Jedynie prawda jest ciekawa


Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

23.04.2018
nazi23042018
Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut. Zapłaci 800 funtów kary – co jest niskim wyrokiem, gdyż groziło mu nawet więzienie.

Nagrany w kwietniu 2016 roku filmik miał być żartem. Meechana denerwowało, że jego dziewczyna cały czas zachwyca się tym jaki jej pies, pug o imieniu Budda, jest słodki. Postanowił go więc zmienić w „nazistę” i nagrał, jak podnosi łapę na słowa „Sieg Hail”, ogląda przemówienie Adolfa Hitlera w telewizji i reaguje entuzjazmem słysząc „Żydzi do gazu”. Meechan myślał, że jego filmik obejrzą najwyżej ich wspólni znajomi, ale szybko okazało się, że pug „nazista” stał się bardzo popularny i ostatecznie jego popisy zobaczyło kilka milionów osób. Okazało się też, że w ojczyźnie Orwella trzeba uważać z czego się żartuje.

Gdy tylko jego filmik stał się popularny do drzwi szkockiego youtubera zapukała policja. Meechan został oskarżony o to, że hailujący pug jest… promocją rasizmu i antysemityzmu – pomimo tego, że na wstępie filmu autor tłumaczy, że to tylko żart i że chciał zmienić Buddę w najmniej uroczą rzecz jaka przyszła mu do głowy. W podobny sposób bronił się również w sądzie. Jak się okazało bezskutecznie – został ostatecznie skazany na zapłacenie 800 funtów kary za nagranie filmiku, który sędzia uznał za skrajnie obraźliwy. Zapewne po usłyszeniu wyroku odetchnął – całkiem realna była bowiem perspektywa, że za swój żart trafi do więzienia.

Sprawa Meechana wywołała liczne protesty ze strony obrońców wolności słowa, a także brytyjskich komików. Swoje poparcie dla Danculi wyraził między innymi David Baddiel, który sam z pochodzenia jest Żydem. W obronę wziął go również Ricky Gervais, który napisał na Twitterze, że jeśli nie popiera się prawa do bycia obraźliwym to nie wierzy się w wolność słowa. W jego obronie stanęły również liczne organizacje, w tym monitorująca wolność słowa na świecie Index of Censorship. „Obrona wolności słowa musi zawierać w sobie obronę praw tych, którzy mówią rzeczy, które uznajemy za obraźliwe i szokujące” - powiedziała Jodie Ginsberg, szefowa IoC - „W przeciwnym wypadku wolność słowa jest pozbawiona znaczenia”.

Cenzura po brytyjsku

Wielka Brytania ma bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące mowy nienawiści. W praktyce nawet stosunkowo niewinny wpis na Twitterze czy Facebooku może sprawić, że jego autor będzie miał kłopoty z prawem. Organizacje broniące wolności słowa i brytyjska prawica walczą z tymi przepisami od lat twierdząc, że używając szlachetnych intencji rząd wprowadził de facto cenzurę. Definicja mowy nienawiści jest na tyle szeroka, że prawo może być wykorzystywane do cenzurowania poglądów, które nie pasują rządowi. I nie mówimy tutaj o teoretycznej możliwości: Paul Weston, przewodniczący prawicowej partii Liberty GB, został aresztowany w 2014 roku za mowę nienawiści wobec muzułmanów. Rzeczona mowa nienawiści była... cytatem z Winstona Churchilla. A takich przypadków było dużo więcej.

Sprawa Meechana ma jeszcze jeden mocno ironiczny aspekt. Fiński biznesmen Tor Borg w 1941 roku nauczył swojego psa podnoszenia prawej łapy na dźwięk słowa „Hitler”. Finlandia w tamtym czasie była sojusznikiem III Rzeszy, a jego żart wywołał incydent dyplomatyczny, ale ostatecznie ambasada III Rzeszy nie wniosła przeciwko niemu oskarżenia przed fińskim sądem. Wielu komentatorów przypomina tą historię zwracając uwagę na fakt, że to smutne, że brytyjski sąd mniej wierzy w wolność słowa od samych nazistów.

Wiktor Młynarz.


Warto poczytać

 1. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 2. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 3. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 4. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

 5. Putin18052018 18.05.2018

  Cynizm Putina nie zna granic. To co powiedział wprawiło świat w zdziwienie

  Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował w piątek słowami: "daj mu Boże zdrowie" informację o tym, że były agent GRU Siergiej Skripal opuścił szpital w Salisbury. Skripal zdaniem brytyjskich służb był zaatakowany bojowym środkiem trującym Nowiczok

 6. fuloppap18052018 18.05.2018

  Burmistrz Jersey City znów atakuje nasz kraj! „Nie przeproszę Polski”

  Zaledwie dzień po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w amerykańskim Jersey City, burmistrz tego miasta znów zaatakował Polskę na Twitterze.

 7. 1270dzidzius 18.05.2018

  Do tego prowadzi aborcja. Zabili nie to dziecko, co chcieli!

  Koszmar w Australii – matka nosząca pod sercem dwóch bliźniaków postanowiła dokonać aborcji eugenicznej jednego z nienarodzonych chłopców. Powodem była stwierdzona u niego wada serca. Lekarze przez przypadek zabili jego zdrowego brata.

 8. trump18052018 18.05.2018

  Ostra reakcja USA! Będą sankcje dla firm zaangażowanych w Nord Stream 2

  Udział w budowie gazociągu Nord Stream 2 grozi nałożeniem amerykańskich sankcji na firmy związane z tym projektem -

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook