Jedynie prawda jest ciekawa


Sąd od Alfiego Evansa zakazuje modlitw pod kliniką aborcyjną

04.07.2018
alfie18042018
Sąd od Alfiego Evansa zakazuje modlitw pod kliniką aborcyjną

Wysoki Sąd Anglii i Walii (EWHC) stwierdził, że strefa wokół kliniki aborcyjnej Marie Stopes w Ealing, w której nie wolno prowadzić spotkań modlitewnych i prowadzić antyaborcyjnej agitacji, była legalna. Brytyjscy obrońcy życia boją się, że po tym wyroku inne kliniki aborcyjne na wyspach wprowadzą podobne ograniczenia, znacząco utrudniając im działalność.

W kwietniu władze Ealing, dzielnicy zachodniego Londynu, wprowadziły rozporządzenie, które tworzyło wokół kliniki aborcyjnej Marie Stopes szeroką na 100 metrów strefę, w której protestowanie – najczęściej przyjmujące formę zbiorowych modlitw – oraz rozdawanie ulotek i bezpośrednie przekonywanie do rezygnacji z aborcji zostało zdelegalizowane. Brytyjskie organizacje pro-life uznały tą decyzję za naruszenie praw obywatelskich i wolności słowa i oddały sprawę do sądu. EWHC – ten sam, który wydał wyrok w sprawie Alfiego Evansa, zakazując jego rodzicom zabrania go na leczenie do Włoch - zadecydował jednak, że zarządzenie władz Ealing było legalne.

Sędzia EWHC przyznał, że zakaz wprowadzony przez władze Ealing łamie prawa protestujących. Uznał jednak, że modlitwy i rozdawanie ulotek naruszało prywatność klientów tej ogromnej kliniki aborcyjnej, gdzie rocznie ginie 6500 dzieci. Jego zdaniem wprowadzenie go było niezbędnym krokiem w demokratycznej społeczności.

Alina Dulgheriu z antyaborcyjnej organizacji Be Here For Me, która podała władze Ealing do sądu, była zdruzgotana tym wyrokiem. Zapowiedziała jednak, że to jeszcze nie koniec i że obecnie omawia z prawnikami dostępne opcje. Sześć lat temu stała po drugiej stronie barykady – sama chciała dokonać aborcji. Jednak po rozmowie z protestującymi przed kliniką zmieniła zdanie i urodziła zdrową córeczkę – a teraz aktywnie działa na rzecz delegalizacji aborcji.

Wielu brytyjskich obrońców życia boi się, że ten wyrok spowoduje, że inne miasta również wprowadzą podobne zakazy. Na razie rozważają to władze Glasgow. Sędzia zastrzegł jednak, że nie należy tego wyroku traktować jako zielonego światła i każdy podobny zakaz będzie traktowany indywidualnie.

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 2. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 3. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 4. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 5. paryz16072018 16.07.2018

  Podpalania, kradzieże, starcia z policją. Francuzi "świętują" mistrzostwo na ulicach [WIDEO]

  W kilku francuskich miastach radość ze zdobycia przez "Trójkolorowych" tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli. Na słynnej Champs Elysees w Paryżu plądrowano sklepy i walczono z policją, do zamieszek doszło też m.in. w Lyonie i Marsylii.

 6. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

 7. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 8. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook