Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rozpoczął się szczyt UE

19.12.2013

Polityka bezpieczeństwa i obrony, unia bankowa, a także sytuacja na Ukrainie będą głównymi tematami rozpoczętego w czwartek po południu w Brukseli szczytu UE. W projekcie dokumentu końcowego Ukrainie poświęcono dwa zdania.

Wydarzenia na Ukrainie, gdzie od ponad miesiąca trwają protesty zwolenników podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE będą tematem dyskusji w piątek, drugim dniu szczytu. Temat ten znalazł się w programie obrad z inicjatywy premiera Donalda Tuska.

Najnowszy projekt dokumentu końcowego szczytu zawiera tylko jeden akapit na temat Ukrainy, który potwierdza, że UE nadal jest gotowa podpisać umowę stowarzyszeniowa z Ukrainą, jak tylko kraj ten spełni konieczne warunki, i wzywa do "pokojowego rozwiązania kryzysu politycznego na Ukrainie, które odpowiadałoby aspiracjom ukraińskiego narodu".

Szczyt potwierdzi również gotowość do podpisania możliwie najszybciej umów stowarzyszeniowych z Gruzją i Mołdawią, parafowanych w listopadzie w Wilnie.

Pierwsza, czwartkowa, część spotkania przywódców 28 państw poświęcona będzie problemom, związanym z bezpieczeństwem i obronnością oraz wzmocnieniu współpracy w tej dziedzinie. Będzie to tematem szczytu po raz pierwszy od pięciu lat.

Chociaż UE nie przyjmie na szczycie żadnej nowej strategii w dziedzinie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, to kilku konkretów można się spodziewać, jak zapowiedź wspierania i konsolidacji sektora obronnego. Polska podkreśla, że na tej konsolidacji w UE nie mogą korzystać wyłącznie wielkie koncerny z krajów o rozbudowanych przemysłach obronnych, ale także mniejsze firmy.

Aby rozwiać obawy niektórych krajów, takich jak Wielka Brytania, że polityka obronna UE będzie powielać, a nawet konkurować z NATO, na szczyt zaproszono sekretarza generalnego Sojuszu Andersa Fogh Rasmussena.

"Współpraca państw UE w sprawach obronności ma sens, abyśmy byli bardziej bezpieczni. To w interesie nas wszystkich. Ale nie jest słuszne to, by UE miała zdolności wojskowe, armie i tak dalej. Trzeba wyraźnie oddzielić współpracę (w dziedzinie obronności), która jest słuszna, od budowania zdolności wojskowych UE" - zastrzegł brytyjski premier David Cameron przed rozpoczęciem szczytu.

Zdaniem kanclerz Niemiec Angeli Merkel UE musi lepiej współpracować w sferze polityki bezpieczeństwa. "Możemy połączyć nasze działania, związane z uzbrojenie, ale przede wszystkim prowadzić skoordynowaną politykę" bezpieczeństwa i obrony - powiedziała dziennikarzem przed szczytem.

"Gdy wspieramy regiony kryzysowe, pomagamy tworzyć wojsko, jak np. obecnie w Mali, musimy nie tylko szkolić, ale też myśleć o wyposażeniu tego wojska. Europejczycy nie mogą rozwiązywać problemów wszędzie na świecie, ale dawać tym regionom takie możliwości, by same mogły rozwiązywać swe problemy" - powiedziała Merkel.

Oczekuje się, że szczyt UE przyjmie uzgodnione w nocy ze środy na czwartek porozumienie ministrów finansów w sprawie utworzenia wspólnego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (SRM). Jest to drugi, po przyjętym wspólnym nadzorze, etap unii bankowej. Ma ona uchronić euroland przed kolejnym kryzysem finansowym i oszczędzić kieszenie podatników, gdy upadają banki. Unia bankowa ma być też otwarta dla krajów spoza eurolandu.

Z inicjatywy Francji przywódcy Unii mają rozmawiać też o sytuacji w ogarniętej chaosem Republice Środkowoafrykańskiej, dokąd Francja wysłała 1600 swoich żołnierzy i liczy na wsparcie innych krajów UE dla tej interwencji.

Z Brukseli Anna Widzyk

mc,PAP

[fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Rada Europejska

,

Bruksela

,

Donald Tusk

Warto poczytać

 1. mid-16a22015 23.10.2016

  Zakończyła się Narodowa Pielgrzymka Polaków

  Pielgrzymka kilku tysięcy Polaków ze wszystkich diecezji i kilkudziesięciu biskupów była dziękczynieniem za wizytę papieża Franciszka w Polsce na Światowych Dniach Młodzieży w lipcu i za 1050 lat obecności chrześcijaństwa w naszym kraju.

 2. mid-epa05599425 23.10.2016

  Duda w Budapeszcie: Węgrzy mieli dość prześladowania

  Prezydent przemawiał na placu Lajosa Kossutha z okazji rocznicy Powstania Węgierskiego.

 3. mid-epa05596195 23.10.2016

  Ofensywa na Mosul

  Zaciska się pierścień wojsk sprzymierzonych wokół irackiego Mosulu. Pozycji w pozostającym od 2014 roku pod kontrolą islamskich radykałów miasta broni kilka tysięcy terrorystów.

 4. mid-16a23056 23.10.2016

  Prezydent na Węgrzech: "Nie pozwolimy odebrać sobie suwerenności"

  "Od ponad 250 lat mówimy: „Polak Węgier dwa bratanki”, ale to także historia wielkiej węgierskiej pomocy dla nas w 1920, w 1939, potem w latach II wojny światowej".

 5. mid-epa05597316 23.10.2016

  Papież pozdrowił uczestników narodowej pielgrzymki

  Franciszek pozdrowił kilka tysięcy uczestników narodowej pielgrzymki Polaków przybyłych na południową modlitwę Anioł Pański. To ostatni dzień pielgrzymki dziękczynnej za wizytę papieża i 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce.

 6. erdoganczystkiSI 23.10.2016

  Turcja: Czystki po puczu objęły 35 tys. osób

  26 tys. spośród tych, wobec których toczy się śledztwo, zostało zwolnionych z aresztu, lecz jest objętych nadzorem sądowym.

 7. prison-16528961920 23.10.2016

  Haiti: Ponad 100 więźniów na wolności

  Ponad 100 więźniów uciekło w sobotę wieczorem z zakładu karnego w Arcahaie, na zachodnim wybrzeżu Haiti.

 8. stef-callas 23.10.2016

  Kolejne zamieszki w Calais

  Imigranci z "Dżungli" znów starli się z francuską policją.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook