Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rumunia: impeachment prezydenta?

05.07.2012

W parlamencie w Bukareszcie rozpoczęła się w czwartek debata w sprawie odsunięcia od władzy prezydenta Rumunii Traiana Basescu, oskarżanego przez centrolewicową koalicję rządową Unię Społeczno-Liberalną (USL) o "poważne naruszenie konstytucji".

"Przestępstwa związane z literą i duchem konstytucji, które z powodu swojego zakresu i konsekwencji mogą być uważane za poważne naruszenia ustawy zasadniczej, to wystarczające powody, usprawiedliwiające konieczność zawieszenia prezydenta Traiana Basescu w jego funkcjach" - powiedział senator mającej większość w parlamencie USL Toni Grebla.

Według ustawy zasadniczej Rumunii prezydent może zostać zawieszony w obowiązkach przez parlament, jeśli "dopuści się poważnego naruszenia konstytucji".

Jeśli parlamentarzyści przegłosują wniosek ws. zawieszenia prezydenta, w ciągu 30 zostanie przeprowadzone referendum w sprawie impeachmentu.

W przedłożonym w parlamencie 20-stronicowym dokumencie USL oskarża szefa państwa "o bardzo poważne działania, które mogą zagrażać funkcjonowaniu instytucji państwowych". Koalicja rządowa twierdzi, że prezydent przypisał sobie uprawnienia zarezerwowane dla rządu oraz popierał środki oszczędnościowe, które doprowadziły do "zubożenia ludności".

Basescu obecny na nadzwyczajnej sesji parlamentu powtórzył, że USL dąży do "podporządkowania sobie instytucji państwowych, głównie wymiaru sprawiedliwości".

"Działania, które obecna większość prowadzi od kiedy przed 45 dniami doszła do władzy, świadczą o tym, że chce ona zaszkodzić instytucjom państwowym poprzez (...) wydawanie rozporządzeń w trybie pilnym", dotyczących przykładowo ograniczenia przywilejów Trybunału Konstytucyjnego - dodał szef państwa.

Prezydent powiedział, że rząd próbuje odwrócić uwagę od oskarżeń o popełnienie przez premiera Victora Pontę plagiatu pracy doktorskiej.

Według członków USL głosowanie w sprawie zawieszenia prezydenta odbędzie się w piątek.

Trybunał Konstytucyjny będzie miał jedynie 24 godziny na wydanie niewiążącej opinii w tej sprawie.

W środę rząd Rumunii podjął decyzję o ograniczeniu kompetencji Trybunału Konstytucyjnego. Nie będzie on już mógł wydawać ocen w sprawie decyzji parlamentu. Ta modyfikacja pozbawia prezydenta Basescu, którego kadencja kończy się pod koniec 2014 roku, możliwości podważania decyzji deputowanych.

We wtorek deputowani odwołali przewodniczących obu izb parlamentu należących do bliskiej prezydentowi Partii Demokratyczno-Liberalnej (PD-L) i zastąpili ich politykami z otoczenia premiera Ponty.

Basescu został już raz zawieszony w obowiązkach przez partie wchodzące w skład koalicji w maju 2007 roku, pięć miesięcy po wejściu Rumunii do Unii Europejskiej. Został on jednak przywrócony, ponieważ większość głosujących była w referendum przeciwna odsunięciu szefa państwa.

Od tego czasu jednak jego notowania spadły, m.in. z powodu wprowadzenia w kraju w 2010 roku programu drakońskich oszczędności, w porozumieniu z UE i MFW.

PAP/Sil

[Fot. PAP/EPU, prezydent Basescu z prawej]

Słowa kluczowe:

Rumunia

,

prezydent

Warto poczytać

 1. Berlin 25.07.2017

  Niemcy: Proces neonazistki wszedł w decydującą fazę

  Po ponad czterech latach proces niemieckiej neonazistki Beate Zschaepe, oskarżonej o współudział w 10 morderstwach popełnionych przez Narodowosocjalistyczne Podziemie (NSU), wszedł w decydującą fazę. We wtorek zaczęła się końcowa mowa prokuratora federalnego.

 2. McCain2007 25.07.2017

  Choroba mu nie przeszkadza! McCain będzie głosował ws. Obamacare

  Republikański senator John McCain zapowiedział, że powróci do Senatu USA na wtorkowe głosowanie, co może mieć kluczowe znaczenie dla wysiłków Republikanów by anulować wprowadzony w trakcie prezydentury Baracka Obamy system powszechnych świadczeń zdrowotnych.

 3. kreml19062017 25.07.2017

  Putin nałoży sankcje na Polskę? Chcą tego politycy

  Izba wyższa parlamentu Rosji, Rada Federacji, zwróciła się we wtorek do prezydenta Władimira Putina, by zlecił organom władz przedstawienie propozycji dotyczących możliwych "działań o charakterze ograniczającym" w sferach współpracy dwustronnej z Polską.

 4. Auschwitz 25.07.2017

  ZDF wciąż nie chce przeprosić za „polskie obozy”.

  Stacja wniosła apelację od klauzuli wykonalności wyroku wydanej przez Sąd Okręgowy w Moguncji.

 5. RosjaMinisterstwoObrony 25.07.2017

  Moskwa zwróci się ku UE? Wszystko przez sankcje USA

  W sytuacji, gdy Kongres USA przyjmie sankcje, które na wiele lat określą wektor polityki amerykańskiej wobec Rosji, szansą dla Moskwy może być aktywizacja polityki na kierunku europejskim i uczynienie go priorytetowym - ocenia we wtorek dziennik "Kommiersant".

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook