Jedynie prawda jest ciekawa

Sąd bezlitosny dla Niemiec! Muszą zapłacić za masakrę ludności w Abruzji

02.11.2017
niemcy02112017
Sąd bezlitosny dla Niemiec! Muszą zapłacić za masakrę ludności w Abruzji

- Sąd w Sulmonie we włoskim regionie Abruzja nakazał rządowi Niemiec wypłatę odszkodowań tamtejszej gminie Roccaraso i rodzinom 128 ofiar hitlerowskiej masakry w listopadzie1943 roku – podała Polska Agencja Prasowa. Jak słusznie zauważył na Twitterze Michał Majewski, były dziennikarz śledczy Wprost: „Przekładając sprawę jeden do jednego u nas mogłoby zapaść kilkadziesiąt tysięcy takich wyroków”.

Dziennik "La Repubblica" podkreśla na swojej stronie internetowej, że to "historyczny wyrok", na mocy którego Niemcy jako "kraj - sukcesor Trzeciej Rzeszy" zostały uznane za winne masakry w lesie o nazwie Limmari w osadzie Pietransieri, gdzie w dniach od 16 do 21 listopada 1943 roku hitlerowcy zabili 128 cywilów.

Zgodnie z orzeczeniem sądu w Sulmonie Niemcy mają wypłacić 1,6 mln euro gminie Roccaraso, na terenie której doszło do egzekucji, oraz 5 mln euro spadkobiercom ofiar.

Sędzia napisała w orzeczeniu, że mieszkańcy okolicy padli ofiarami "zabójstw, zagłady, deportacji" i że celem dowództwa wojsk niemieckich było zwalczanie wśród ludności cywilnej "wszelkiego zagrożenia dla niemieckiej supremacji".

Satysfakcję z wyroku wyraził burmistrz Roccaraso Francesco Di Donato, który nazwał decyzję sędziów "odważną i wzorcową".

Wiceburmistrz, adwokat Monica Oddis występująca także w roli pełnomocnika rodzin, oświadczyła: "Odpowiedzialność za tę masakrę była zawsze oczywista, a dzisiaj ofiary i ich rodziny otrzymały prawo do odszkodowań". Podkreśliła, że orzeczenie sądu wykracza poza aspekt ekonomiczny.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

PAP/twitter/ac

CS149FOTMINI

Czas Stefczyka 149/2017

PDF (4,39 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook