Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd Katalonii przekonuje, że jest gotowy na niepodległość

04.09.2017

- Separatystyczny rząd Katalonii przekazał, że jeśli region odłączyłby się od Hiszpanii, to kataloński skarb państwa byłby w stanie pobierać wszystkie tamtejsze podatki. To przykład tego, że jesteśmy gotowi na niepodległość - przekonywały władze.

Rząd w Barcelonie poinformował o tym niecałe cztery tygodnie przed referendum ws. niepodległości regionu, które władze zamierzają zorganizować 1 października mimo zakazu Trybunału Konstytucyjnego w Madrycie.

Kataloński skarb państwa, a dokładniej Agencja Podatkowa Katalonii (ATC) to jedna ze "struktur niezbędnych do tego, by Katalonia była przygotowana na umożliwienie (wprowadzenia w życie - PAP) woli, którą Katalończycy wyrażą w referendum", niezależnie od tego, jaka ona będzie - oświadczył na konferencji prasowej szef autonomicznego rządu Katalonii Carles Puigdemont.

Dotychczas kataloński skarb państwa zbierał tylko 5 proc. podatków w Katalonii, a reszta była odprowadzana bezpośrednio przez administrację centralną, która następnie redystrybuowała te fundusze do wszystkich hiszpańskich regionów. Po dojściu Puigdemonta do władzy na początku 2016 roku ATC została wzmocniona. Obecnie zatrudnia 800 osób w porównaniu z 321 wcześniej, a liczba jej biur wzrosła z czterech do 32.

Separatyści zapewniają, że jeśli w referendum 1 października zwycięży obóz "tak", to region oderwie się od reszty Hiszpanii. Oprócz utworzenia własnej administracji podatkowej rząd w Barcelonie zapowiada własne zabezpieczenia społeczne, a także dyplomację.

Proniepodległościowe partie, które mają większość w regionalnym parlamencie Katalonii, najpewniej w środę przedłożą pod głosowanie ustawę dotyczącą zorganizowania referendum. Gdy przepisy zostaną przyjęte, rząd będzie mógł podpisać dekret dotyczący zwołania głosowania.

Wciąż nie jest jasne, czy referendum w ogóle się odbędzie. Centroprawicowy rząd centralny premiera Mariano Rajoya wciąż powtarza, że nie dopuści do głosowania, ale nie zdradza, w jaki sposób zamierza powstrzymać zorganizowanie referendum.

Madryt podkreśla jedynie, że organizatorom zakazanego referendum mogą grozić zarzuty karne i zawieszenie w obowiązkach. Władze centralne zapowiadają podjęcie kroków prawnych przeciwko wszystkim, którzy wezmą udział w głosowaniu, a nawet przeciwko firmom, które zajmą się nim od strony logistycznej.

"Nie powiem panu Puigdemontowi, co zrobię, aby odebrać mu urny" - oznajmiła w poniedziałek rano w radiu Cadena Sera wiceszefowa rządu centralnego Soraya Saenz de Santamaria. "Bierzemy pod uwagę wszelkie scenariusze" - ostrzegła.

Tymczasem premier Rajoy skrytykował "demokratyczne nadużycie", jakim byłoby przyjęcie ustawy o zorganizowaniu referendum przez katalońskie władze. Przed głosowaniem nie przewidziano debaty w parlamencie w Barcelonie, aby uniknąć utrudnień ze strony opozycji.

W Katalonii mieszka 15 proc. ludności Hiszpanii, czyli 7,5 mln spośród 47 mln obywateli, ale region ten wytwarza aż 20 proc. PKB całego kraju. Katalonia cieszy się znaczną autonomią polityczną i finansową, ma świetnie zorganizowane szkolnictwo z katalońskim językiem nauczania, własne siły policyjne czy kodeks cywilny. Mimo to dumny ze swego języka i historii region od dawna bezskutecznie domaga się jeszcze większej autonomii.

Według sondażu zamówionego przez kataloński rząd z początku lata 49,4 proc. Katalończyków sprzeciwia się niepodległości, a 41 proc. ją popiera. 18 proc. ankietowanych zapewnia, że nie weźmie udziału w głosowaniu, a ponad 14 proc. nie podjęło jeszcze decyzji. Spośród zdecydowanych do wzięcia udziału w referendum 39 proc. chce zagłosować za niepodległością, a 23,4 proc. przeciwko.

Aż 70 proc. ankietowanych uważa, że głosowanie ws. secesji powinno się odbyć.

PAP/ fot. catalangovernment.eu/pres_gov

 

Warto poczytać

 1. nigeria-25062018 25.06.2018

  Tragedia w Nigerii! Muzułmanie zaatakowali chrześcijańskich rolników. Spora liczba ofiar

  Co najmniej 86 osób zginęło w centralnej części Nigerii w kilkudniowych walkach między chrześcijańskimi rolnikami z muzułmańskimi pasterzami - poinformowała miejscowa policja

 2. erdogan-25062018 25.06.2018

  Wielkie zwycięstwo Erdogana. Wybory w Turcji zakończone

  Recep Tayyip Erdogan otrzymał 52,5 proc. głosów i wygrał w niedzielę w pierwszej turze wybory prezydenckie w Turcji - poinformowała turecka komisja wyborcza (YSK). W wyborach parlamentarnych zwyciężył wyborczy blok z udziałem jego partii AKP

 3. trump-25062018 25.06.2018

  Trump: Imigranci to najeźdźcy. Trzeba ich natychmiast deportować!

  Prezydent USA Donald Trump oświadczył w niedzielę na twitterze, iż wszystkie osoby, które będą próbowały nielegalnie przekroczyć granicę USA, powinny być natychmiast odsyłane do swojego kraju bez żadnego procesu sądowego

 4. abo22052018 25.06.2018

  Aborcjoniści walczą w sądzie o finansowanie edukacji seksualnej

  Przedstawiciele sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w wielu amerykańskich miastach podali do sądu administrację Donalda Trumpa. Chcą, aby prowadzone przez nich programy edukacji seksualnej nadal były elementem edukacji w publicznych szkołach.

 5. usa24062018 24.06.2018

  Presja światowej opinii publicznej złamała Trumpa. Dzieci imigrantów ponownie z rodzicami

  Amerykańskie ministerstwo ds. bezpieczeństwa narodowego poinformowało, że 522 dzieci imigrantów oddzielonych od rodziców zatrzymanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Meksyku do USA, spotkało się już z rodzicami.

 6. polska24062018 24.06.2018

  Transparent na meczu Polska – Senegal rozwścieczył władze FIFA. Surowa kara i poważne ostrzeżenie!

  Aż 40 tysięcy złotych kary będą musiały zapłacić władze naszej federacji piłkarskiej.Wszystko z powodu jednego z transparentów, który nie spodobał się Komitetowi Dyscyplinarnemu FIFA.

 7. trump23062018 24.06.2018

  Sto drewnianych trumien na granicy obu Korei. Przywieźli je Amerykanie

  Amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że na granicę z Koreą Północną przewieziono sto sztuk trumien. Nie są to jednak przygotowania do wojny: KRLD użyje tych trumien aby oddać USA zwłoki ich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej.

 8. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook