Jedynie prawda jest ciekawa


Ruszy kolejna ofensywa przeciw ISIS

26.08.2017

Wspierane przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) poinformowały w piątek, że podejmą wkrótce ofensywę w celu wyparcia sił Państwa Islamskiego z będącej ich ostatnią główną ostoją w Syrii prowincji Dajr az-Zaur.

Ahmed Abu Chawla, szef wchodzącej w skład SDF rady wojskowej Dajr az-Zaur powiedział Reuterowi, że ofensywa może się rozpocząć "w ciągu kilku tygodni" i będzie towarzyszyć trwającej już walce o pobliskie miasto Ar-Rakka.

Skupiające milicje kurdyjskie i arabskie SDF walczą na terenie Rakki od czerwca po wielomiesięcznym natarciu w kierunku tego miasta, korzystając ze wsparcia lotnictwa i sił specjalnych kierowanej przez USA koalicji.

Rzecznik tej koalicji, amerykański pułkownik Ryan Dillon powiedział, że jej głównym celem pozostaje Rakka. Chawla poinformował, że formacje SDF "wkroczyły już na terytorium Dajr az-Zaur i wyzwoliły kilka miast". Według niego, radzie wojskowej Dajr az-Zaur podlega 4 tys. bojowników, w większości Arabów pochodzących z tej prowincji. Brali oni udział we wszystkich ofensywach SDF i obecnie walczą w Rakce.

Nacisk wywierany na siły Państwa Islamskiego w Rakce sprawił, że część z nich wycofała się do położonych dalej na wschód wzdłuż Eufratu miast i miasteczek. Syryjskie wojska rządowe posuwają się ku miastu Dajr az-Zaur wzdłuż południowego brzegu Eufratu zgodnie z kierunkiem jego biegu, natomiast SDF działają głównie na północ od tej rzeki, gdzie leży Rakka.

PAPWarto poczytać

 1. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 2. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 3. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 4. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 5. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 6. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 7. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 8. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook