Jedynie prawda jest ciekawa

Rubel w Doniecku

29.03.2015

Do obiegu w Doniecku na wschodzie Ukrainy wprowadzono ruble. Niewielu mieszkańców rozlicza się jednak w rosyjskiej walucie, bo miejscowe władze nie wypłacają w niej pensji ani emerytur. Ma to się jednak zmienić od kwietnia.

„Sytuacja z rublami jest bardzo problematyczna. Najpierw muszę iść do kantoru i je kupić, bo muszę mieć z czego wydać ludziom resztę. Emeryci też są zdezorientowani. Nie wiedzą, której waluty używać” - podkreśla sprzedawczyni z Doniecka.

Niestabilna sytuacja w Donbasie rozchwiała lokalną gospodarkę. Pracujący w handlu zaznaczają, że ukraińskiej waluty zaczyna brakować. „Znamy kurs, wiemy jak liczyć. Trzeba tylko liczyć dobrze. To wszystko. Ludzie muszą się stopniowo do tego przyzwyczaić. Tu w Donbasie brakuje hrywny i ludzie po prostu będą musieli przejść na ruble. Co nam pozostaje” - komentuje jedna z kobiet sprzedających w sklepie spożywczym.

Zwykli mieszkańcy Doniecka są sfrustrowani. Nie widzą poprawy jakości życia za rządów dywersantów. „Przyszły nowe władze i nie są lepsze niż stare. Tylko napełniają sobie portfele pieniędzmi. Jak długo można jeszcze to znosić” - mówi mieszkanka Doniecka.

Zgodnie z zawartymi 12 lutego w Mińsku porozumieniami pokojowymi, na wschodniej Ukrainie od 15 lutego miało obowiązywać zawieszenie broni. Następnie z obu stron linii walk w ciągu 14 dni miało być wycofane ciężkie uzbrojenie i wytyczona strefa buforowa o szerokości od 50 do 70 km. Termin ten nie został dotrzymany, choć obie strony zapewniają, że realizują ustalenia.

Ryb, TVP Info

Fot. [freeimages.com]

Słowa kluczowe:

Ukraina

,

Donieck

,

ruble

,

waluta

,

rebelianci

Warto poczytać

 1. Israel27072017 27.07.2017

  Izrael się ugiął. Usuwają kamery

  - W czwartek rano zostały zdemontowane niedawno zainstalowane kamery sprzed wejść na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie - podała agencja AFP opierając się na doniesieniach swego korespondenta w Jerozolimie. Usunięcia kamer domagali się muzułmańscy duchowni.

 2. 05RUMUNIASTANDARDYUESI26072017 26.07.2017

  Rumunia też ma dość podwójnych standardów żywności w UE

  Tym samym Rumunia dołączyła do takich krajów, jak Polska, Czechy, Słowacja, Węgry i Bułgaria, których przedstawiciele krytykują branżę spożywczą za zaniżanie jakości produktów przeznaczonych na rynki Nowej Unii.

 3. 03POGLUPIELIWBRUKSELISI26072017 26.07.2017

  W Brukseli pogłupieli? Po Polsce grożą teraz USA!

  KE za Rosją, a przeciw Polsce i USA. Eurokraci najpierw pogrozili Polsce za naprawianie sądów i odmowę przyjmowania migrantów, a teraz ostrzegają administrację Donalda Trumpa ws. sankcji wobec Rosji.

 4. USALiban26072017 26.07.2017

  USA wesprze uchodźców w Libanie

  USA przekażą Libanowi dodatkowe 140 mln dolarów na pomoc dla syryjskich uchodźców - poinformował w środę Departament Stanu USA. We wtorek w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem spotkał się premier Libanu Saad Hariri.

 5. DimitrisAwramopulos26072017 26.07.2017

  KE: kolejny etap procedury m.in. przeciwko Polsce ws. relokacji

  Komisja Europejska poinformowała w środę, że przeszła do kolejnego etapu procedury przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku "z niewywiązywaniem się przez te kraje ze spoczywających na nich obowiązków związanych z relokacją uchodźców".

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook