Jedynie prawda jest ciekawa


San Francisco chce ukarać Wałęsę

18.03.2013

Wypowiedź Lecha Wałęsy o homoseksualistach wywołała spore zamieszanie w Stanach Zjednoczonych. Część władz San Francisco chce zmienić nazwę ulicy miasta, która nosi imię polskiego noblisty.

Słowa byłego prezydenta o homoseksualistach wciąż wywołują burzę. Przypomnijmy, co stwierdził Wałęsa w rozmowie z tvn 24: "Ja sobie nie życzę, żeby ta mniejszość, z którą się nie zgadzam (...) wychodziła na ulice i moje dzieci, i wnuki bałamuciła jakimiś tam mniejszościami!" - oceniał Wałęsa.

Jak się okazuje, słowa Wałęsy dotarły także za granicę. Po potępiających je głosach publicystów i dziennikarzy, przyszła pora na władze jednego z amerykańskich miast. Jedna z kobiet zasiadających we władzach San Francisco domaga się zmiany nazwy ulicy, która - przynajmniej do tej pory - nosi imię polskiego noblisty. Swoje poparcie zapowiedział już jej kolega z władz - David Campos, otwarty homoseksualista. Procedura zmiany nazwy jest jednak skomplikowana i czasochłonna - może trwać nawet kilka lat.

Domagająca się zmiany nazwy Kim proponuje, aby zamiast imienia Wałęsy, mała ulica opodal ratusza w centrum metropolii nosiła imię Toma Wadella, aktywisty walczącego o prawa mniejszości homoseksualnej w USA. Jak czytamy na portalu tvn24.pl, tabliczki z imieniem Lecha Wałęsy wiszą między innymi na budynku, w którym mieści się klinika świadcząca usługi zmiany płci.

svit, tvn24.pl

[Fot. Profil Lecha Wałęsy na Facebooku]

Warto poczytać

 1. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 2. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 3. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 4. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 5. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 6. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 7. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 8. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook