Jedynie prawda jest ciekawa

Rozpoczęły się wybory prezydenckie w Niemczech

18.03.2012

Przedterminowe wybory prezydenckie w Niemczech były konieczne, bo w połowie lutego do dymisji podał się prezydent Christian Wulff. Hanowerska prokuratura wszczęła przeciw niemu śledztwo w związku z podejrzeniem o przyjmowanie korzyści majątkowych w czasie, gdy był on premierem landu Dolna Saksonia.

Niemieckie Zgromadzenie Federalne, które wybierze nowego prezydenta Niemiec zebrało się w Berlinie. Prezydentem zostanie Joachim Gauck - były pastor, działacz opozycji antykomunistycznej w dawnej NRD i pierwszy szef archiwum akt komunistycznej bezpieki Stasi.

72-letni Gauck ma poparcie zarówno chadecko-liberalnej koalicji rządzącej Niemcami, jak i opozycyjnej socjaldemokracji i Zielonych.

Własną kandydatkę wystawiła partia Lewica. Jest nią zaangażowana od lat w ściganie hitlerowskich zbrodniarzy 73-letnia Beate Klarsfeld. Lewica ma niespełna 10 procent reprezentantów w Zgromadzeniu Federalnym.

Trzecim kandydatem na prezydenta jest zaproponowany przez skrajnie prawicową Narodowodemokratyczną Partię Niemiec (NPD) historyk-rewizjonista Olaf Rose.

Zgromadzenie Federalne składa się z 1240 członków, w tym 620 posłów Bundestagu i takiej samej liczby delegatów z krajów związkowych Niemiec.

PAP/red.

[fot.sxc.hu]

CS149FOTMINI

Czas Stefczyka 149/2017

PDF (4,39 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook