Jedynie prawda jest ciekawa


Sąd w Wielkiej Brytanii: "Przepisy antyaborcyjne nie są zgodne z prawami człowieka"

07.06.2018
aborcja06062018
Sąd w Wielkiej Brytanii: "Przepisy antyaborcyjne nie są zgodne z prawami człowieka"

Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii ogłosił w czwartek, że bardzo surowe przepisy ws. aborcji obowiązujące w Irlandii Płn. nie są zgodne z prawami człowieka. Poinformował zarazem, że nie ma uprawnień, na mocy których mógłby narzucić prowincji zmianę tych przepisów.

Czterech z siedmiu sędziów Sądu Najwyższego uznało, że obowiązujące obecnie w Irlandii Północnej przepisy zezwalające na przerwanie ciąży jedynie w sytuacji, w której zagrożone jest życie matki, są niezgodne z Europejską Konwencją Praw Człowieka.

W uzasadnieniu wyroku sędziowie napisali jednak, że "sąd ten nie ma uprawnień, aby zadeklarować, że (północnoirlandzkie przepisy) są niekompatybilne w tym przypadku" z konwencją.

Północnoirlandzka Komisji Praw Człowieka, która zabiegała o liberalizację tego prawa, argumentowała, że przepisy powinny zezwalać na przerwania ciąży także w przypadkach gwałtu, kazirodztwa oraz wtedy, gdy u płodu występują "śmiertelne anomalie" (ang. fatal abnormality).

Parlament prowincji, czyli Zgromadzenie Irlandii Północnej, które może przyjąć zmianę przepisów po raz ostatni głosowało w tej sprawie w 2016 roku, a wniosek o ich liberalizację został odrzucony.

Irlandia Północna nie ma ponadto obecnie lokalnej władzy wykonawczej; partia Sinn Fein, która należała do zdecentralizowanego, koalicyjnego rządu od 2007 roku do stycznia 2017 roku, nie może dojść do porozumienia z Demokratyczną Partią Unionistyczną (DUP) w sprawie ponownego utworzenia gabinetu.

W sąsiedniej Republice Irlandii po zdecydowanym zwycięstwie w referendum zwolenników liberalizacji przepisów aborcyjnych rząd planuje przyspieszyć prace nad nową ustawą i liczy na jej wejście w życie jeszcze w październiku.

Proponowane przez rząd w Dublinie nowe prawo będzie obejmować możliwość przerwania ciąży do 12. tygodnia od poczęcia bez podania powodu po konsultacji z lekarzem, prawo do aborcji do 24. tygodnia w przypadku poważnego zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, a także poważnego uszkodzenia płodu, które może doprowadzić do jego śmierci przed lub wkrótce po narodzinach, jak również nieograniczone czasowo prawo do przerwania ciąży w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia kobiety lub śmiertelnego uszkodzenia płodu.

 fit/ kar/


Warto poczytać

 1. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

 2. panama-papers-21062018 21.06.2018

  Bliski współpracownik Putina uwikłany w Panama Papers. Trwa śledztwo

  W Panamie wszczęto dochodzenie w sprawie firmy należącej do wiolonczelisty Siergieja Rołdugina, przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina - podała niezależna "Nowaja Gazieta". To następstwo dziennikarskiego śledztwa dotyczącego dokumentów Panama Papers

 3. medycyna21062018 21.06.2018

  Porażające wyniki kontroli w szpitalu. Z powodu błędów lekarzy zmarło 450 pacjentów

  Niezależna komisja śledcza badająca oskarżenia dotyczące błędów lekarskich w szpitalu w Gosport w Anglii oceniła w opublikowanym w środę raporcie, że ponad 450 osób zmarło w wyniku niewłaściwego przepisywania silnych leków przeciwbólowych w latach 1989-2000.

 4. warsaw20062018 20.06.2018

  Brytyjczycy ostrzegają Polskę. „Domaganie się reparacji od Niemiec będzie ryzykowne”

  Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan ostrzegł w środę, że ponowne otwarcie kwestii niemieckich reparacji przez polski rząd wiąże się z ryzykiem. Jak dodał, rząd w Londynie uważa ten temat za zamknięty.

 5. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 6. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

 7. papiez20062018 20.06.2018

  Papież Franciszek krytykuje politykę migracyjną i mówi wprost: "Cała Europa powinna przyjmować migrantów"

  Papież Franciszek w wywiadzie dla Reutersa skrytykował politykę imigracyjną administracji USA, prowadzącą do rozdzielania dzieci od rodziców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Meksykiem. Oznajmił też, że cała Europa powinna przyjmować migrantów.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook