Jedynie prawda jest ciekawa


Rumunia: 1300 osób sądzonych za korupcję w 2016

23.02.2017

Prawie 1300 osób stanęło w zeszłym roku przed sądem w sprawach związanych z korupcją. Uszczerbek dla skarbu państwa oszacowano na 260 milionów euro - poinformowała w czwartek szefowa agencji do walki z korupcją (DNA), prokurator Laura Covesi Codruta.

Wśród oskarżonych jest trzech ministrów, 17 parlamentarzystów, 20 członków kadry kierowniczej państwowych przedsiębiorstw. Około 25 proc. spraw prowadzonych przez DNA dotyczy nadużycia stanowisk. 

Prezentując doroczne sprawozdanie z działalności DNA Kovesi podkreśliła, że prokuratorzy potrzebują "przewidywalnych praw", żeby wykonywać swoją pracę. Wskazała na potrzebę "stabilnych ram legislacyjnych i instytucjonalnych". 

31 stycznia rząd rumuński wydał w trybie pilnym rozporządzenie łagodzące przepisy antykorupcyjne, wywołując falę protestów, demonstracji i krytykę międzynarodową. 5 lutego wycofano się z tej decyzji po masowych protestach w Bukareszcie i innych miastach. Według obserwatorów były to największe demonstracje w Rumunii od upadku komunizmu w 1989 roku. 

W ocenie ekspertów proponowane zmiany w kodeksie karnym miały służyć przede wszystkim rządzącej partii PSD i jej szefowi, Liviu Dragnei. Dragnea odpowiada obecnie przed sądem za wynagradzanie z funduszy publicznych dwóch osób pracujących w latach 2006-2013 dla kierownictwa jego partii, na czym skarb państwa stracił 108 tys. lejów (103 tys. złotych). Zgodnie z propozycją złagodzenia przepisów takie przestępstwo urzędnicze nie byłoby ścigane z urzędu w trybie postępowania karnego. 

Rozporządzenie, z którego ostatecznie rząd się wycofał, było uważane za najpoważniejszy krok wstecz na drodze reform, jakie podjęła Rumunia po wejściu do Unii Europejskiej w 2007 roku. 

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis ostro krytykował projekt złagodzenia przepisów antykorupcyjnych i wystąpił z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie zmian antykorupcyjnego prawa. W środę Iohannis podkreślił, że kampania antykorupcyjna jest konieczna, "jeśli chcemy nowoczesnego państwa" i dodał, że walka z korupcją została na początku roku "naprawdę wystawiona na próbę".

 

ak/PAP

[fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT]

Warto poczytać

 1. 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 7. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 8. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook