Jedynie prawda jest ciekawa


"Samotny wilk" vs. "żołnierz kalifatu". Co kierowało sprawcą zamachu w Las Vegas?

02.10.2017

59 osób zginęło a ponad 500 zostało rannych w wyniku strzelaniny na koncercie country w Las Vegas. Tym samym zdarzenie to zostało najtragiczniejszą strzelaniną w historii USA – odbierając tytuł masakrze w klubie Pulse w Orlando sprzed ponad roku.

W nocy z 1 na 2 października sprawca otworzył ogień w stronę tłumu zgromadzonego na Route 91 Harvest – dorocznym festiwalu muzyki country. Strzały – co najmniej kilkaset – padły z 32 piętra hotelu Mandalay Bay, położonego ok. 360 metrów od koncertu. Początkowo nie wzbudziły paniki – na licznych filmach nagranych w trakcie zdarzenia przez uczestników koncertu widać, że pierwsza długa seria oddana w stronę tłumu nie wywołała wielkiej reakcji. Dopiero po drugiej, oddanej kilka sekund później, muzyka umilkła a uczestnicy koncertu rzucili się do wyjścia. Wielu świadków twierdzi, że myśleli, że słyszą fajerwerki.

Po niecałych dwóch godzinach od zamachu policja poinformowała, że strzelec został wyeliminowany. Pierwsze doniesienia medialne mówiły o tym, że zginął z rąk szturmujących jego pokój antyterrorystów, ale okazało się, że popełnił samobójstwo. Według policji działał sam. Szybko ustalono, że zamachowcem był Stephen Paddock (64). Paddock poprzednio mieszkał w Orlando, jednak przeprowadził się w okolice Las Vegas w 2015 roku. Według jego brata powodem miała być chęć uniknięcia wilgotnego klimatu Florydy i miłość do hazardu, szczególnie video pokera. Sam Paddock przedstawiał się jako zawodowy hazardzista.  Policja odnalazła w jego pokoju kilkanaście sztuk broni długiej. Kolejna broń została odnaleziona w jego domu – jednak poza nią śledczym nie udało się znaleźć niczego podejrzanego.

Dlaczego zabijał?

Motywy kierujące Paddockiem pozostają zagadką. Według jego brata był spokojnym człowiekiem. Nie interesował się polityką i nie był religijny. Jego znajomi twierdzą, że był uprzedzająco uprzejmy. Posiadał wprawdzie broń i miał licencję myśliwską z Alaski, ale podobno nigdy się nią nie fascynował.

Paddock nie miał konfliktów z prawem – przynajmniej większych niż okazjonalny mandat za złe parkowanie. W 2012 roku podał do sądu kasyno za złamanie przepisów BHP, które spowodowało uszczerbek na zdrowiu, ale sprawa została załatwiona polubownie. Co ciekawe, jego ojciec miał na sumieniu dużo poważniejsze przewiny. W latach sześćdziesiątych Patrick Paddock trudnił się napadami na banki i trafił nawet na listę 10 najbardziej poszukiwanych przez FBI.

Teoria o chorobie psychicznej jest wątpliwa. Owszem, w wielu podobnych wypadkach sprawcy leczyli się psychiatrycznie. Ale Paddock, były pracownik Lockheed Martin, miał licencję pilota i według FAA przeszedł ostatnie badania w 2008 roku. Co więcej, chorzy psychicznie zamachowcy zazwyczaj działają impulsywnie. Zamach w Las Vegas był natomiast zaplanowany. Paddock wynajął pokój w zeszły czwartek. Także zgromadzenie broni musiało potrwać. Na filmach ze zdarzenia słychać wyraźnie, że strzela długimi seriami – broń automatyczna jest w USA zakazana, a zdobycie na nią pozwolenia praktycznie niemożliwe. Więc albo kupił ją na czarnym rynku albo sam przerobił. Z drugiej strony FBI zdiagnozowała u jego ojca psychopatię i skłonności samobójcze. Psychopatia jest w pewnym stopniu dziedziczna.

W imię Allaha?

Odpowiedzialność za Paddocka szybko wzięło ISIS. Amaq, agencja „informacyjna” związana z Kalifatem twierdzi, że był on żołnierzem państwa islamskiego, niedawno nawróconym na islam. Według FBI nie ma na to żadnych dowodów, jednak eksperci twierdzą, że o ile Amaq ma zwyczaj twierdzić, że każdy atak zainspirowany islamem jest dziełem członków Państwa Islamskiego, o tyle nie zdarzyło się jeszcze żeby wzięli odpowiedzialność za zamach, który nie miał z nimi jakiegokolwiek, chociażby bardzo luźnego powiązania. W marcu tego roku ISIS wypuściło film propagandowy, na którym potencjalnym celem ataku była słynna ulica Vegas Strip – to właśnie przy niej znajdował się hotel Mandalay Bay.

Pojawiły się również plotki, że za zamachem stoi Antifa. Źródłem tej informacji był facebookowy profil Melbourne Antifa – jednak nie podali na to żadnych dowodów. Portal Infowars – znany skądinąd z dziennikarskiej nierzetelności – także poinformował o związkach Paddocka z amerykańską lewicą. Według nich policja znalazła w jego pokoju ulotki Antify, ale nie poinformowano o tym opinii publicznej.

Tajemnicze ostrzeżenie

Najbardziej tajemniczym aspektem całej sprawy pozostaje jednak niezidentyfikowana kobieta, która próbowała ostrzec uczestników koncertu. Brianna Hendricks, która opuściła festiwal kwadrans przed zdarzeniem, powiedziała dziennikarzom, że na 45 minut przed zamachem w kolejce do kas pojawiła się para Latynosów. Kobieta przepychała się przez tłum twierdząc, że jej partner nie może oddychać. W pewnej chwili zaczęła krzyczeć „Jesteście otoczeni! Wszyscy k***a zginiecie!”, po czym została wyprowadzona przez ochronę. Nie wiadomo jeszcze kim była i jaki był jej związek z zamachowcem. Początkowo wielu dziennikarzy uważało, że była to Marilou Danley – partnerka Paddocka. Szeryf Joseph Lombardo powiedział jednak, że policji udało się ustalić, że w trakcie zamachu przebywała poza granicami kraju.

Być może następne dni przyniosą odpowiedzi na te pytania i rozjaśnią nieco sprawę. Być może nieco więcej światła na motywy Paddocka rzuci jego partnerka, która obecnie przebywa poza granicami USA.

Prezydent Trump po złożeniu kondolencji rodzinom ofiar zarządził opuszczenie flag na rządowych budynkach do połowy masztu.

Wiktor Młynarz

 

Warto poczytać

 1. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 2. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 3. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 4. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 5. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 6. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 7. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 8. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook