Jedynie prawda jest ciekawa


Rozmowy sondażowe Gruzji z Rosją

10.12.2012

Nowy specjalny przedstawiciel Gruzji ds. stosunków z Rosją Zurab Abaszydze spotka się najpewniej "w tym tygodniu w Europie" z rosyjskimi dyplomatami - poinformowała szefowa MSZ Gruzji Maja Pandżikidze.

- Mogę potwierdzić, że były pewne kontakty i wkrótce Abaszydze spotka się z oficjalnym przedstawicielem Federacji Rosyjskiej, prawdopodobnie w tym tygodniu, w Europie, choć dokładnego miejsca nie mogę jeszcze podać - powiedziała Pandżikidze, cytowana przez portal internetowy Civil.ge.

Od wojny o Osetię Południową z sierpnia 2008 roku Gruzja i Rosja nie utrzymują stosunków dyplomatycznych. Jednak nowy premier Gruzji Bidzina Iwaniszwili, którego partia Gruzińskie Marzenie wygrała niedawne wybory parlamentarne, zapowiadał, że jego rząd będzie dążył do normalizacji relacji z Rosją. Wkrótce po zaprzysiężeniu mianował Abaszydzego, byłego ambasadora Gruzji w Moskwie, specjalnym wysłannikiem rządu ds. Rosji.

- Nie oczekujemy raczej konkretnych rezultatów po tym spotkaniu, ale sam fakt, że spotkanie się odbędzie, jest sygnałem pozytywnym - podkreśliła Pandżikidze. Jak dodała, wcześniej już Rosja skontaktowała się bezpośrednio z Abaszydzem.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w niedzielę, że jego kraj będzie chciał "wyjaśnić kontekst" deklaracji Gruzji o tym, że chce ona znormalizować stosunki.

Zauważył, że Gruzja "wyciąga rękę" w sprawach gospodarczych, ale jednocześnie "zachowuje ostry kurs i nie chce dostrzegać nowych realiów". Jak wyjaśnił dalej, Gruzja potwierdza, że ma zamiar wejść do NATO i nadal traktuje Osetię Południową i Abchazję jako terytoria okupowane przez Rosjan.

Rosja po wojnie z 2008 roku uznała niepodległość obu tych separatystycznych regionów Gruzji, a jeszcze od lat 90. utrzymuje z nimi ścisłe kontakty, m.in. przyznając ich mieszkańcom rosyjskie obywatelstwo.

Slaw/PAP 

[FOTO: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. torturyrosja23072018 23.07.2018

  Tak wyglądają rosyjskie więzienia. Do sieci wyciekł film z tortur! [WIDEO]

  W kolonii karnej w Jarosławiu w centralnej Rosji odsunięto od służby 17 funkcjonariuszy więziennych zidentyfikowanych na nagraniu wideo, na którym zarejestrowano bicie jednego z więźniów - poinformowała w niedzielę późnym wieczorem niezależna "Nowaja Gazieta".

 2. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 3. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 4. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 5. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 6. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 7. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook