Jedynie prawda jest ciekawa

Sąd Konstytucyjny poparł przystąpienie Rosji do WTO

09.07.2012

Negocjacje Światowej Organizacji Handlu (WTO) z Rosją trwały 18 lat. Sąd Konstytucyjny w Petersburgu poparł dziś przystąpienie Rosji, podkreślając, że związana z tym obniżka ceł i otwarcie gospodarki na zagraniczne inwestycje pozostają w zgodzie z rosyjską ustawą zasadniczą.

Decyzja została podjęta jednomyślnie. Protokół o przystąpieniu Rosji do WTO jako 154. członka organizacji musi teraz tylko ratyfikować rosyjski parlament; głosowanie zaplanowano na wtorek.

- Protokół o włączeniu Federacji Rosyjskiej do WTO uznano za zgodny z konstytucją zarówno w kwestii podpisania go i akceptacji przez rząd, jak i treści poszczególnych pozycji dokumentu - powiedział przewodniczący Sądu Konstytucyjnego Walerij Zorkin, cytowany przez agencję RIA-Nowosti.

Sąd dodał, że wejście do organizacji w żaden sposób nie ogranicza praw i swobód obywateli, ani suwerenności państwa.

Przeciw przystąpieniu Rosji do WTO występują dwa ugrupowania parlamentarne: Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej oraz Sprawiedliwa Rosja. Argumentują, że integracja zagraża rosyjskim interesom. Jednak w Dumie Państwowej mają zbyt mało głosów, aby zagrozić ratyfikacji dokumentu.

Światowa Organizacja Handlu zatwierdziła przyjęcie Rosji w swe szeregi 16 grudnia 2011 roku. Oficjalnie Federacja Rosyjska zostanie 154. członkiem WTO 30 dni po ratyfikacji przez Dumę protokołu o członkostwie.

Negocjacje WTO z Rosją trwały 18 lat.

PAP/PiKa
[fot. PAP/EPA]
Słowa kluczowe:

Rosja

,

WTO

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook