Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd Izraela ma coś do ukrycia? Będzie kara więzienia za filmowanie żołnierzy

17.06.2018
israel17062018
Rząd Izraela ma coś do ukrycia? Będzie kara więzienia za filmowanie żołnierzy

Rząd Izraela jest w trakcie przyjmowania ustawy dzięki której tamtejsze sądy będą mogły karać więzieniem za nagrywanie żołnierzy Izraelskich Sił Obrony (IDF) oraz udostępnianie tych filmów w internecie. Osobom łamiącym nowe prawo może grozić nawet 10 lat więzienia.

IDF od dawna jest krytykowana przez społeczność międzynarodową za brutalne traktowanie palestyńskich cywili. Zazwyczaj rząd Izraela bierze swoją armię w obronę twierdząc, że żadne łamanie praw człowieka nie ma miejsca i są to tylko plotki rozsiewane przez wrogów Państwa Żydowskiego. Jednak w epoce, w której nawet najtańsze telefony komórkowe wyposażone są w kamery wideo coraz częściej pojawiają się dowody na to, że żołnierze IDF nie zawsze zachowują się w sposób cywilizowany. Niedawno wyszedł z więzienia Elof Azaria, który w marcu 2016 zranił atakującego go nożem Palestyńczyka, a następnie dobił rannego strzałem w głowę. A parę miesięcy wcześniej ogromne kontrowersje wzbudził film przedstawiający izraelskich snajperów strzelających do nieuzbrojonych Palestyńczyków protestujących na granicy i cieszących się po każdym trafieniu, który wyciekł do mediów społecznościowych.

Nowe prawo, o ile wejdzie w życie, utrudni ujawnianie podobnych przypadków. Każdy, kto filmuje lub publikuje filmy z żołnierzami IDF celem zniszczenia ich morale może zostać aresztowany i spędzić w więzieniu nawet 5 lat. Jeżeli sąd uzna, że działanie sprawcy miało na celu zaszkodzenie bezpieczeństwu Izraela, to kara może wynieść nawet 10 lat. Nowe prawo każe wszystkich, którzy rozpowszechniają podobne nagrania – czyli także dziennikarzy.

W niedzielę rada ministrów Izraela wyraziła swoje poparcie dla nowej ustawy, przedstawionej przez nacjonalistyczną partię Yisrael Beitenu, reprezentującej głównie imigrantów z byłego Związku Radzieckiego. Teraz czeka ją okres debat parlamentarnych, po którym trafi pod głosowanie. Większość komentatorów jest zgodna, że raczej przejdzie przez ten proces i stanie się wkrótce obowiązującym prawem – chociaż jej ostateczna forma zapewne będzie się różnić od obecnej.

Walka z NGO?

Władze Izraela tłumaczą, że ustawa ta wymierzona jest w lokalne organizacje pozarządowe, które są wrogie wobec Państwa Żydowskiego i manipulują podobnymi nagraniami aby je skompromitować. Ma uderzyć również w ruch Boycott, Divestments, Sanctions (BDS) – globalną kampanię mającą, poprzez różne formy bojkotów, zmusić Izrael do przestrzegania prawa międzynarodowego, co zdaniem jej organizatorów ma oznaczać wycofanie się z okupowanych terytoriów, równouprawnienie dla mieszkających w Izraelu Palestyńczyków oraz prawo powrotu dla uchodźców, którzy zostali usunięci ze swojej ziemi. Izrael od początku krytykuje BDS, a minister wywiadu i energii atomowej Yisrael Katz zasugerował, że jego liderzy powinni zostać fizycznie wyeliminowani. Tym razem minister obrony Avigdor Lieberman, lider partii Yisrael Beitenu, stwierdził, że aktywiści filmujący żołnierzy IDF to zwolennicy terroryzmu.

Nowe prawo spotkało się z falą krytyki ze strony organizacji broniących praw człowieka i popierających Palestynę. Ich zdaniem jest to zamach na wolność słowa, a aktywiści filmujący żołnierzy IDF są istotnym elementem kontrolującym ich zachowanie. Zwracają także uwagę, że niejasny język ustawy da duże pole do nadużyć podczas jej stosowania.

Wiktor Młynarz.


Warto poczytać

 1. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 2. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 3. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 4. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 5. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 6. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 7. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 8. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook