi będzie zależeć głównie od konkretnych działań tego państwa służących ochronie powszechnych podstawowych wolności, praworządności i praw człowieka".

Z Brukseli Anna Widzyk

mly/PAP

fot. [kremlin.ru]

Warto poczytać

 1. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 2. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 3. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 4. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 5. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 6. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 7. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 8. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook