Jedynie prawda jest ciekawa


Rządy wspierają unie kredytowe

21.05.2012

W wielu krajach obok systemu banków komercyjnych funkcjonujˆą unie kredytowe. Są wspierane przez rządy, gdyż pełnią ważną rolę wspierając osoby osoby wykluczone finansowo i najuboższe.

Podczas gdy w Polsce trwa nagonka na spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, w innych krajach podobne instytucje są rozwijane i wspierane przez rządy jako przeciwwaga dla banków, które wspierają osoby wykluczone finansowo i najuboższe.
 
W roku 2010 Kanada zliberalizowała przepisy dotyczące licencjonowania unii kredytowych w tym sensie, że unie kredytowe mogą działać od tego czasu na terenie wszystkich prowincji Kanady a nie jedynie tam gdzie zostały zarejestrowane. Federalny Urząd Nadzoru Instytucji Finansowych (OSFI) wydał niedawno projekty regulacji prawnych mające na celu zakończenie procesu tworzenia federalnych unii kredytowych w Kanadzie a więc unii mogących działać na terenie całego kraju:
 
Rząd Wielkiej Brytanii podjął szereg kroków w celu promowania rozwoju unii kredytowych i wsparcia MŚP. Obecnie wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące unii kredytowych, które zastąpią ustawę o uniach z 1979 r. Kluczowe reformy obejmują znaczną liberalizację wymogów więzi członkowskiej, umożliwienia uniom kredytowym obsługi osób prawnych, w tym innych spółdzielni i sektora organizacji pozarządowych, czy też wprowadzenia możliwości wypłaty dywidend członkom unii. Jednocześnie wraz z tym zaostrzono minimalne standardy ostrożnościowe dla unii kredytowych – oczywiście związane jest to z dużą ekspansją unii kredytowych w ostatnim okresie, znacznym wzrostem liczby członków, a także uzyskaniem wsparcia z budżetu rządu Wielkiej Brytanii na modernizację i ekspansję unii kredytowych wysokości 73 mln funtów czyli ok. 350 mln zł.
 
Jednocześnie rząd Zjednoczonego Królestwa zachęcił i umożliwił brytyjskim uniom kredytowym otwieranie swoich oddziałów na terenie sieci  11.500 urzędów pocztowych w całej Wielkiej Brytanii. Rząd Wielkiej Brytanii bowiem używa unii kredytowych jako ważnej instytucji w dotarciu do osób wykluczonych finansowo i najuboższych, a także przekazuje zasiłki socjalne poprzez unie kredytowe.
 
W Kolumbii, rząd finansuje program wdrażany przez Światową Radę Unii Kredytowych (WOCCU), a dotyczący umożliwienia dostępu do usług finansowych świadczonych przez unie kredytowe osobom na terenach wiejskich oraz osobom z ubogich terenów miejskich. Program ten zakłada wykorzystanie mobilnych technologii, takich jak telefony komórkowe oraz bankomatów w ramach programu Banca de las Oportunidades.
 
W Meksyku, rząd meksykański finansuje program wdrażany przez Światową Radę Unii Kredytowych (WOCCU) podobny do kolumbijskiego mający na celu zwiększenie dostępu do usług unii kredytowych na terenie biednych obszarów wiejskich. Program ten finansowany jest przez Meksykańskie Ministerstwo Rolnictwa a wdrażany przez WOCCU.
 
W Estonii, Ministerstwo Finansów nadało uniom kredytowym uprawnienia do świadczenia usług płatniczych zgodnie z Dyrektywą Unijną o Usługach Płatniczych.
 
W Australii nowe regulacje wydane w 2010 roku umożliwiły australijskim uniom kredytowym i towarzystwom budowlanym większy dostęp do kapitału. Zmiany umożliwiły mniejszym dostawcom usług finansowych, w tym uniom kredytowym, stanie się bardziej konkurencyjną alternatywą dla czterech największych banków. Lepszy dostęp do kapitału dla unii kredytowych będzie oznaczał lepsze stawki dla rodzimego rynku kredytów hipotecznych w Australii.
 
Wydając bardziej liberalne przepisy rząd australijski zastosował większą presję konkurencyjną na Grupę Bankową Australii i Nowej Zelandii (ANZ), Commonwealth Bank of Australia, Narodowy Bank Australii oraz Westpac Banking Corp. Te cztery banki znane są jako "cztery filary", odzwierciedlające politykę rządową, która zabrania fuzji wśród tych czterech celem stworzenia jeszcze większych - i prawdopodobnie mniej konkurencyjnych - banków. Poprzez wzmocnienie mniejszych instytucji finansowych, w tym unii kredytowych, poprzez nowe regulacje oraz zwiększenie dostępu do kapitału, ustawodawcy mają nadzieję utworzyć piąty filar, który zapewni lepsze stawki i usługi tym konsumentów.
 
Decyzje w sprawie polityki rządu w czasie globalnego kryzysu gospodarczego, które wydawały się konieczne dla wsparcia systemu finansowego Australii w niezamierzony sposób ograniczyły konkurencję w sektorze bankowym i finansowym. Nowe środki mają na celu skorygowanie nierównowagi.
 
Dla poparcia tej inicjatywy, rząd umożliwił uniom kredytowym dostęp do rządowego programu gwarancyjnego w ograniczonym zakresie. Gwarancja rządowa postawiłaby mniejszych kredytodawców w lepszej pozycji zebrania funduszy na rynku hurtowym celem zwiększenia ich udziału w kredytach hipotecznych na rynku krajowym. Rząd rozważa również zastrzyk większego kapitału na rynek sekurytyzacji, który obecnie wynosi 16 miliardów dolarów australijskich, umożliwiając kredytodawcom pozabankowym zebranie funduszy po kosztach zbliżonych do tych z dużych banków.
 
W Australii jest 104 unii kredytowych i dziewięć spółdzielni budowlanych, które obecnie posiadają aktywa o wartości 73 miliardów AU dolarów i świadczą usługi 4,6 miliona członków.
 
W Nowej Zelandii, trwa proces zatwierdzania nowej Ustawy o reformie administracyjnej, która zakłada zlikwidowanie uciążliwych wymogów regulacyjnych i restrykcji dla nowozelandzkich unii kredytowych:
 
W Kongresie amerykańskim procedowane są projekty ustaw rozszerzające uprawnienia unii kredytowych do udzielania pożyczek i kredytów małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP). Projekt tej ustawy ma być wkrótce poddany pod głosowanie w Senacie.

Oprac. AKP/GB.pl
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 5. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 6. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 7. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 8. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook