Jedynie prawda jest ciekawa

San Francisco chce ukarać Wałęsę

18.03.2013

Wypowiedź Lecha Wałęsy o homoseksualistach wywołała spore zamieszanie w Stanach Zjednoczonych. Część władz San Francisco chce zmienić nazwę ulicy miasta, która nosi imię polskiego noblisty.

Słowa byłego prezydenta o homoseksualistach wciąż wywołują burzę. Przypomnijmy, co stwierdził Wałęsa w rozmowie z tvn 24: "Ja sobie nie życzę, żeby ta mniejszość, z którą się nie zgadzam (...) wychodziła na ulice i moje dzieci, i wnuki bałamuciła jakimiś tam mniejszościami!" - oceniał Wałęsa.

Jak się okazuje, słowa Wałęsy dotarły także za granicę. Po potępiających je głosach publicystów i dziennikarzy, przyszła pora na władze jednego z amerykańskich miast. Jedna z kobiet zasiadających we władzach San Francisco domaga się zmiany nazwy ulicy, która - przynajmniej do tej pory - nosi imię polskiego noblisty. Swoje poparcie zapowiedział już jej kolega z władz - David Campos, otwarty homoseksualista. Procedura zmiany nazwy jest jednak skomplikowana i czasochłonna - może trwać nawet kilka lat.

Domagająca się zmiany nazwy Kim proponuje, aby zamiast imienia Wałęsy, mała ulica opodal ratusza w centrum metropolii nosiła imię Toma Wadella, aktywisty walczącego o prawa mniejszości homoseksualnej w USA. Jak czytamy na portalu tvn24.pl, tabliczki z imieniem Lecha Wałęsy wiszą między innymi na budynku, w którym mieści się klinika świadcząca usługi zmiany płci.

svit, tvn24.pl

[Fot. Profil Lecha Wałęsy na Facebooku]

Warto poczytać

 1. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 2. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 3. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 4. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

 5. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

 6. norway16012018 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

 7. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

 8. ISISwiki1 15.01.2018

  600 osób z Niemiec w szeregach IS. Powrócą do Europy?

  Około 600 osób z Niemiec może jeszcze przebywać w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w Syrii bądź w Iraku - powiedział w poniedziałek niemiecki prokurator generalny Peter Frank.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook