Jedynie prawda jest ciekawa


Sabotaż w jednej z największych firm świata. Ważne dane wykradzione

19.06.2018
tesla19062018
Sabotaż w jednej z największych firm świata. Ważne dane wykradzione

Produkcja Modelu 3, który miał być pierwszą masowo produkowaną Teslą, nie osiągnęła na razie założonego pułapu, a firma musiała niedawno rozpocząć redukcję etatów. Jakby tych nieszczęść było mało, Teslę dotknęło kolejne: sabotaż i szpiegostwo technologiczne.

Elon Musk, jeden z założycieli i prezes Tesli, poinformował w liście do pracowników, w którego posiadanie weszła telewizja CNBC, że złapano osobę, która dokonała w firmie sabotażu. Pracownik, którego o to oskarżono, miał dokonywać nieautoryzowanych zmian w oprogramowaniu używanym w fabrykach Tesli. Powodem miała być zemsta gdyż został pominięty przy awansach, co zdaniem Muska okazało się słuszną decyzją. 

Sabotaż w tak trudnym dla firmy czasie sam w sobie jest dużym problemem. Jest jednak dużo gorzej. Pracownik ten miał bowiem również wysyłać duże ilości danych poza obręb firmy. Musk stwierdził, że były to istotne dane, co każe podejrzewać szpiegostwo przemysłowe. Tesla jest znana z wprowadzania wielu innowacyjnych rozwiązań do swoich samochodów. I chociaż normalne jest, że wszelkie innowacje w masowo produkowanym towarze nie zostaną długo tajemnicą, to poznanie ich przez konkurencję wcześniej może spowodować bardzo wymierne straty dla firmy. Na razie nie wiadomo kto otrzymywał te dane od pracownika Tesli: on sam został już przesłuchany i w tej chwili trwa wewnętrzne śledztwo mające odkryć z kim współpracował. 

Dzień później pracownicy Tesli otrzymali kolejnego maila od Muska. Tym razem pisał o pożarze, który wybuchł na linii produkcyjnej. Incydent nie był groźny i nikt przez niego nie ucierpiał, ale wstrzymał produkcję na kilka godzin. Tego typu wypadki nie są w przemyśle niczym niezwykłym i sam Musk przyznaje, że mógł to być wypadek, chociaż trudno go na razie wytłumaczyć. Pisze też, że, cytując byłego szefa Intela Andiego Grove'a, „tylko paranoicy mają szansę na przetrwanie” i prosi swoich pracowników o zwracanie uwagi na wszystko, co wyda im się podejrzane. 

Dla Tesli następne miesiące mogą stanowić o być albo nie być. Tesla bowiem nie przynosi zysków. Od wejścia na rynek w 2010 roku firma straciła już około 4,6 miliarda dolarów, kończąc wynikiem dodatnim tylko dwa kwartały – jeden w 2013 i jeden w 2016. Nie ma w tym nic szczególnie dziwnego gdyż samochody elektryczne są potwornie drogie w produkcji, głównie z powodu cen baterii, i pomimo tego, że finalny produkt jest zauważalnie droższy niż porównywalne auto o klasycznym napędzie, to zysk z jego sprzedaży jest minimalny. Jak na razie jedynie Renault i Nissan są w stanie faktycznie zarabiać na sprzedaży elektryków, a wszyscy inni dokładają do interesu. W wypadku takich firm jak Opel czy BMW nie ma to wielkiego znaczenia, gdyż mogą potraktować produkcję elektryków jako chociażby okazję do promocji czy rozwoju technologii. Ale dla Tesli jest to główne źródło utrzymania.

W połowie kwietnia Musk zapowiedział na Twitterze, że wkrótce jego firma zacznie przynosić zyski i trzeci oraz czwarty kwartał tego roku zamkną się z dodatnim wynikiem. Środkiem do realizacji tego celu miał być Model 3, który wszedł do produkcji w lipcu zeszłego roku. Model 3 jest mniejszy i znacznie tańszy od pozostałych modeli Tesli i od początku cieszy się wielkim zainteresowaniem. Problemem jest jednak to, że fabryki Tesli nie nadążają z produkcją, a zakładane cele pozostają niezrealizowane. Nie wiadomo w jakim stopniu sabotaż w wykonaniu pracownika wpłynie na tempo dalszej produkcji Modelu 3 – ale paranoja Muska wydaje się usprawiedliwiona. 


Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 2. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 3. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 4. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 5. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 6. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 7. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 8. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook