Jedynie prawda jest ciekawa

Ruch bezwizowy: UE nie złagodzi wymagań wobec Turcji

02.05.2016

Komisja Europejska przyjmie w środę raport o wypełnianiu przez Turcję warunków liberalizacji wizowej - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka KE Mina Andreewa. Pozytywny raport otworzy drogę do podjęcia w czerwcu przez UE decyzji o zniesieniu wiz dla Turków.

"Komisja pracowała z Turcją nad tym, by zapewnić, że zaległe kryteria liberalizacji wizowej zostaną spełnione. W minionych tygodniach i dniach Turcja dokonała sporego wysiłku, by spełnić te kryteria" - powiedziała Andreewa. "Komisja podsumuje te postępy w swoim raporcie, który przyjmie w środę" - dodała, zastrzegając, że nie można przesądzać, jakie wnioski wyciągnie KE.

Według nieoficjalnych informacji Komisja przedstawi jednak projekt formalnej decyzji UE o liberalizacji wizowej dla obywateli Turcji, bo przyśpieszenie prac w tej sprawie było jednym zuzgodnień unijno-tureckiego porozumienia w sprawie zahamowania nielegalnej migracji.

Zakłada ono, że decyzja w sprawie zniesienia wiz przez UE ma zapaść w czerwcu. Decyzję w tej sprawie podejmują rządy państw unijnych oraz Parlamentu Europejskiego. "Procedura potrwa co najmniej osiem tygodni, dlatego projekt decyzji trzeba przedstawić już teraz" - przyznał w poniedziałek jeden z urzędników unijnych.

Liberalizacja wizowa to - obok otwarcia nowych rozdziałów w negocjacjach członkowskich z Turcją - jedno z ustępstw, jakie uzyskała Ankara w zamian za współpracę z Unią i pomoc w zahamowaniu nielegalnej imigracji przez Morze Egejskie do Grecji. Zgodnie z planem, uzgodnionym 18 marca Turcja przyjmuje z powrotem wszystkich nielegalnych imigrantów, którzy przedostają się na greckie wyspy. W zamian UE ma też przyjmować uchodźców syryjskich bezpośrednio z obozów w Turcji.

Już pierwszy miesiąc realizacji tego porozumienia pokazał, że jest ono skuteczne. Liczba migrantów przeprawiających się nielegalnie z Turcji na greckie wyspy spadła drastycznie - do kilkudziesięciu dziennie. Zdaniem komentatorów jeżeli teraz UE nie wywiązałaby się ze swoich zobowiązań dotyczących m.in. liberalizacji wizowej, to Turcja mogłaby zerwać uzgodnienia i pozwolić na falę migracji do Europy. Zresztą przedstawiciele tureckich władz mówili o tym publicznie w minionych tygodniach.

UE uzależnia jednak zniesienie wiz dla obywateli krajów trzecich od spełnienia konkretnych warunków - od wprowadzenia paszportów biometrycznych, poprzez ustawy o walce z korupcją, zorganizowaną przestępczością i terroryzmem, podpisanie umów o readmisji, po przestrzeganie praw człowieka i swobód obywatelskich.

Turcja miała w sumie 72 kryteria do spełnienia, jeszcze w połowie kwietnia wypełniała około 35, zaś w poniedziałek unijni urzędnicy twierdzili, że spełnionych jest około 60 warunków i Ankara jest na dobrej drodze, by w nadchodzących tygodniach nadrobić wszystkie zaległości.

Komisja Europejska zapewnia, że nie będzie naginać dla Turcji kryteriów, które muszą spełniać wszystkie inne kraje, starające się o ruch bezwizowy z UE. Wątpliwości co do tego ma jednak część eurodeputowanych, od których również będzie zależeć ostateczna decyzja w sprawie zniesienia wiz dla Turków.

"Nie może być tu rabatu ze względu na uchodźców (...) Chcemy Turcji jako partnera, ale nie jesteśmy naiwni" - powiedział szef największej centroprawicowej frakcji w Parlamencie Europejskim, Niemiec Manfred Weber w opublikowanej w poniedziałek rozmowie z gazeta "Passauer Neue Presse". Dodał, że UE jest tym silniejszym partnerem, zwłaszcza gospodarczo. "Także my wiemy, jak przeforsować nasze interesy" - powiedział.

Weber opowiedział się za wprowadzeniem mocniejszego "hamulca bezpieczeństwa", czyli rozwiązania, które umożliwiłoby szybkie zawieszenie ruchu bezwizowego z jakimś krajem w przypadku nadużyć. "Jeżeli Turcja nie będzie trwale przestrzegać kryteriów ruchu bezwizowego, to mógłby on zostać zawieszony" - wyjaśnił Weber.

O takie rozwiązanie zabiegają w UE m.in. rządy Niemiec i Francji. Według propozycji przedstawionej przez dyplomatów tych państw w ubiegłym tygodniu, ruch bezwizowy mógłby zostać zawieszony na pół roku w przypadku znaczącego wzrostu liczby wniosków o azyl z danego państwa. Komisja Europejska wskazuje jednak, że w prawie unijnym już istnieją konieczne zabezpieczenia chroniące przed ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami ruchu bezwizowego. "Liberalizacja wizowa nie jest ulicą jednokierunkową i zawsze może być zawieszona, jeśli pewne warunki nie są spełniane" - powiedziała w poniedziałek Andreewa.

Ryb, PAP

Fot. [schengenvisainfo.com]

Warto poczytać

 1. lwow10122017 10.12.2017

  Szef MSZ Ukrainy w sprawie incydentu z polskim autobusem: „Stanowczo potępiam prowokację”

  - Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin potępił w niedzielę uszkodzenie polskiego autobusu na jednym z parkingów na obwodnicy Lwowa. Ocenił, że była to prowokacja, której celem jest zerwanie środowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie.

 2. salvini10122017 10.12.2017

  Włosi protestują przeciwko nadawaniu obywatelstwa dzieciom imigrantów. "Nie jesteśmy Arką Noego"

  Włochy nie są "Arką Noego" - powiedział lider prawicowej Ligi Północnej Matteo Salvini na niedzielnym wiecu w Rzymie przeciwko ustawie o nadaniu obywatelstwa niektórym dzieciom imigrantów. Prace nad ustawą, zwaną ius soli, z braku poparcia są przekładane.

 3. Papiez101220017 10.12.2017

  Franciszek zaapelował o świat bez broni nuklearnej

  Papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę zaapelował o działania pełne determinacji na rzecz budowy świata bez broni nuklearnej, a także o podjęcie skutecznych decyzji w walce ze zmianami klimatycznymi.

 4. Goteborg10122017 10.12.2017

  Obrzucili synagogę koktajlami mołotowa. W środku modlili się ludzie

  Grupa zamaskowanych młodych mężczyzn obrzuciła koktajlami Mołotowa synagogę w Goeteborgu na południu Szwecji - poinformowały w nocy z soboty na niedzielę lokalne media

 5. 1270mettimor 09.12.2017

  "Polska chce Morawieckim oczarować UE"

  Desygnując na premiera otwartego na świat poliglotę Mateusza Morawieckiego, Polska chce oczarować UE; jego zadanie to zdjęcie Polski z celownika unijnych ataków - pisze w sobotę szwedzka gazeta "Svenska Dagbladet".

Wiadomości z kraju

więcej
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook