Jedynie prawda jest ciekawa


Rumunia: Premier podejrzany w śledztwie korupcyjnym

07.06.2015

Premier Rumunii Victor Ponta, podejrzewany przez prokuraturę o korupcję i fałszowanie dokumentów, w niedzielę po raz kolejny wykluczył swoją dymisję, twierdząc, że jest "niewinny" i zarzucił wymiarowi sprawiedliwości "nadużycia".

"Chcę wykazać swoją niewinność i dążę do poprawy systemu sądownictwa, aby uniemożliwić mu popełnianie kolejnych nadużyć" - powiedział rumuński premier po zakończeniu spotkania centrolewicowej rządzącej koalicji, którą kieruje. Szef socjaldemokratycznego rządu stoi w obliczu oskarżeń prokuratury o fałszerstwa, oszustwa podatkowe i pranie brudnych pieniędzy, współudział w czasach, gdy był prawnikiem i posłem.

Krajowa Dyrekcja Antykorupcyjna (DNA) oskarża obecnego szefa rządu, że w 2011 roku, na rok przed objęciem stanowiska, przyjął 50 tys. euro od swego dawnego wspólnika, Dana Sovy, którego następnie dwukrotnie mianował ministrem. Według śledczych wystawił fałszywe rachunki datowane na 2007 i 2008 rok, kwitując rzekome honoraria, jakie miał otrzymać za usługi prawne dla kancelarii Sovy.

Dochodzenie wobec premiera dotyczy - oprócz takich zarzucanych mu przestępstw jak fałszerstwa, pranie brudnych pieniędzy i unikanie płacenia podatków - także konfliktu interesów: jako premier dwukrotnie, w 2012 i 2014 roku, mianował Sovę ministrem w swoim rządzie.

"Celem tych oskarżeń jest doprowadzenie do zmiany rządu" - twierdzi Ponta, uważając, że takie postępowanie bez zgody parlamentu jest "równoznaczne z zamachem stanu". 42-letni Ponta odrzucił też apel prezydenta Klausa Iohannisa, aby podał się do dymisji, mówiąc, że "jedynie parlament może zdecydować o jego ustąpieniu". "Mam zobowiązania wobec 5,3 mln Rumunów, którzy na mnie głosowali" - dodał.

W piątek DNA zwróciła się do parlamentu o odebranie immunitetu premierowi Poncie. W poniedziałek ma on stanąć przed Komisją Prawną parlamentu, która w ciągu dwóch tygodni ma odpowiedzieć na wniosek DNA. Wtedy parlament, biorąc pod uwagę stanowisko Komisji, bądź nie, wypowie się w sprawie odebrania immunitetu premierowi.

Według rzeczniczki DNA, jeśli parlament odrzuci wniosek, co jest bardzo podobne z uwagi na znaczną większość, którą dysponuje w nim centrolewica, wtedy zarzuty wobec Ponty dotyczyć będą jedynie sprawowania przez niego funkcji adwokackiej. Ponieważ oskarżenia nie dotyczą okresu, gdy był już premierem, premier nie może być zawieszony przez prezydenta.

Ryb, euractiv.com, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. burger21062018 21.06.2018

  Skandaliczna reklama? Burger King przeprasza obrażone rosyjskie kobiety

  Amerykańska sieć barów szybkiej obsługi Burger King przeprosiła za opublikowanie reklamy oferującej darmowe hamburgery Rosjankom, które podczas piłkarskich mistrzostw świata "zaszły w ciążę z gwiazdami futbolu".

 2. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

 3. panama-papers-21062018 21.06.2018

  Bliski współpracownik Putina uwikłany w Panama Papers. Trwa śledztwo

  W Panamie wszczęto dochodzenie w sprawie firmy należącej do wiolonczelisty Siergieja Rołdugina, przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina - podała niezależna "Nowaja Gazieta". To następstwo dziennikarskiego śledztwa dotyczącego dokumentów Panama Papers

 4. medycyna21062018 21.06.2018

  Porażające wyniki kontroli w szpitalu. Z powodu błędów lekarzy zmarło 450 pacjentów

  Niezależna komisja śledcza badająca oskarżenia dotyczące błędów lekarskich w szpitalu w Gosport w Anglii oceniła w opublikowanym w środę raporcie, że ponad 450 osób zmarło w wyniku niewłaściwego przepisywania silnych leków przeciwbólowych w latach 1989-2000.

 5. warsaw20062018 20.06.2018

  Brytyjczycy ostrzegają Polskę. „Domaganie się reparacji od Niemiec będzie ryzykowne”

  Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan ostrzegł w środę, że ponowne otwarcie kwestii niemieckich reparacji przez polski rząd wiąże się z ryzykiem. Jak dodał, rząd w Londynie uważa ten temat za zamknięty.

 6. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 7. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook