Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ruch bezwizowy: UE nie złagodzi wymagań wobec Turcji

02.05.2016

Komisja Europejska przyjmie w środę raport o wypełnianiu przez Turcję warunków liberalizacji wizowej - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka KE Mina Andreewa. Pozytywny raport otworzy drogę do podjęcia w czerwcu przez UE decyzji o zniesieniu wiz dla Turków.

"Komisja pracowała z Turcją nad tym, by zapewnić, że zaległe kryteria liberalizacji wizowej zostaną spełnione. W minionych tygodniach i dniach Turcja dokonała sporego wysiłku, by spełnić te kryteria" - powiedziała Andreewa. "Komisja podsumuje te postępy w swoim raporcie, który przyjmie w środę" - dodała, zastrzegając, że nie można przesądzać, jakie wnioski wyciągnie KE.

Według nieoficjalnych informacji Komisja przedstawi jednak projekt formalnej decyzji UE o liberalizacji wizowej dla obywateli Turcji, bo przyśpieszenie prac w tej sprawie było jednym zuzgodnień unijno-tureckiego porozumienia w sprawie zahamowania nielegalnej migracji.

Zakłada ono, że decyzja w sprawie zniesienia wiz przez UE ma zapaść w czerwcu. Decyzję w tej sprawie podejmują rządy państw unijnych oraz Parlamentu Europejskiego. "Procedura potrwa co najmniej osiem tygodni, dlatego projekt decyzji trzeba przedstawić już teraz" - przyznał w poniedziałek jeden z urzędników unijnych.

Liberalizacja wizowa to - obok otwarcia nowych rozdziałów w negocjacjach członkowskich z Turcją - jedno z ustępstw, jakie uzyskała Ankara w zamian za współpracę z Unią i pomoc w zahamowaniu nielegalnej imigracji przez Morze Egejskie do Grecji. Zgodnie z planem, uzgodnionym 18 marca Turcja przyjmuje z powrotem wszystkich nielegalnych imigrantów, którzy przedostają się na greckie wyspy. W zamian UE ma też przyjmować uchodźców syryjskich bezpośrednio z obozów w Turcji.

Już pierwszy miesiąc realizacji tego porozumienia pokazał, że jest ono skuteczne. Liczba migrantów przeprawiających się nielegalnie z Turcji na greckie wyspy spadła drastycznie - do kilkudziesięciu dziennie. Zdaniem komentatorów jeżeli teraz UE nie wywiązałaby się ze swoich zobowiązań dotyczących m.in. liberalizacji wizowej, to Turcja mogłaby zerwać uzgodnienia i pozwolić na falę migracji do Europy. Zresztą przedstawiciele tureckich władz mówili o tym publicznie w minionych tygodniach.

UE uzależnia jednak zniesienie wiz dla obywateli krajów trzecich od spełnienia konkretnych warunków - od wprowadzenia paszportów biometrycznych, poprzez ustawy o walce z korupcją, zorganizowaną przestępczością i terroryzmem, podpisanie umów o readmisji, po przestrzeganie praw człowieka i swobód obywatelskich.

Turcja miała w sumie 72 kryteria do spełnienia, jeszcze w połowie kwietnia wypełniała około 35, zaś w poniedziałek unijni urzędnicy twierdzili, że spełnionych jest około 60 warunków i Ankara jest na dobrej drodze, by w nadchodzących tygodniach nadrobić wszystkie zaległości.

Komisja Europejska zapewnia, że nie będzie naginać dla Turcji kryteriów, które muszą spełniać wszystkie inne kraje, starające się o ruch bezwizowy z UE. Wątpliwości co do tego ma jednak część eurodeputowanych, od których również będzie zależeć ostateczna decyzja w sprawie zniesienia wiz dla Turków.

"Nie może być tu rabatu ze względu na uchodźców (...) Chcemy Turcji jako partnera, ale nie jesteśmy naiwni" - powiedział szef największej centroprawicowej frakcji w Parlamencie Europejskim, Niemiec Manfred Weber w opublikowanej w poniedziałek rozmowie z gazeta "Passauer Neue Presse". Dodał, że UE jest tym silniejszym partnerem, zwłaszcza gospodarczo. "Także my wiemy, jak przeforsować nasze interesy" - powiedział.

Weber opowiedział się za wprowadzeniem mocniejszego "hamulca bezpieczeństwa", czyli rozwiązania, które umożliwiłoby szybkie zawieszenie ruchu bezwizowego z jakimś krajem w przypadku nadużyć. "Jeżeli Turcja nie będzie trwale przestrzegać kryteriów ruchu bezwizowego, to mógłby on zostać zawieszony" - wyjaśnił Weber.

O takie rozwiązanie zabiegają w UE m.in. rządy Niemiec i Francji. Według propozycji przedstawionej przez dyplomatów tych państw w ubiegłym tygodniu, ruch bezwizowy mógłby zostać zawieszony na pół roku w przypadku znaczącego wzrostu liczby wniosków o azyl z danego państwa. Komisja Europejska wskazuje jednak, że w prawie unijnym już istnieją konieczne zabezpieczenia chroniące przed ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami ruchu bezwizowego. "Liberalizacja wizowa nie jest ulicą jednokierunkową i zawsze może być zawieszona, jeśli pewne warunki nie są spełniane" - powiedziała w poniedziałek Andreewa.

Ryb, PAP

Fot. [schengenvisainfo.com]

Warto poczytać

 1. 17.01.2017

  Waszczykowski: Wizyta Merkel "w okolicach" 7 lutego

  Szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiada, że wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie planowana jest "w okolicach" 7 lutego. W agendzie wizyty ma pojawić się wiele kwestii bilateralnych, ale i europejskich, jak Brexit czy kryzys migracyjny.

 2. samo3 17.01.2017

  Zakończono poszukiwania malezyjskiego samolotu

  Ostatnia jednostka opuściła obszar głębinowych poszukiwań we wtorek; w ciągu prawie trzech lat przeczesano 120 tys. km kwadratowych dna morskiego na Oceanie Indyjskim - sprecyzowano.

 3. waaaaaaqxccccc 16.01.2017

  Waszczykowski spotkał się z Le Pen

  "Realizacja programu kandydatki Frontu Narodowego na prezydenta byłaby dla Polski niekorzystna, bo oznacza "duże rozbicie UE" na bardzo luźny związek".

 4. mid-epa05720961 16.01.2017

  Ukraina pozywa Rosję

  Prezydent Ukrainy chce skierować pozew przeciwko Rosji do trybunału w Hadze.

 5. makrelaipolskarelSI 16.01.2017

  Rząd RFN: zależy nam na dobrych relacjach z Polską

  Rzecznik niemieckiego rządu nie potwierdził ani nie zdementował terminu wizyty kanclerz Merkel w Polsce.

 6. Zrzut-ekranu-2017-01-16-o-163740 16.01.2017

  Niebezpiecznie na granicy Węgier i Serbii

  Doradca premiera Orbana podkreślił, że na granicy utrzymuje się "stała presja migracyjna".

 7. komisjaweneckacoeintSI 16.01.2017

  Ostra opinia przewodniczącego Komisji Weneckiej ws. TK

  "Alarmujące jest to, że systematycznie się uniemożliwia Trybunałowi pełnienie tej roli, przyznanej mu przez polską Konstytucję".

 8. mid-epa05721007 16.01.2017

  Katastrofa tureckiego samolotu

  Maszyna spadła w okolicach Biszkeku w Kirgistanie.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook