Jedynie prawda jest ciekawa

Rozmowy sondażowe Gruzji z Rosją

10.12.2012

Nowy specjalny przedstawiciel Gruzji ds. stosunków z Rosją Zurab Abaszydze spotka się najpewniej "w tym tygodniu w Europie" z rosyjskimi dyplomatami - poinformowała szefowa MSZ Gruzji Maja Pandżikidze.

- Mogę potwierdzić, że były pewne kontakty i wkrótce Abaszydze spotka się z oficjalnym przedstawicielem Federacji Rosyjskiej, prawdopodobnie w tym tygodniu, w Europie, choć dokładnego miejsca nie mogę jeszcze podać - powiedziała Pandżikidze, cytowana przez portal internetowy Civil.ge.

Od wojny o Osetię Południową z sierpnia 2008 roku Gruzja i Rosja nie utrzymują stosunków dyplomatycznych. Jednak nowy premier Gruzji Bidzina Iwaniszwili, którego partia Gruzińskie Marzenie wygrała niedawne wybory parlamentarne, zapowiadał, że jego rząd będzie dążył do normalizacji relacji z Rosją. Wkrótce po zaprzysiężeniu mianował Abaszydzego, byłego ambasadora Gruzji w Moskwie, specjalnym wysłannikiem rządu ds. Rosji.

- Nie oczekujemy raczej konkretnych rezultatów po tym spotkaniu, ale sam fakt, że spotkanie się odbędzie, jest sygnałem pozytywnym - podkreśliła Pandżikidze. Jak dodała, wcześniej już Rosja skontaktowała się bezpośrednio z Abaszydzem.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w niedzielę, że jego kraj będzie chciał "wyjaśnić kontekst" deklaracji Gruzji o tym, że chce ona znormalizować stosunki.

Zauważył, że Gruzja "wyciąga rękę" w sprawach gospodarczych, ale jednocześnie "zachowuje ostry kurs i nie chce dostrzegać nowych realiów". Jak wyjaśnił dalej, Gruzja potwierdza, że ma zamiar wejść do NATO i nadal traktuje Osetię Południową i Abchazję jako terytoria okupowane przez Rosjan.

Rosja po wojnie z 2008 roku uznała niepodległość obu tych separatystycznych regionów Gruzji, a jeszcze od lat 90. utrzymuje z nimi ścisłe kontakty, m.in. przyznając ich mieszkańcom rosyjskie obywatelstwo.

Slaw/PAP 

[FOTO: PAP/EPA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook