Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rozmowy sondażowe Gruzji z Rosją

10.12.2012

Nowy specjalny przedstawiciel Gruzji ds. stosunków z Rosją Zurab Abaszydze spotka się najpewniej "w tym tygodniu w Europie" z rosyjskimi dyplomatami - poinformowała szefowa MSZ Gruzji Maja Pandżikidze.

- Mogę potwierdzić, że były pewne kontakty i wkrótce Abaszydze spotka się z oficjalnym przedstawicielem Federacji Rosyjskiej, prawdopodobnie w tym tygodniu, w Europie, choć dokładnego miejsca nie mogę jeszcze podać - powiedziała Pandżikidze, cytowana przez portal internetowy Civil.ge.

Od wojny o Osetię Południową z sierpnia 2008 roku Gruzja i Rosja nie utrzymują stosunków dyplomatycznych. Jednak nowy premier Gruzji Bidzina Iwaniszwili, którego partia Gruzińskie Marzenie wygrała niedawne wybory parlamentarne, zapowiadał, że jego rząd będzie dążył do normalizacji relacji z Rosją. Wkrótce po zaprzysiężeniu mianował Abaszydzego, byłego ambasadora Gruzji w Moskwie, specjalnym wysłannikiem rządu ds. Rosji.

- Nie oczekujemy raczej konkretnych rezultatów po tym spotkaniu, ale sam fakt, że spotkanie się odbędzie, jest sygnałem pozytywnym - podkreśliła Pandżikidze. Jak dodała, wcześniej już Rosja skontaktowała się bezpośrednio z Abaszydzem.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w niedzielę, że jego kraj będzie chciał "wyjaśnić kontekst" deklaracji Gruzji o tym, że chce ona znormalizować stosunki.

Zauważył, że Gruzja "wyciąga rękę" w sprawach gospodarczych, ale jednocześnie "zachowuje ostry kurs i nie chce dostrzegać nowych realiów". Jak wyjaśnił dalej, Gruzja potwierdza, że ma zamiar wejść do NATO i nadal traktuje Osetię Południową i Abchazję jako terytoria okupowane przez Rosjan.

Rosja po wojnie z 2008 roku uznała niepodległość obu tych separatystycznych regionów Gruzji, a jeszcze od lat 90. utrzymuje z nimi ścisłe kontakty, m.in. przyznając ich mieszkańcom rosyjskie obywatelstwo.

Slaw/PAP 

[FOTO: PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Rosja

,

Gruzja

,

Iwaniszwili

,

dyplomacja

Warto poczytać

 1. Greenpointwiki 25.07.2017

  Działacze polonijni protestują po wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu

  W datowanym 24 lipca liście otwartym do sekretarza stanu Rexa Tillersona działacze polonijni w USA zaprotestowali przeciwko wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu na temat proponowanej reformy sądownictwa w Polsce.

 2. kreml19062017 25.07.2017

  Kreml ostrzega przed "prowokowaniem napięcia" w Donbasie

  - Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ostrzegł we wtorek, że działania "prowokujące napięcia na linii rozgraniczenia" w Donbasie oddalają uregulowanie konfliktu. W ten sposób skomentował wypowiedź przedstawiciela USA Kurta Volkera na temat dostaw broni na Ukrainę.

 3. Berlin 25.07.2017

  Niemcy: Proces neonazistki wszedł w decydującą fazę

  Po ponad czterech latach proces niemieckiej neonazistki Beate Zschaepe, oskarżonej o współudział w 10 morderstwach popełnionych przez Narodowosocjalistyczne Podziemie (NSU), wszedł w decydującą fazę. We wtorek zaczęła się końcowa mowa prokuratora federalnego.

 4. McCain2007 25.07.2017

  Choroba mu nie przeszkadza! McCain będzie głosował ws. Obamacare

  Republikański senator John McCain zapowiedział, że powróci do Senatu USA na wtorkowe głosowanie, co może mieć kluczowe znaczenie dla wysiłków Republikanów by anulować wprowadzony w trakcie prezydentury Baracka Obamy system powszechnych świadczeń zdrowotnych.

 5. kreml19062017 25.07.2017

  Putin nałoży sankcje na Polskę? Chcą tego politycy

  Izba wyższa parlamentu Rosji, Rada Federacji, zwróciła się we wtorek do prezydenta Władimira Putina, by zlecił organom władz przedstawienie propozycji dotyczących możliwych "działań o charakterze ograniczającym" w sferach współpracy dwustronnej z Polską.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook