Jedynie prawda jest ciekawa

Sąd odrzucił apelację Kawalenki od wyroku

18.05.2012

Witebski sąd obwodowy odrzucił w piątek apelację białoruskiego opozycjonisty Siarhieja Kawalenki, skazanego pod koniec lutego na 25 miesięcy kolonii karnej. W pobliżu budynku sądu zatrzymano jego żonę Alenę.

Sąd ponownie uznał Kawalenkę za winnego złamania warunków odbywania kary ograniczenia wolności, wymierzonej mu w maju 2010 roku za wywieszenie na głównej choince noworocznej Witebska biało-czerwono-białej historycznej flagi białoruskiej, używanej przez środowiska opozycyjne.

W piątek rano, jeszcze przed ogłoszeniem wyroku, zatrzymano Alenę Kawalenkę oraz działaczkę kampanii "Europejska Białoruś" i stryjecznego brata Kawalenki. Zarzucono im, że przed budynkiem sądu napisali na asfalcie "Wolność Siarhiejowi Kawalence!".

Witebskiego działacza opozycyjnej Partii Konserwatywno-Chrześcijańskiej-Białoruski Front Narodowy (PKCh-BNF) zatrzymano 19 grudnia 2011 roku. Kawalenka ogłosił w proteście głodówkę, którą przerywał od tego czasu dwukrotnie - na dwa tygodnie i niemal miesiąc.

W związku z głodówką w marcu sąd skierował opozycjonistę na kompleksowe badania psychiatryczne do szpitala w Mińsku. Po miesiącu eksperci uznali go jednak za zdrowego psychicznie. W środę z Kawalenką widział się adwokat. Jak powiedziała po tym spotkaniu żona opozycjonisty, zaczął on znów chudnąć i waży obecnie 60 kg. Amnesty International odrzuciła w tym tygodniu wniosek polskiego eurodeputowanego Marka Migalskiego o uznanie Kawalenki za więźnia sumienia.

Biało-czerwono-białej flagi używano w latach 1918-1919 w Białoruskiej Republice Ludowej i po rozpadzie ZSRR do 1995 roku. 14 maja 1995 roku z inicjatywy nowo wybranego wówczas prezydenta Alaksandra Łukaszenki na Białorusi odbyło się referendum, w wyniku którego zmieniono historyczną symbolikę białoruską na starą sowiecką z niewielkimi modyfikacjami: z czerwono-zielonej flagi zniknęły sierp i młot oraz pięcioramienna gwiazda. Biało-czerwono-białej flagi używają obecnie białoruskie środowiska opozycyjne.

PAP
[fot.PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 28.07.2017

  Wenezuela w ogniu strajków. Zginęło już ponad 100 osób

  Podczas trwającego od środy 48-godzinnego strajku generalnego w starciach z policją na ulicach wenezuelskich miast zginęły już cztery osoby - poinformowała w czwartek prokuratura. Tym samym tragiczny bilans zamieszek, do jakich od kwietnia dochodzi w Wenezueli wzrósł do 107 zabitych.

 2. 04TABLETYWLOMBARDIISI27072017 27.07.2017

  Włochy: 24 tysiące tabletów na rzecz autonomii

  Władze regionalne Lombardii w północnych Włoszech rozpisały referendum ws. autonomii. Zarzucają władzom w Rzymie, że kradną pieniądze z budżetu. W referendum lombardzkim głosowanie będzie elektroniczne i anonimowe. Rządząca nad Tybrem lewica zarzuca Lombardczykom, że uprawiają propagandę.

 3. 01FIVOJUNCKERZYWNOSCSI27072017 27.07.2017

  Warto bić się o swoje - możliwe nowe unijne prawo o żywności

  We wrześniu będą opublikowane unijne wytyczne do standardów żywności. To pierwszy efekt wspólnego nacisku państw Grupy Wyszehradzkiej na Brukselę ws. podwójnych standardów produktów spożywczych.

 4. budapeszt 27.07.2017

  Węgierski MSZ: Niech UE nie zachowuje się jak Matka Teresa

  Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto wezwał w czwartek Unię Europejską, by nie zachowywała się jak Matka Teresa, bo Unia nie rozdaje pomocy humanitarnej. Według niego w Europie trwa kampania przeciw tym, którzy nie chcą przyjmować nielegalnych imigrantów.

 5. Macron27072017 27.07.2017

  Francja zmienia taktykę. Rejestrację azylantów przeniesie do Afryki

  Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek, że Francja utworzy w Libii tzw. hotspoty, czyli ośrodki rejestracji dla migrantów ubiegających się o azyl w Europie. Dodał, że liczy, iż proces ten rozpocznie się jeszcze "tego lata".

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook