Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd USA w końcu będzie musiał zareagować? Tysiące ludzi złączonych w proteście przeciwko broni

26.03.2018
protesty26032018
Rząd USA w końcu będzie musiał zareagować? Tysiące ludzi złączonych w proteście przeciwko broni

Senator Tim Kaine, były kandydat na wiceprezydenta Hillary Clinton, pochwalił uczniów protestujących przeciwko broni palnej. Jego zdaniem ich aktywizm sprawi, że rząd USA będzie musiał wreszcie zająć się tym tematem.

W sobotę w całym USA odbyły się protesty przeciwko przemocy przy pomocy broni palnej. Wzięły w nich udział tysiące osób. W samym Waszyngtonie maszerowało ok. 200 tysięcy osób. Pomimo skali tych manifestacji wielu lewicowych aktywistów jest zawiedziona frekwencją. Przed protestami zapowiadano bowiem, że w marszu wezmą udział miliony osób, a samo wydarzenie było szeroko reklamowane w prasie, telewizji i przez lewicujących celebrytów. W jego organizacji wzięło udział wiele organizacji pozarządowych, m.in. walcząca z prawem do posiadania broni Everytown for Gun Safety i powiązana z Georgem Sorosem MoveOn. W marszu wzięło również udział wielu celebrytów, jak Jim Carrey, Steven Spielberg czy Paul McCartney.

Biały Dom postanowił sobie z nich zażartować. W oficjalnym oświadczeniu pogratulowano uczestnikom marszu tego, że korzystają z gwarantowanego pierwszą poprawką do konstytucji prawa do wyrażania własnych poglądów. Amerykańska lewica od dawna twierdzi, że konstytucja jest dokumentem, który nie pasuje do dzisiejszych czasów i należałoby ją co najmniej reinterpretować. Przypomnienie, że to właśnie dzięki tej konstytucji, która gwarantuje też prawo do posiadania broni, uczestnicy marszu mogą protestować nie bojąc się reperkusji było ze strony Białego Domu dużą, ale celną złośliwością.

Sam Donald Trump nie był aż tak wyrafinowany. W dniu protestu po prostu poleciał na Florydę aby pograć w golfa.

Nie wszystkie gwiazdy boją się broni

Bohaterem prawicy stał się za to czarnoskóry raper i producent Michael Render. Stwierdził, że druga poprawka jest bardzo ważna, gdyż „w prawdziwym życiu policja nie przyjeżdża na czas” i że gdyby jego dzieci wzięły udział w tym proteście, to wyrzuciłby je z domu. Skrytykował również celebrytów twierdząc, że nie wiedzą o co chodzi i robią to, co się im każe. Oskarżył również lewicę, że chcąc odebrać cywilom broń ryzykują powrót niewolnictwa. Jego obawy, chociaż przesadzone, mają historyczny precedens – pierwsze prawa regulujące dostęp do broni palnej wprowadzili po wojnie secesyjnej Demokraci z południa, a ich celem było odebranie broni byłym niewolnikom.  Gdy jego fani zaczęli krytykować te słowa, zauważył, że do ataków nie dochodzi na zlotach miłośników broni palnej. Co ciekawe raper jest znany ze swoich lewicowych poglądów i w ostatnich wyborach poparł Berniego Sandersa.

Głośno zrobiło się również o prowokacji zorganizowanej przez organizację Campus Reform. Jej członkowie przeprowadzali wywiady z osobami biorącymi udział w proteście pytając ich czy należałoby zdelegalizować broń szturmową, na co znakomita większość odpowiedziała, że tak. Problem tylko w tym, że nie ma czegoś takiego jak broń szturmowa. Istnieją za to karabiny szturmowe, czyli broń, która może strzelać ogniem pojedynczym i ciągłym. Ale taka broń jest w USA objęta kontrolą od 1934 roku i jej zdobycie w legalny sposób przez cywila jest skrajnie trudne.

Jednak sama skala protestów sprawiła, że wszyscy zdają sobie sprawę, że tym razem lewica odniosła sukces propagandowy – i że wkrótce pójdzie za nim zaostrzenie przepisów. Na całkowitą delegalizację dostępu do broni nikt nie liczy – cofnięcie poprawki do konstytucji jest bardzo długim i trudnym procesem – ale pytaniem pozostaje skala wprowadzonych utrudnień i to, jak bardzo Republikanie na nich stracą u swoich wyborców kiedy histeria już opadnie

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 4. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 5. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 6. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 7. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook