Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Saakaszwili: Putin zawłaszcza Ukrainę

07.12.2013

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, który przyleciał do Kijowa, ocenił, że potrzebna jest mobilizacja, by pokazać, że główną siłą w Europie jest Unia Europejska, a nie Rosja. - Trzeba też pokazać, że UE jest silniejsza od Rosji na Ukrainie. To kluczowa kwestia - przekonywał polityk.

- Powinniśmy się skoncentrować na tym, że obserwujemy przechwytywanie, zawłaszczanie Ukrainy przez Władimira Putina. To się właśnie dzieje. Dlatego powinniśmy okazywać Ukrainie solidarność. Po to tu przyjechałem - zaznaczył.

W ocenie Saakaszwilego europejscy politycy nie powinni jednak dawać Ukraińcom rad z zewnątrz. - Ukraińcy powinny sami podejmować decyzje - podkreślił

Pytany, jak można interpretować wyjazd ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza na czterodniową wizytę do Chin w trakcie trwających w Kijowie protestów, Saakaszwili odpowiedział: - To nie były tylko wakacje. Janukowycz został kupiony przez Putina. Dlatego wyjechał.

Według byłego gruzińskiego prezydenta Putin uznaje ukraińską pomarańczową rewolucję z 2004 roku za największą porażkę swojej prezydentury. - Teraz chce się zrewanżować i może się posunąć daleko - zauważył.

Na pytanie, jaką rolę powinni odgrywać polscy politycy na linii UE-Ukraina, Saakaszwili odparł, że Polska powinna być dla Ukrainy wzorem. - To, co się udało Polsce, może się udać i Ukrainie. Polska pokazuje, jak może wyglądać przyszłość Ukrainy - wyjaśnił.

W piątek w Soczi doszło do spotkania Wiktora Janukowycza z Władimirem Putinem. Ukraiński prezydent zatrzymał się w Rosji w drodze powrotnej z Chin, gdzie składał w ostatnich dniach wizytę; w tym samym czasie na Ukrainie już od ponad dwóch tygodni trwają protesty.

Ich uczestnicy wysuwają hasła usunięcia prezydenta z urzędu z powodu odłożenia przez władze w Kijowie podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Rząd tłumaczył, że porozumienie to pogorszyłoby relacje gospodarcze z Rosją, a ze strony UE nie było oferty, która zrekompensowałaby Ukrainie ewentualne straty.
 
PAP/JKUB

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!


[fot. PAP/EPA]
Słowa kluczowe:

Putin

,

Saakaszwili

,

Kijów

,

Ukraina

,

Chiny

,

Janukowycz

,

UE

Warto poczytać

Facebook