Jedynie prawda jest ciekawa


RPA: Ostatni biały prezydent w szpitalu

02.07.2013

Ostatni biały prezydent Republiki Południowej Afryki Frederik W. de Klek trafił do szpitala w Johannesburgu, gdzie przejdzie zabieg wszczepienia rozrusznika serca. Liczący 77 lat de Klerk zasłabł w niedzielę po powrocie z podróży do Europy.

Skrócił ją na wieść o ciężkim stanie zdrowia swojego następcy 94-letniego Nelsona Mandeli, który od trzech tygodni przebywa w szpitalu w Pretorii z powodu infekcji płuc.

W lutym 1990 r. de Klerk, wówczas prezydent, podjął decyzję o zniesieniu obowiązujących od 1948 r. porządków apartheidu, przymusowej segregacji rasowej oraz o wypuszczeniu na wolność Mandeli, skazanego w latach 60. na dożywocie za walkę z dyskryminacją rasową.

W latach 1990-94 de Klerk i Mandela przewodniczyli trudnym negocjacjom, poprzedzającym pierwsze wolne wybory, w których głos czarnych (pozbawionych dotąd praw politycznych), stanowiących trzy czwarte ludności kraju miał się liczyć tak samo jak głos białych.

Negocjacjom towarzyszyły krwawe rozruchy w czarnych osiedlach wokół Johannesburga, a Mandela oskarżał de Klerka, że za dnia rozmawia z nim o pokoju, zaś nocą nasyła na jego zwolenników "szwadrony śmierci", które wspierając Zulusów z partii Inkatha próbowały osłabić zwolenników Afrykańskiego Kongresu Narodowego, partii Mandeli.

Kiedy w 1993 r. Mandeli i de Klerkowi przyznano wspólnie Pokojową Nagrodę Nobla, Mandela oburzał się, że pokojową nagrodę przyszło mu dzielić z podżegaczem wojennym.

Wybory z 1994 r. zakończyły się triumfem Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), który przejął władzę w kraju, a Mandela został wybrany na pierwszego czarnoskórego prezydenta. Zgodnie z zawartą przed wyborami umową, de Klerk, jako przywódca drugiej w wyborach Partii Narodowej, został wiceprezydentem kraju. Do rządu weszli także przedstawiciele trzeciej w wyborach, zuluskiej Inkathy.

Przedwyborcza umowa przewidywała przymusową koalicję przynajmniej przez pierwszą, 5-letnią kadencję nowych władz. Ale już w 1996 r. de Klerk wycofał się wraz ze swoimi ministrami z rządu, twierdząc, że jego opinie są ignorowane przez przywódców ANC. Decyzja de Klerka miała zwiększyć szanse Partii Narodowej w następnych wyborach, w 1999 r. W rzeczywistości zaś de Klerk wbił gwóźdź do trumny własnej partii, która w wyborach w 1999 r. poniosła druzgoczącą klęską, rok później połączyła się z inną opozycyjną, białą Partią Demokratyczną, a w 2004 r. wystąpiła z tego sojuszu i przyłączyła do ANC.

De Klerk w 1997 r. wycofał się z polityki i życia publicznego. Mandela w 1999 r. złożył urząd prezydenta i nie ubiegał się o następną kadencję, a w 2004 r. wycofał się z życia publicznego.

PAP, lz

[fot: PAP-EPA]

Warto poczytać

 1. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

 2. panama-papers-21062018 21.06.2018

  Bliski współpracownik Putina uwikłany w Panama Papers. Trwa śledztwo

  W Panamie wszczęto dochodzenie w sprawie firmy należącej do wiolonczelisty Siergieja Rołdugina, przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina - podała niezależna "Nowaja Gazieta". To następstwo dziennikarskiego śledztwa dotyczącego dokumentów Panama Papers

 3. medycyna21062018 21.06.2018

  Porażające wyniki kontroli w szpitalu. Z powodu błędów lekarzy zmarło 450 pacjentów

  Niezależna komisja śledcza badająca oskarżenia dotyczące błędów lekarskich w szpitalu w Gosport w Anglii oceniła w opublikowanym w środę raporcie, że ponad 450 osób zmarło w wyniku niewłaściwego przepisywania silnych leków przeciwbólowych w latach 1989-2000.

 4. warsaw20062018 20.06.2018

  Brytyjczycy ostrzegają Polskę. „Domaganie się reparacji od Niemiec będzie ryzykowne”

  Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan ostrzegł w środę, że ponowne otwarcie kwestii niemieckich reparacji przez polski rząd wiąże się z ryzykiem. Jak dodał, rząd w Londynie uważa ten temat za zamknięty.

 5. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 6. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

 7. papiez20062018 20.06.2018

  Papież Franciszek krytykuje politykę migracyjną i mówi wprost: "Cała Europa powinna przyjmować migrantów"

  Papież Franciszek w wywiadzie dla Reutersa skrytykował politykę imigracyjną administracji USA, prowadzącą do rozdzielania dzieci od rodziców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Meksykiem. Oznajmił też, że cała Europa powinna przyjmować migrantów.

 8. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook