Jedynie prawda jest ciekawa


Rozmowy sondażowe Gruzji z Rosją

10.12.2012

Nowy specjalny przedstawiciel Gruzji ds. stosunków z Rosją Zurab Abaszydze spotka się najpewniej "w tym tygodniu w Europie" z rosyjskimi dyplomatami - poinformowała szefowa MSZ Gruzji Maja Pandżikidze.

- Mogę potwierdzić, że były pewne kontakty i wkrótce Abaszydze spotka się z oficjalnym przedstawicielem Federacji Rosyjskiej, prawdopodobnie w tym tygodniu, w Europie, choć dokładnego miejsca nie mogę jeszcze podać - powiedziała Pandżikidze, cytowana przez portal internetowy Civil.ge.

Od wojny o Osetię Południową z sierpnia 2008 roku Gruzja i Rosja nie utrzymują stosunków dyplomatycznych. Jednak nowy premier Gruzji Bidzina Iwaniszwili, którego partia Gruzińskie Marzenie wygrała niedawne wybory parlamentarne, zapowiadał, że jego rząd będzie dążył do normalizacji relacji z Rosją. Wkrótce po zaprzysiężeniu mianował Abaszydzego, byłego ambasadora Gruzji w Moskwie, specjalnym wysłannikiem rządu ds. Rosji.

- Nie oczekujemy raczej konkretnych rezultatów po tym spotkaniu, ale sam fakt, że spotkanie się odbędzie, jest sygnałem pozytywnym - podkreśliła Pandżikidze. Jak dodała, wcześniej już Rosja skontaktowała się bezpośrednio z Abaszydzem.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w niedzielę, że jego kraj będzie chciał "wyjaśnić kontekst" deklaracji Gruzji o tym, że chce ona znormalizować stosunki.

Zauważył, że Gruzja "wyciąga rękę" w sprawach gospodarczych, ale jednocześnie "zachowuje ostry kurs i nie chce dostrzegać nowych realiów". Jak wyjaśnił dalej, Gruzja potwierdza, że ma zamiar wejść do NATO i nadal traktuje Osetię Południową i Abchazję jako terytoria okupowane przez Rosjan.

Rosja po wojnie z 2008 roku uznała niepodległość obu tych separatystycznych regionów Gruzji, a jeszcze od lat 90. utrzymuje z nimi ścisłe kontakty, m.in. przyznając ich mieszkańcom rosyjskie obywatelstwo.

Slaw/PAP 

[FOTO: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 2. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 3. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 4. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 5. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 6. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 8. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook